Rybí kádrování. Norská firma skenuje tváře lososů, pozná nemocné

  18:27aktualizováno  18:27
Mořští lososi v Orwellově Farmě zvířat chyběli, ale dnes by je možná slavný spisovatel zakomponoval do děje. Norská rybářská společnost Cermaq Group AS se totiž vytasila s technologií, která podle jejich výrazu rozpozná potenciálně nebezpečné kusy, které mohou roznášet rybí vši.

Losos. Ilustrační snímek | foto: Aquabounty Technologies

Počítačové záznamy milionů ryb s jejich identickými rysy a jejich následná analýza pomůže s identifikací lososů nakažených mořskými vši. Není to apokalyptický žert, ale reálný plán firmy Cermaq, která chce novou technologii uvézt do praxe na pobřeží norských fjordů. Informoval o tom Bloomberg.

„Bude to revoluce,“ říká nadšeně vedoucí výzkumu společnosti Harald Takle a dodává: „Pro každou rybu jsme schopni sestavit individuální lékařský záznam,“ dodal expert. Nadšení mu dodávají výsledky výzkumu společnosti Cermaq a dalších partnerských firem, které hodlají uskutečnit projekt s názvem iFarm.

Systém funguje jednoduše. Speciální 3D scanner sejme výrazy ryb (ano, také vzhled ryb se podstatně liší v detailech) a následná analýza místo kolem očí, úst a žaber prozradí, která ryba je potenciálně nebezpečná pro ostatní, protože například roznáší mořské vši.

Má to mít i ekonomický smysl. Boj s následky epidemií nemocí ryb totiž stojí rybářský průmysl odhadem více než jednou miliardu dolarů ročně, tedy přes 22 miliard českých korun.

Tento příklad využití moderních technologií v zemědělství není zcela nový. Americká společnost Cargill ve spolupráci s jedním irským startupem pracuje na zdokonalení systému, jehož cílem je rozpoznat emoce u krav a na základě toho činit ekonomická rozhodnutí. Například měnit stravovací režim kvůli vyšší produktivitě mléka. Skenery sledují, zda mají zvířata dostatečný přísun vody a krmiva a rozpoznají období říje.

Lososi mohou být další na řadě. Norsko je největším chovatelem lososů na světě a jejich chov v celém světě dosahuje velikosti 232 miliard dolarů. Spotřeba ryb se navíc zvyšuje. Podle dat Organizace pro výživu a zemědělství v roce 2016 připadlo na člověka 20,3 kilogramů ryb ročně, což je téměř dvakrát více než v roce 1980.

Společnost Cermaq by chtěla novou technologii implementovat na svých rybích farmách. Vlastních farem, kde chová lososy a pstruhy, spravuje přes dvě stě v Norsku, Kanadě a Chile.

Speciální kamery oskenují ryby na hladině v průměru jednou za čtyři dny. Ty potenciálně nemocné rovnou systém pošle do karantény. Stang Hauge ze startupu BioSort se domnívá, že prevence sníží úmrtnost ryb o 50 až 75 procent.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

Bankomat omylem vydával bankovky s vyšší hodnotou, lidé vybírali až do limitu

Muž v řeckém přístavu Piraeus vybírá 60 euro, což je od uvalení kapitálových...

Rakouský bankomat vydával k radosti zákazníků více peněz, než kolik po něm požadovali. Místo dvacetieurovek přístroj...

Čína sníží cla na dovoz aut z USA, řekl zdroj americké vlády

Archivní foto z června 2010 interiéru továrny GM v americkém Lordstownu.

Čína sníží cla na dovoz automobilů z USA ze současných 40 na 15 procent. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný zdroj z...

Německou silnici zalila tuna mléčné čokolády, likvidovat ji museli hasiči

Silnice zalitá čokoládou u německé továrny.

Čokoládové výrobky společnosti Drei Meister byly známy především v Německu a blízkém okolí. Od pondělního večera se...

Najdete na iDNES.cz