Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lukeš má být vydán české policii

  0:01aktualizováno  0:01
Šéf velké tuzemské investiční skupiny Cimex Koncern a jeden z nejbohatších Čechů Petr Lukeš, kterého těsně před Vánocemi na základě mezinárodního zatykače zadržela americká policie a umístila ho do vazby, zřejmě bude muset cestovat pod policejní ochranou po šesti letech zpět do České republiky.

Policisté jej budou vyslýchat kvůli jednomu z největších vyšetřovaných případů tunelování, při kterém podle šetření vznikla věřitelům Válcoven trub Chomutov téměř pětimiliardová škoda.

"Vydání Petra Lukeše českým úřadům je velmi pravděpodobné," uvedl včera jeho advokát Vítězslav Květenský. Konečné slovo by mohlo padnout ve středu, kdy bude americká justice posuzovat dokumenty od českých kolegů.

Skutek, kvůli kterému Lukešovi hrozí několikaleté vězení, se odehrál v roce 1997. Tehdy Cimex koupil zadlužené chomutovské Válcovny trub.

Majetek chomutovské firmy Cimex záhy prodal své nově založené společnosti, jež zaplatila původnímu majiteli směnkami splatnými po deseti až třinácti letech.

Věřitelé původní firmy tak skončili bez majetku. Lukeš brzy po transakci odjel natrvalo do USA a jeho Cimex rok poté sponzoroval ODS.

Petr Lukeš žije už šest let v USA, kde investuje do nákupu nemovitostí na Floridě.

Přestože se o šéfy společnosti Cimex koncern již několik let zajímá policie, a Petr Lukeš byl dokonce v USA zatčen a má být vydán do České republiky, budí jedna z největších tuzemských investičních skupin alespoň navenek zdání slušné prosperity. I když informací zveřejňuje jen naprosté minimum.

Cimex vlastní největší tuzemskou hotelovou síť. Několik z ubytovacích zařízení koupil záhy po svém založení v první polovině devadesátých let, většinu firma pořídila, když před více než šesti lety koupila odborářskou společnost GEN a s ní i cestovní kancelář Orea. Ta již sama vlastnila několik desítek hotelů a ubytoven.

Cimex v posledních letech výrazně investuje do rekonstrukcí hotelů.
Loni ve svém firemním časopise (s médii firma prakticky nekomunikuje) Cimex napsal, že do vylepšení hotelové sítě dal v předchozím roce bezmála 250 milionů korun.

Nejvíce stála rekonstrukce hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně, z něhož se má stát jeden z nejluxusnějších horských hotelů v zemi.

Stejnou částku vložila firma i do rekonstrukce mariánskolázeňského Monty. Již v polovině devadesátých let firma kompletně zrenovovala například karlovarský Poštovní dvůr, kde se konají například večírky sponzorů tradičního lázeňského filmového festivalu.

Kromě hotelů a cestovního ruchu Cimex vlastní i několik dalších podniků. Největší je Energoprojekt Praha, generální projektant temelínské elektrárny.

Kromě toho ovládá i firmu MTH, která je jedním ze tří výrobců strojů pro údržbu železničních tratí na světě a má exkluzivitu na opravy ruských železnic.

Účetní hodnota majetku Cimexu je vyčíslena na tři miliardy korun, tržní cena je díky vlastnictví kvalitních nemovitostí zřejmě několikanásobně vyšší. Cimex měl v posledních dvou letech zisk celkem přes 400 milionů korun a jeho roční tržby se pohybují kolem dvou miliard korun.

Většinu investic firma hradí z vlastních prostředků, ale spolupracuje i s bankami. "Přestože po firmách z Chomutova, které Cimex ovládal před šesti lety, zbyly stamilionové dluhy v námi převzaté IPB, nyní financujeme například rekonstrukci některých hotelů skupiny. "Samozřejmě s potřebným zajištěním," uvedl zdroj z ČSOB.

Lidé, kteří prošli Cimexem, jsou přesvědčeni, že jej Lukeš vlastní. "Říkalo se o něm, že první velké peníze vydělal v roce 1990 v době války v Perském zálivu. Skoupil tehdy v tuzemsku plynové masky a prodal je s obrovským ziskem Saúdské Arábii," říká Lukešův někdejší spolupracovník.

Přes několik fondů z první kuponové vlny pak Lukeš založil právě Cimex a vložil do něj několik ovládnutých firem. Před šesti lety Lukeš odešel do USA a od té doby firma neudělala žádnou další velkou investici v tuzemsku.

Naopak investuje stovky milionů korun do nákupu nemovitostí na Floridě.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Taxikáři znovu hrozí protesty, memorandum s Uberem považují za hru o čas

Taxikáři protestují proti alternativním přepravním službám už druhý den (9....

Sdružení českých taxikářů nadále vyzývá vládu k razantním krokům vůči společnostem typu Uber a Taxify. Závazek evidovat...

Dům odborových svazů koupili majitelé Siko koupelen, chtějí postavit byty

Dům odborových svazů v Praze

Odborové svazy prodaly Dům odborových svazů na pražském Žižkově. Novým majitelem je podle serveru E15.cz koupelnářská...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Najdete na iDNES.cz