Loňské vysvědčení stavbařů nese známku 2,5

Překotný růst, jaký stavebnictví předvedlo v roce 2001, zůstal loni mimo dosah tuzemských stavbařů. Přesto si odvětví v celoroční bilanci připsalo za znaménkem plus 2,5 procenta. A to především kvůli výstavbě dopravní infrastruktury, bytů a také opravám po srpnových povodních.

"Stavebnictví pomohlo také pokračování výstavby obchodních a administrativních center a v neposlední řadě také zlepšení situace v oblasti bytové výstavby, kde se projevil rozmach hypotečního financování umožněný poklesem úrokových sazeb," dodává ekonom Patria Online David Marek.

Stavební výroba se zvyšovala rychleji na opravách a údržbě stavebních objektů než na nové výstavbě, rekonstrukcích a modernizacích.

I zde je znát vliv loňských záplav, který se ale postupně vyčerpává. I když totiž v samotném prosinci vykázalo stavbictví meziroční přírůstek o 4,8 procenta, proti listopadu byl i po sezonním očištění výkon o tři procenta nižší.

"Nejnutnější opravy a rekonstrukce objektů poškozených povodněmi byly provedeny v předchozích měsících a s příchodem zimy příznivý efekt popovodňové poptávky po stavebních pracích začal vyprchávat," míní Marek.

Průměrná měsíční mzda zaměstnanců ve stavebních firmách se zvýšila o 6,4 procenta a dosáhla 15 843 korun.

Stavby za čtvrt bilionu
Za celý loňský rok vydaly úřady 140 822 stavebních povolení s orientační hodnotou 242,2 miliardy korun.

Byla povolena výstavba 35 097 bytů, v tom 26 839 bytů v nové výstavbě a 8 258 bytů změnami dokončených staveb.

Nejvíce stavebních povolení vydaly úřady na nové bytové budovy v Praze a Středočeském kraji. Průměrná orientační hodnota jednoho bytu dosáhla 1,99 milionu korun.