Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Luxusní vily nemají v Brně o kupce nouzi

  9:40aktualizováno  9:40
Vlastníte zachovalou funkcionalistickou vilu v Masarykově čtvrti v Brně a chcete ji prodat? Nezájmu se bát nemusíte. Do několika týdnů se vám na kontě může objevit více než deset milionů korun. V Brně jdou totiž luxusní rezidence v oblíbených částech města velmi dobře na odbyt.

Trh s luxusními nemovitostmi v ceně nad deset milionů korun v Brně vzkvétá. Zatímco dříve o reprezentativní rezidence stály hlavně firmy, nyní je většina kupců z řad soukromých osob.

Nejdražší dům, který se MF DNES podařilo ve veřejné nabídce nadstandardních rodinných vil objevit, nabízí jeho majitel za téměř 45 milionů korun.

"Devadesát procent těchto domů se však na internet a do veřejné nabídky vůbec nedostane," potvrdil Tomáš Matras z realitní agentury Matras and Matras.

Na nedostatek klientů si však nemůže stěžovat: "Teď máme ze strany klientů asi třicet požadavků na vily v hodnotě kolem dvanácti milionů, asi osm z nich poptává domy za devatenáct milionů a jeden náš zákazník dokonce hledá dům do pětatřiceti milionů korun -nejraději by koupil vilu ve funkcionalistickém stylu v Masarykově čtvrti."

Velikost není rozhodující
Ačkoli zmiňované částky v mnohých vzbudí pocit, že se jedná o paláce s mnoha ložnicemi, velikost domu dnes již není rozhodující. Prim totiž hraje místo, kde vila stojí. "Žádané jsou především velké pozemky v centru města - mezi nejlukrativnější určitě patří Masarykova čtvrť nebo Veveří v Brně," upřesnil Roman Šebela z realitní agentury Gaute Partner. Druhým protipólem jsou kupci, kteří požadují sepětí domu s přírodou.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Dalším faktorem je samozřejmě kvalita práce a zda dům potřebuje nějakou rekonstrukci," popsal kritéria, která ovlivňují cenu nemovitosti, Tomáš Matras.
Podle jeho názoru je doba "podnikatelského baroka", které se vyznačovalo arkýři, soškami a balustrádami, dávno minulostí. Poptávka po těchto domech podle Matrase odezněla s koncem přílivu rychlých zbohatlíků.

Lidé, kteří si na tak drahou nemovitost tvrdě vydělali, preferují kvalitu a dobré umístění. Naopak nejžádanějším architektonickým stylem je funkcionalismus. "Pokud by na stejném místě stály dva srovnatelné domy - jeden funkcionalistický a druhý secesní, pak ten první zmizí za měsíc, zatímco secesní vilka si na kupce počká i jeden až dva roky," uvedl Matras.

Za přepych se platí
Cena domu může povážlivě vzrůst, pokud si jeho původní majitel dopřál i určitou dávku luxusu. Ke koupi jsou domy kompletně řízené počítačem, kde jakýkoli vypínač - od trouby v kuchyni přes odsavač par v koupelně a důmyslné osvětlení obýváku až po garážová vrata - je možné samostatně naprogramovat. "Viděl jsem i podzemní squashové kurty, dvanáctimetrový vnitřní bazén nebo parkovací místa pro šest aut," vyjmenoval Matras.

O popularitu nestojí
Zatímco na počátku devadesátých let luxusní vily kupovaly spíše firmy, které si v nich zřizovaly reprezentativní sídla, dnes převažují mezi kupci soukromníci. Lidé, kteří si kupují dům za deset a více milionů korun, o svých záměrech však raději mlčí a straní se zájmu veřejnosti. Realitní agenti se shodují, že důvodem jejich opatrnosti je závist okolí.

"Jsou to většinou podnikatelé, kteří tvrdě pracovali ve svých firmách a teď se rozhodli si peníze užít a ještě udělat radost sobě a svým rodinám. Bohužel spousta běžných lidí je automaticky považuje za zloděje nebo podvodníky," argumentoval Tomáš Matras. Realitní makléř Šebela zase tvrdí: "Je to jako obchod s luxusními jachtami - klienta si vždycky najdou."

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz