Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lobbisté pronikají do státní správy, varovala BIS

  13:48aktualizováno  13:48
Bezpečnostní informační služba varovala před některými podnikatelskými skupinami. Podle výroční zprávy BIS se tato uskupení pokoušejí pronikat do státní správy a ovlivňovat rozhodnutí úředníků ve svůj prospěch.
Podnikatelské skupiny prý pronikají do úřadů a institucí.

Podnikatelské skupiny prý pronikají do úřadů a institucí. | foto: Martin AdamecMF DNES

Jako příklad takového počínání BIS v materiálu uvádí metody skupiny kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

"Lze konstatovat, že aktivity uvedené skupiny (kolem Tomáše Pitra) dlouhodobě směřovaly k ovládnutí a oddlužení společnosti Setuza na úkor státu," píše se v materiálu.

Pitr si prý proto cíleně budoval kontakty na státní úředníky. Především podle BIS ale využil selhání bývalých představitelů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) spadajícího pod ministerstvo zemědělství. S fondem totiž Pitr uzavřel opční smlouvu na prodej Setuzy a loni pak PGRLF musel její akcie prodat Pitrově firmě Český olej.

BIS prý proto varovala státní instituce a podařilo se jí "alespoň zmírnit nevýhodné postavení státu," konstatuje zpráva. Kromě jiného prý také zabránila tomu, aby vláda rozhodovala na základě zmanipulovaných materiálů.

Loni BIS podle zprávy opět zaznamenala trend nastoupený už v předchozích letech, kdy skutečný zájemce o privatizovanou firmu využívá k prosazení svých zájmů nastrčenou třetí společnost. Další metodou je tajná dohoda několika firem, které vyvolají "konkurenční boj", a manipulují tak průběh privatizace.

Tajná služba zaznamenala i některé spory mezi podnikatelskými skupinami. Důsledkem jednoho z nich je podle BIS například účelová mediální kampaň kolem privatizace Unipetrolu, prodaného polskému koncernu PKN Orlen. Cílem kampaně bylo zvrátit výsledky privatizace ve prospěch soukromé firmy.

Podnikatelské skupiny se podle BIS pokoušejí ovlivňovat státní zaměstnance a pronikají do úřadů a institucí, kde si budují osobní vazby. BIS loni zaznamenala několik případů, kdy úředníci například vynášeli z úřadů citlivé informace nebo upravovali na zakázku úřední dokumenty.

Služba zároveň uvádí, že někteří státní úředníci tlaku různých skupin podléhají a nelze vyloučit, že část z nich úplatky aktivně vyžaduje.

BIS také získala informace, že někteří podnikatelé působící v zemědělství a chemii se snaží ovlivnit znění strategických materiálů týkajících se budoucí výroby a distribuce biopaliv. Služba prý proto varovala příslušné instituce před nebezpečím zneužití státní podpory na výrobu této látky, která se má v budoucnu přidávat do benzinu.

Dalším nebezpečím pro ekonomiku je podle služby možné ovlivňování znění nových zákonů ze strany finančních a podnikatelských skupin. Ty si najímají lobbisty a PR agentury, jejichž akce při prosazování zájmů klientů se prý ale nebezpečně často blíží korupci.

Autoři: ,Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Daňový balíček nové ministryně za 28 miliard. Nastává čas splnit sliby

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí připravilo přilepšení, které potěší většinu daňových poplatníků. Spolu se zrušením superhrubé mzdy...

Další z rubriky

Piráti chtějí pročistit vzduch. Navrhují zrušit výjimky uhelným elektrárnám

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou  energetického gigantu

Velké uhelné elektrárny by mohly přijít o výjimky na překračování limitů znečištění ovzduší. Navrhuje to šéfka...

Exekuce v 15 letech? České děti se neváhají zadlužovat a lichva u nás bují

ilustrační snímek

Děti kopírují chování rodičů. A tak mnohým dělá potíže i hospodaření s penězi. Zkušenost mají i s dluhy. Z domova...

Chřipková epidemie ukrajuje pacientům část mzdy. Náklady cítí i pojišťovny

Ilustrační fotografie

Epidemie chřipky si kromě obětí na životech každý rok vybírá i své finanční náklady. Nejvíc ji pocítí pacienti na...

Najdete na iDNES.cz