Rybí kádrování. Norská firma skenuje tváře lososů, pozná nemocné

  18:27aktualizováno  18:27
Mořští lososi v Orwellově Farmě zvířat chyběli, ale dnes by je možná slavný spisovatel zakomponoval do děje. Norská rybářská společnost Cermaq Group AS se totiž vytasila s technologií, která podle jejich výrazu rozpozná potenciálně nebezpečné kusy, které mohou roznášet rybí vši.

Losos. Ilustrační snímek | foto: Aquabounty Technologies

Počítačové záznamy milionů ryb s jejich identickými rysy a jejich následná analýza pomůže s identifikací lososů nakažených mořskými vši. Není to apokalyptický žert, ale reálný plán firmy Cermaq, která chce novou technologii uvézt do praxe na pobřeží norských fjordů. Informoval o tom Bloomberg.

„Bude to revoluce,“ říká nadšeně vedoucí výzkumu společnosti Harald Takle a dodává: „Pro každou rybu jsme schopni sestavit individuální lékařský záznam,“ dodal expert. Nadšení mu dodávají výsledky výzkumu společnosti Cermaq a dalších partnerských firem, které hodlají uskutečnit projekt s názvem iFarm.

Systém funguje jednoduše. Speciální 3D scanner sejme výrazy ryb (ano, také vzhled ryb se podstatně liší v detailech) a následná analýza místo kolem očí, úst a žaber prozradí, která ryba je potenciálně nebezpečná pro ostatní, protože například roznáší mořské vši.

Má to mít i ekonomický smysl. Boj s následky epidemií nemocí ryb totiž stojí rybářský průmysl odhadem více než jednou miliardu dolarů ročně, tedy přes 22 miliard českých korun.

Tento příklad využití moderních technologií v zemědělství není zcela nový. Americká společnost Cargill ve spolupráci s jedním irským startupem pracuje na zdokonalení systému, jehož cílem je rozpoznat emoce u krav a na základě toho činit ekonomická rozhodnutí. Například měnit stravovací režim kvůli vyšší produktivitě mléka. Skenery sledují, zda mají zvířata dostatečný přísun vody a krmiva a rozpoznají období říje.

Lososi mohou být další na řadě. Norsko je největším chovatelem lososů na světě a jejich chov v celém světě dosahuje velikosti 232 miliard dolarů. Spotřeba ryb se navíc zvyšuje. Podle dat Organizace pro výživu a zemědělství v roce 2016 připadlo na člověka 20,3 kilogramů ryb ročně, což je téměř dvakrát více než v roce 1980.

Společnost Cermaq by chtěla novou technologii implementovat na svých rybích farmách. Vlastních farem, kde chová lososy a pstruhy, spravuje přes dvě stě v Norsku, Kanadě a Chile.

Speciální kamery oskenují ryby na hladině v průměru jednou za čtyři dny. Ty potenciálně nemocné rovnou systém pošle do karantény. Stang Hauge ze startupu BioSort se domnívá, že prevence sníží úmrtnost ryb o 50 až 75 procent.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...

Křetínský kupuje podíl deníku Le Monde, tvrdí list

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Český miliardář Daniel Křetínský jedná s francouzským finančníkem Matthieu Pigassem o koupi podílu ve francouzském...

Čína zpomaluje, vykázala nejnižší hospodářský růst od počátku krize

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku zpomalil na 6,5 procenta v porovnání s 6,7 procenta v předchozím...Najdete na iDNES.cz