Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lukeš má být vydán české policii

  0:01aktualizováno  0:01
Šéf velké tuzemské investiční skupiny Cimex Koncern a jeden z nejbohatších Čechů Petr Lukeš, kterého těsně před Vánocemi na základě mezinárodního zatykače zadržela americká policie a umístila ho do vazby, zřejmě bude muset cestovat pod policejní ochranou po šesti letech zpět do České republiky.

Policisté jej budou vyslýchat kvůli jednomu z největších vyšetřovaných případů tunelování, při kterém podle šetření vznikla věřitelům Válcoven trub Chomutov téměř pětimiliardová škoda.

"Vydání Petra Lukeše českým úřadům je velmi pravděpodobné," uvedl včera jeho advokát Vítězslav Květenský. Konečné slovo by mohlo padnout ve středu, kdy bude americká justice posuzovat dokumenty od českých kolegů.

Skutek, kvůli kterému Lukešovi hrozí několikaleté vězení, se odehrál v roce 1997. Tehdy Cimex koupil zadlužené chomutovské Válcovny trub.

Majetek chomutovské firmy Cimex záhy prodal své nově založené společnosti, jež zaplatila původnímu majiteli směnkami splatnými po deseti až třinácti letech.

Věřitelé původní firmy tak skončili bez majetku. Lukeš brzy po transakci odjel natrvalo do USA a jeho Cimex rok poté sponzoroval ODS.

Petr Lukeš žije už šest let v USA, kde investuje do nákupu nemovitostí na Floridě.

Přestože se o šéfy společnosti Cimex koncern již několik let zajímá policie, a Petr Lukeš byl dokonce v USA zatčen a má být vydán do České republiky, budí jedna z největších tuzemských investičních skupin alespoň navenek zdání slušné prosperity. I když informací zveřejňuje jen naprosté minimum.

Cimex vlastní největší tuzemskou hotelovou síť. Několik z ubytovacích zařízení koupil záhy po svém založení v první polovině devadesátých let, většinu firma pořídila, když před více než šesti lety koupila odborářskou společnost GEN a s ní i cestovní kancelář Orea. Ta již sama vlastnila několik desítek hotelů a ubytoven.

Cimex v posledních letech výrazně investuje do rekonstrukcí hotelů.
Loni ve svém firemním časopise (s médii firma prakticky nekomunikuje) Cimex napsal, že do vylepšení hotelové sítě dal v předchozím roce bezmála 250 milionů korun.

Nejvíce stála rekonstrukce hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně, z něhož se má stát jeden z nejluxusnějších horských hotelů v zemi.

Stejnou částku vložila firma i do rekonstrukce mariánskolázeňského Monty. Již v polovině devadesátých let firma kompletně zrenovovala například karlovarský Poštovní dvůr, kde se konají například večírky sponzorů tradičního lázeňského filmového festivalu.

Kromě hotelů a cestovního ruchu Cimex vlastní i několik dalších podniků. Největší je Energoprojekt Praha, generální projektant temelínské elektrárny.

Kromě toho ovládá i firmu MTH, která je jedním ze tří výrobců strojů pro údržbu železničních tratí na světě a má exkluzivitu na opravy ruských železnic.

Účetní hodnota majetku Cimexu je vyčíslena na tři miliardy korun, tržní cena je díky vlastnictví kvalitních nemovitostí zřejmě několikanásobně vyšší. Cimex měl v posledních dvou letech zisk celkem přes 400 milionů korun a jeho roční tržby se pohybují kolem dvou miliard korun.

Většinu investic firma hradí z vlastních prostředků, ale spolupracuje i s bankami. "Přestože po firmách z Chomutova, které Cimex ovládal před šesti lety, zbyly stamilionové dluhy v námi převzaté IPB, nyní financujeme například rekonstrukci některých hotelů skupiny. "Samozřejmě s potřebným zajištěním," uvedl zdroj z ČSOB.

Lidé, kteří prošli Cimexem, jsou přesvědčeni, že jej Lukeš vlastní. "Říkalo se o něm, že první velké peníze vydělal v roce 1990 v době války v Perském zálivu. Skoupil tehdy v tuzemsku plynové masky a prodal je s obrovským ziskem Saúdské Arábii," říká Lukešův někdejší spolupracovník.

Přes několik fondů z první kuponové vlny pak Lukeš založil právě Cimex a vložil do něj několik ovládnutých firem. Před šesti lety Lukeš odešel do USA a od té doby firma neudělala žádnou další velkou investici v tuzemsku.

Naopak investuje stovky milionů korun do nákupu nemovitostí na Floridě.

Autoři:Nejčtenější

Soud zrušil část zákona o EET. Další vlny se zpozdí, z účtenek zmizí rodná čísla

Ústavní soud s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o evidenci...

Odpůrci EET se radují. Ústavní soud zrušil část zákona o evidenci tržeb, jako celek však obstál. Třetí a čtvrtá vlna,...

Miliardářem přes noc. Rostoucí bitcoin poslal Australana mezi superbohaté

James Gilbert

Z kryptoměnového šílenství vzešel další miliardář. Je jím Australan James Gilbert. Prezident společnosti Crypto, jejíž...Byty v panelácích zdražily o 50 procent, nedosáhne na ně ani střední třída

Panelový dům na sídlišti Broumovská.

Panelové byty jsou nejdostupnějším typem bydlení v Česku. V posledních letech však podražily tak, že na ně často...

Exploze v Rakousku odřízla tři země od plynu. V Itálii je stav nouze

Výbuch poblíž Baumgarten an der March v Rakousku.

Exploze plynového terminálu na východě Rakouska u slovenských hranic přerušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a...

Bernard provokuje další reklamou. Vyjadřuje nesouhlas s kampaní #MeToo

Kontroverzní reklama pivovaru Bernard.

Pivovar Bernard pobouřil další provokativní reklamou. Tentokrát se v ní naváží do kampaně #MeToo. Ta spojuje ženy z...Další z rubriky

Soud zrušil část zákona o EET. Další vlny se zpozdí, z účtenek zmizí rodná čísla

Ústavní soud s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o evidenci...

Odpůrci EET se radují. Ústavní soud zrušil část zákona o evidenci tržeb, jako celek však obstál. Třetí a čtvrtá vlna,...

V Praze se nestaví. Chybí 22 tisíc bytů a jejich nedostatek dál roste

(Ilustrační snímek)

Počet chybějících bytů v Praze se za poslední tři roky ztrojnásobil na 22 tisíc. Množství vydaných stavebních povolení...

Stát podruhé odměňoval za účtenky. Hráčů bylo stejně, účtenek přibylo

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

V pátek se už podruhé vylosovali výherci z řady lidí, kteří sbírají účtenky. Losování se zúčastnilo zhruba stejné...Najdete na iDNES.cz