Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lukeš má být vydán české policii

  0:01aktualizováno  0:01
Šéf velké tuzemské investiční skupiny Cimex Koncern a jeden z nejbohatších Čechů Petr Lukeš, kterého těsně před Vánocemi na základě mezinárodního zatykače zadržela americká policie a umístila ho do vazby, zřejmě bude muset cestovat pod policejní ochranou po šesti letech zpět do České republiky.

Policisté jej budou vyslýchat kvůli jednomu z největších vyšetřovaných případů tunelování, při kterém podle šetření vznikla věřitelům Válcoven trub Chomutov téměř pětimiliardová škoda.

"Vydání Petra Lukeše českým úřadům je velmi pravděpodobné," uvedl včera jeho advokát Vítězslav Květenský. Konečné slovo by mohlo padnout ve středu, kdy bude americká justice posuzovat dokumenty od českých kolegů.

Skutek, kvůli kterému Lukešovi hrozí několikaleté vězení, se odehrál v roce 1997. Tehdy Cimex koupil zadlužené chomutovské Válcovny trub.

Majetek chomutovské firmy Cimex záhy prodal své nově založené společnosti, jež zaplatila původnímu majiteli směnkami splatnými po deseti až třinácti letech.

Věřitelé původní firmy tak skončili bez majetku. Lukeš brzy po transakci odjel natrvalo do USA a jeho Cimex rok poté sponzoroval ODS.

Petr Lukeš žije už šest let v USA, kde investuje do nákupu nemovitostí na Floridě.

Přestože se o šéfy společnosti Cimex koncern již několik let zajímá policie, a Petr Lukeš byl dokonce v USA zatčen a má být vydán do České republiky, budí jedna z největších tuzemských investičních skupin alespoň navenek zdání slušné prosperity. I když informací zveřejňuje jen naprosté minimum.

Cimex vlastní největší tuzemskou hotelovou síť. Několik z ubytovacích zařízení koupil záhy po svém založení v první polovině devadesátých let, většinu firma pořídila, když před více než šesti lety koupila odborářskou společnost GEN a s ní i cestovní kancelář Orea. Ta již sama vlastnila několik desítek hotelů a ubytoven.

Cimex v posledních letech výrazně investuje do rekonstrukcí hotelů.
Loni ve svém firemním časopise (s médii firma prakticky nekomunikuje) Cimex napsal, že do vylepšení hotelové sítě dal v předchozím roce bezmála 250 milionů korun.

Nejvíce stála rekonstrukce hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně, z něhož se má stát jeden z nejluxusnějších horských hotelů v zemi.

Stejnou částku vložila firma i do rekonstrukce mariánskolázeňského Monty. Již v polovině devadesátých let firma kompletně zrenovovala například karlovarský Poštovní dvůr, kde se konají například večírky sponzorů tradičního lázeňského filmového festivalu.

Kromě hotelů a cestovního ruchu Cimex vlastní i několik dalších podniků. Největší je Energoprojekt Praha, generální projektant temelínské elektrárny.

Kromě toho ovládá i firmu MTH, která je jedním ze tří výrobců strojů pro údržbu železničních tratí na světě a má exkluzivitu na opravy ruských železnic.

Účetní hodnota majetku Cimexu je vyčíslena na tři miliardy korun, tržní cena je díky vlastnictví kvalitních nemovitostí zřejmě několikanásobně vyšší. Cimex měl v posledních dvou letech zisk celkem přes 400 milionů korun a jeho roční tržby se pohybují kolem dvou miliard korun.

Většinu investic firma hradí z vlastních prostředků, ale spolupracuje i s bankami. "Přestože po firmách z Chomutova, které Cimex ovládal před šesti lety, zbyly stamilionové dluhy v námi převzaté IPB, nyní financujeme například rekonstrukci některých hotelů skupiny. "Samozřejmě s potřebným zajištěním," uvedl zdroj z ČSOB.

Lidé, kteří prošli Cimexem, jsou přesvědčeni, že jej Lukeš vlastní. "Říkalo se o něm, že první velké peníze vydělal v roce 1990 v době války v Perském zálivu. Skoupil tehdy v tuzemsku plynové masky a prodal je s obrovským ziskem Saúdské Arábii," říká Lukešův někdejší spolupracovník.

Přes několik fondů z první kuponové vlny pak Lukeš založil právě Cimex a vložil do něj několik ovládnutých firem. Před šesti lety Lukeš odešel do USA a od té doby firma neudělala žádnou další velkou investici v tuzemsku.

Naopak investuje stovky milionů korun do nákupu nemovitostí na Floridě.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

Škodovka získala od Mladé Boleslavi pozemky, na kterých chce stavět

(ilustrační snímek)

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě Václava Klementa automobilce Škoda Auto, která za ně zaplatí 146...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Najdete na iDNES.cz