Londýn se bojí sociálních turistů z Východu, Brusel jen vrtí hlavou

  4:06aktualizováno  4:06
Příliv imigrantů z chudých východoevropských zemí straší západní velmoci již několik měsíců. Nyní žádají Brusel, aby zastavil nárůst takzvaných sociálních turistů, kteří do nových domovin směřují jen kvůli sociálním dávkám. Evropská komise však tvrdí, že problém s migranty neexistuje.

Velká Británie se bojí přílivu imigrantů z východní Evropy, kteří na západ směřují zejména kvůli vysokým sociálním dávkám. | foto: Profimedia.cz

Británie otočila. Chce dát cizincům znamení, že není rájem, po kterém by měli toužit. Před devíti lety při vstupu Česka do EU horovala pro otevření pracovního trhu. Spolu s Irskem a Švédskem byla prvním místem, kam mohli Češi, ale hlavně Poláci odjet za prací bez víza. Nyní však už měsíce vede kampaň proti cizincům, kteří přijedou zneužít její sociální systém, a minulý týden si našla významné spojence - Německo, Rakousko a Nizozemsko.

Západ se brání přílivu Romů z Východu, blokuje Schengen

Ministři vnitra těchto čtyř zemí sepsali dopis pro Evropskou komisi, aby zarazila evropskou "sociální turistiku". Konkrétně si chtějí vynutit možnost odmítnout sociální pomoc těm přistěhovalcům z EU, kteří v jejich zemi nikdy nepracovali, a případně je také vyhostit. Británie hodlá zpřísnit podmínku trvalého pobytu, protáhnout ji na čtyři roky. To Komise odmítá.

"Zatím jsme dopis nedostali," uvedl v pondělí mluvčí eurokomisaře pro sociální záležitosti Jonathan Todd. Zároveň popřel, že by bylo proti čemu bojovat. "Dosud nám žádný členský stát nebyl schopen poskytnout důkaz existence problému sociální turistiky, ani Británie. Velká část sociálních dávek je ze zákona vázaná na práci nebo trvalé bydliště," dodal.

Theresa Mayová, britská ministryně vnitra, chce podle deníku Daily Telegraph změnit evropskou směrnici z roku 2004 o právech spojených s bydlištěm. "Zneužívání volného pohybu není jen britský problém. Spojíme se s ostatními v EU, abychom ho vyřešili," řekla Mayová, které se přezdívá britská Merkelová.

Statistika teorii Britů nepotvrzuje

Britské tažení se však zatím zdá neopodstatněné, jak píše deník Guardian. Vláda si loni poprvé dala vypracovat studii žadatelů o podporu v nezaměstnanosti - z 5,5 milionu žadatelů bylo jen 371 tisíc (6,4 procenta) cizinců. Nezaměstnanost mezi Brity pak činí 16,6 procenta, mezi cizinci 6,6 procenta.

Britové se bojí přílivu bulharských a rumunských občanů, kteří budou moci od ledna volně cestovat po EU za prací. Odhadem prý půjde o stovky tisíc lidí. Situace v Bulharsku, kde proti chudobě už měsíc protestují statisíce lidí, obavy přiživuje. Proti britskému tažení se už ohradil i bulharský velvyslanec.

Navíc Evropská komise i mnohé členské země vidí ve vnitřním trhu a svobodném stěhování za prací jedno z řešení ekonomické recese. Proto v EU funguje princip "rovného zacházení". Přistěhovalci mají stejné povinnosti, ale i výhody jako státní příslušníci dotyčného státu.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Výzva pro závislé mileniály: 100 000 dolarů za roční půst bez smartphonu

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Jsou američtí mileniálové ochotní vzdát se na jeden rok používání svého smartphonu? Značka nápojů Vitaminwater, která...

Bankomat omylem vydával bankovky s vyšší hodnotou, lidé vybírali až do limitu

Muž v řeckém přístavu Piraeus vybírá 60 euro, což je od uvalení kapitálových...

Rakouský bankomat vydával k radosti zákazníků více peněz, než kolik po něm požadovali. Místo dvacetieurovek přístroj...

Čínské firmy se mstí za zatčení šéfky Huawei, bojkotují výrobky Applu

Ilustrační snímek

Na nedávné zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei odpovídají některé čínské firmy bojkotem amerických výrobků...

Najdete na iDNES.cz