Karlovarská losovačka

Karlovarská losovačka | foto: MF DNES

Losování zakázek končí, ministerstvo náhodný výběr zakáže zákonem

  • 33
Losovačky, které jsou českou specialitou a legálním způsobem, jak se vyhnout výběrovému řízení, definitivně skončí. Ministerstvo pro místní rozvoj neumožňuje v návrhu zákona o veřejných zakázkách úřadům vybírat firmy losem.

"Institut losování, čili omezování účasti uchazečů v užším řízení, se zcela ruší. Zadavatel bude muset v užším řízení vyzvat všechny uchazeče, kteří splní kvalifikaci," řekla mluvčí MMR Jana Jabůrková. Losovačky chce už od svého nástupu zrušit ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, teď už je jejich konec na papíře. Nový zákon ale ještě musí projít parlamentem.

Náhodný výběr firem, který proslavila především "karlovarská" losovačka, je přitom při veřejných zakázkách z peněz daňových poplatníků stále velmi častý způsob, kterým radnice, kraje či úřady vybírají zejména stavební firmy.

Zadavatelé přitom nemají vůbec jistotu, že vyberou nejlepší nabídku: uměle losem sníží počet firem na pět a teprve z této pětice pak vybírají. Firmy se tedy mohou snadno domluvit na ceně. I bez domluvy mohou být vylosované jen drahé firmy.

U otevřených řízení, kam může podat nabídku každý, je konkurence mezi soutěžícími podstatně větší a zejména v poslední době jsou dosažené ceny podstatně nižší, než zadavatelé odhadují – ceny často proti původním předpokladům padají až o třetinu. V soutěžích s losovačkou se ceny naopak drží u odhadované výše.

Losovačky si oblíbily hlavně kraje

Většina státních úřadů už v posledním roce s losováním přestala a začíná firmy vybírat nejprůhlednějším otevřeným řízením. Jednou z mála výjimek je Ředitelství vodních cest, které losem vybralo pětici firem, která smí podat nabídku na hněvkovickou plavební komoru, ministerstvo dopravy ale zvažuje, že losovačku podřízené organizaci zruší. Losování stále používá také Povodí Vltavy.

Přesto jsou v registru zakázek stále desítky zakázek v hodnotě miliard korun, které se rozdělují losem. V zadávání převažují hlavně kraje. MF DNES například už dříve upozornila na losovačky v Ústeckém kraji, kdy v různých soutěžích vytáhli řadu stejných firem.

Nejde přitom o malé zakázky: například Zlínský kraj bude losovat uchazeče v soutěži na krajské kulturní a vzdělávací centrum za více než 600 milionů korun, Písek chystá stomilionový tendr na úpravnu vody. Právě u kanalizací či staveb vodovodů jsou městské losovačky nejčastější.

Kraje si za losováním stojí, argumentují především úsporou času. V otevřených soutěžích si podle zkušeností zadavatelů soutěžící častěji stěžují u antimonopolního úřadu. "Otevřené soutěže trvají často několikanásobně delší dobu, což je u řady projektů nepřijatelné," tvrdí mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Neúspěch v losováních se může promítnout výrazně i do zakázek velkých stavebních firem. Jako jeden z důvodů relativně malého objemu získaných obchodů za poslední půlrok uvádí losování například Skanska.

"U zakázek zadávaných užším řízením se často nedostaneme ani k podání cenové nabídky, jelikož nejsme vylosováni nebo nesplníme kritéria účasti," uvedla mluvčí Skansky Lucie Nováková.