Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lombardie: kraj známého vína Valtellina

  6:43aktualizováno  6:43
Severoitalská Lombardie, někdejší země Langobardů, je nejprůmyslovějším regionem Itálie. Ale ani vinařští nadšenci nepřijdou zkrátka - na rozloze téměř třicet tisíc hektarů se rodí celá škála vín, mezi nimiž si zaujme zejména Valtellina a Franciacorta.

Lombardie nabízí vedle dynamické ekonomiky i ledacos jiného -obdivovatelům přírody úchvatná jezera Lago di Maggiore a Lago di Como, lyžařům sjezdovky v Bormiu či Livignu, vyznavačům rychlých kol automobilový okruh v Monze a milovníkům umění Leonardovu Poslední večeři nebo slavnou La Scalu.

Valtellina je víno, které se na pultech našich obchodů téměř nevyskytuje, a přesto jeho jméno zná téměř každý Čech. A především Moravan. Název údolí Tellina, tedy Val Tellina, se kdysi přidal k četným synonymům odrůdy Malvasia.

V německém přepisu se z Valtelliny stal Veltlin, víno z něj Veltliner -a jsme u vzniku pojmenování dvou našich klasických vinařských odrůd. Avšak ani Veltlínské zelené, ani Veltlínské červené rané nemají kromě jazykové historie se skutečnými víny z Valtelliny nic společného. V téměř čtyřicet kilometrů dlouhém horském údolí se totiž na strmých terasách vyhřívá pouze réva s modrými hrozny.

Prim mezi zdejšími odrůdami hraje Chiavennasca, která ve skutečnosti není ničím jiným než slavným italským Nebbiolem. Samo víno Valtellina bývá dosti hrubé, zato vyspělejší Valtellina superiore poskytuje zážitky docela jiného druhu a patří k vynikajícím italským vínům.

Jestliže Valtellina superiore na své širší objevení teprve čeká, lombardský sekt se jménem Franciacorta získal sebevědomí již před mnoha lety. Jeho vyznavači nepochybují o tom, že je to nejen nejlepší sekt Itálie, ale hned po Champagni také druhý nejlepší na světě.

Franciacorta se vyrábí výhradně klasickou šampaňskou metodou a hlavní zdroj surovin pro její výrobu představují odrůdy Chardonnay a Pinot Noir. Na vzestupu jsou také suchá vína z této podoblasti, která nesou název Terre di Franciacorta. Vždy vznikají z několika odrůd, přičemž kombinace těch modrých je neobvyklá - světoběžníci Cabernet a Merlot spolu s místním Nebbiolem a Barberou.

Spojení zvláštní, ale rozhodně ne špatné. Třicet tisíc hektarů vinic sice není málo, ale v italských poměrech to na první příčku v rámci jednoho regionu nestačí. Vedle běžných obilovin prohrává v Lombardii réva i s další, trochu nečekanou plodinou - rýží.

Ta se v severní Itálii začala pěstovat ve 14. století a již o sto let později zaujímala přes 50 tisíc hektarů. Ten, kdo si rýži spojuje s obrázky z východní Asie, bude představou rýžových polí v severní Itálii asi zaskočen. Ale jen do chvíle, než si uvědomí, že někde přece musí mít svůj původ tradiční italské rizoto.

To má stovky variant, ale právě risotto alla milanese způsobilo, že v celé severní Itálii překonává tento pokrm v oblibě i těstoviny. Risotto má desítky variací a nechybí ani populární úprava s červeným vínem. Výsledná fialová pyramida na talíři podivuhodně nejen vypadá, ale i chutná. Nicméně potvrzuje, že i Lombardie je krajem vína.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz