Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lombardie: kraj známého vína Valtellina

  6:43aktualizováno  6:43
Severoitalská Lombardie, někdejší země Langobardů, je nejprůmyslovějším regionem Itálie. Ale ani vinařští nadšenci nepřijdou zkrátka - na rozloze téměř třicet tisíc hektarů se rodí celá škála vín, mezi nimiž si zaujme zejména Valtellina a Franciacorta.

Lombardie nabízí vedle dynamické ekonomiky i ledacos jiného -obdivovatelům přírody úchvatná jezera Lago di Maggiore a Lago di Como, lyžařům sjezdovky v Bormiu či Livignu, vyznavačům rychlých kol automobilový okruh v Monze a milovníkům umění Leonardovu Poslední večeři nebo slavnou La Scalu.

Valtellina je víno, které se na pultech našich obchodů téměř nevyskytuje, a přesto jeho jméno zná téměř každý Čech. A především Moravan. Název údolí Tellina, tedy Val Tellina, se kdysi přidal k četným synonymům odrůdy Malvasia.

V německém přepisu se z Valtelliny stal Veltlin, víno z něj Veltliner -a jsme u vzniku pojmenování dvou našich klasických vinařských odrůd. Avšak ani Veltlínské zelené, ani Veltlínské červené rané nemají kromě jazykové historie se skutečnými víny z Valtelliny nic společného. V téměř čtyřicet kilometrů dlouhém horském údolí se totiž na strmých terasách vyhřívá pouze réva s modrými hrozny.

Prim mezi zdejšími odrůdami hraje Chiavennasca, která ve skutečnosti není ničím jiným než slavným italským Nebbiolem. Samo víno Valtellina bývá dosti hrubé, zato vyspělejší Valtellina superiore poskytuje zážitky docela jiného druhu a patří k vynikajícím italským vínům.

Jestliže Valtellina superiore na své širší objevení teprve čeká, lombardský sekt se jménem Franciacorta získal sebevědomí již před mnoha lety. Jeho vyznavači nepochybují o tom, že je to nejen nejlepší sekt Itálie, ale hned po Champagni také druhý nejlepší na světě.

Franciacorta se vyrábí výhradně klasickou šampaňskou metodou a hlavní zdroj surovin pro její výrobu představují odrůdy Chardonnay a Pinot Noir. Na vzestupu jsou také suchá vína z této podoblasti, která nesou název Terre di Franciacorta. Vždy vznikají z několika odrůd, přičemž kombinace těch modrých je neobvyklá - světoběžníci Cabernet a Merlot spolu s místním Nebbiolem a Barberou.

Spojení zvláštní, ale rozhodně ne špatné. Třicet tisíc hektarů vinic sice není málo, ale v italských poměrech to na první příčku v rámci jednoho regionu nestačí. Vedle běžných obilovin prohrává v Lombardii réva i s další, trochu nečekanou plodinou - rýží.

Ta se v severní Itálii začala pěstovat ve 14. století a již o sto let později zaujímala přes 50 tisíc hektarů. Ten, kdo si rýži spojuje s obrázky z východní Asie, bude představou rýžových polí v severní Itálii asi zaskočen. Ale jen do chvíle, než si uvědomí, že někde přece musí mít svůj původ tradiční italské rizoto.

To má stovky variant, ale právě risotto alla milanese způsobilo, že v celé severní Itálii překonává tento pokrm v oblibě i těstoviny. Risotto má desítky variací a nechybí ani populární úprava s červeným vínem. Výsledná fialová pyramida na talíři podivuhodně nejen vypadá, ale i chutná. Nicméně potvrzuje, že i Lombardie je krajem vína.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz