Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loni se narodilo nejvíc dětí za devět let

  10:27aktualizováno  10:27

Podle předběžných výsledků měla ke konci roku 2004 Česká republika 10 220 577 obyvatel. Za uplynulý rok se tak počet obyvatel ČR zvýšil o 9,1 tisíce.

„Zahraniční migrací přibylo celkem 18,6 tisíce obyvatel, přirozenou měnou naopak ČR 9,5 tisíce obyvatel ztratila,“ uvedl Český statistický úřad.

Nejvíc se loni do Česka přistěhovalo Ukrajinců (21 200), následovali Vietnamci (3700). „I když občanů Slovenska naopak ubylo o 6,1 tisíce, zůstávají po Ukrajincích druhou nejpočetnější skupinou cizinců žijící na našem území,“ dodal ČSÚ ve zprávě.

30 procent nemanželských dětí
Na ženy ve věku 15-49 let připadlo loni podle statistiků 1,23 dítěte. I když to znamená oproti předcházejícím letům zvýšení, zůstává úroveň plodnosti českých žen z dlouhodobého i mezinárodního hlediska nízká.

Loni se prohloubily i další trendy, které byly patrné už dřív. Ženy rodí stále později a přibývá i dětí narozených mimo manželství.

Zatímco počátkem 90. let rodily ženy poprvé průměrně ve 22,5 letech, loni dosáhl průměrný věk českých prvorodiček 26,5 roku. Už více než tři děti z deseti se narodí neprovdaným ženám.

Nejnižší úrovně dosáhla v loňském roce kojenecká úmrtnost, tedy úmrtnost dětí do jednoho roku věku. „Její výše 3,7 promile patří mezi nejnižší v Evropě,“ sdělil ČSÚ.

Loni se také snížil počet umělých přerušení těhotenství, který vytrvale klesá od svého maxima v roce 1988. Lékaři zaznamenali 27,6 tisíce umělých přerušení těhotenství.

Sňatků přibylo, rozvody u rekordu
Počet uzavřených sňatků se po roce vrátil opět přes hranici padesáti tisíc. Počty svateb výrazně klesly už v první polovině 90. let.

„Mladí lidé posouvají uzavření manželství do pozdějšího věku, častěji také dávají přednost nesezdaným soužitím. Důsledkem je pak růst počtu a podílu dětí narozených mimo manželství,“ tvrdí statistický úřad.

Počet rozvodů v roce 2004 opět překročil hranici 33 tisíc. Celkem 33 060 rozpadlých manželství je jen o 53 méně, než byl absolutní rekord roku 1996.

Děti, porodnice - ilustrační foto

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz