Lyžařské boty rozhodují o kvalitě i komfortu jízdy

Sjezdařské boty stojí trochu neoprávněně stranou hlavního zájmu svých uživatelů.
Sjezdařské boty stojí trochu neoprávněně stranou hlavního zájmu svých uživatelů. Rozhodují nejenom o příjemných či opačných pocitech lyžaře, ale také o ovládání jeho lyží. Prostřednictvím bot totiž přenáší impulsy na lyži, protože v noze a v oblasti kotníku mají svůj původ jemné pohyby, jimiž zásadně ovlivňuje vlastní jízdu. Dobrým výběrem bot lze pro lyžování udělat často více než koupí nových lyží. Jaké jsou nejdůležitější zásady při výběru?

- Nelpět příliš dlouho na botách starých, neboť i jejich materiál stárne. Plastové skelety i vnitřní botičky nových modelů se sice oproti lyžím pomaleji, ale přece jen zdokonalují.

- Na dámskou nohu patří boty pro ženy označované jako Lady nebo písmenem "L", na nedospělou juniorské.

- Boty nazývané carvingové mívají některé šikovné regulační prvky a jsou měkčí v nákleku, ale od ostatních srovnatelných se liší jen málo.

- Rekreační lyžař by měl zásadně volit boty s možností nastavení polohy pro chůzi (Walk). Mimo vlastní jízdu umožňuje stát bez typického náznaku podřepu, ulevuje tak svalstvu nohou a zad a šetří klouby i páteř. Funkci Walk doporučují i ortopedi.

- Nejlevnější boty se zadním nástupem jsou sice až bačkorovitě pohodlné, ale nefixují řádně nohu a jejich nártový díl je často příliš tuhý.

- Velmi žádoucí, byť u nás zatím málo rozšířené, jsou speciální tvarovací vložky (stélky). Noze dávají mnohem lepší oporu a mohou značně ovlivnit kvalitu jízdy.

- Vedle klasické zásady "Čím lepší a fyzicky zdatnější lyžař, tím tužší boty má mít", je třeba nově uvažovat o tom, s jakými lyžemi bude jezdit. Pro jízdu v terénu (freeriding), carving s odvážnými náklony a ke krátkým lyžím do 140 cm není příliš tuhá bota vhodná.

- Základem dobrého ovládání lyží je vyvážený postoj na plochách chodidel bez náklonu na palcovou nebo malíkovou hranu chodidla. Většina bot s výjimkou nejlevnějších má canting, tedy možnost stranově nastavit komín skeletu podle tvaru nohou (X, O). V případě silné odchylky je velmi žádoucí, ale u nás zatím vzácné, speciálně vypodložené vázání nebo úprava bot.

- Nejčastější a notorickou chybou při výběru jsou boty příliš velké. Zkoušejte spíše menší velikost než svou běžnou, vnitřní botička po pár dnech přibližně o půl čísla povolí. V nezapnuté botě se má palec lehce dotýkat vepředu a bota má podle běžných měřítek působit jako malá. Až po zapnutí si noha patřičně sedne dozadu. Přitom musí dokonale sedět především pata.

- Ověření ve skeletu: noha ve skeletu bez botičky, palec se dotýká vpředu, vzadu je mezi nohou a skeletem prostor: a) na jeden prst = minimum, těsné, sportovní; b) na dva prsty = pohodlné, rekreační; c) ještě více = příliš velké. Podobně po stranách nohy je okolo 5 mm, přes 10 mm už je příliš. - Počítejte s tím, že bota bude v mrazu tužší než v obchodě.

- Specialisté ve sportovních obchodech nebo servisech umějí po nahřátí skelet místně upravit a přizpůsobit i značně problematické noze. Je-li to váš případ, rozhodně se na tuto možnost informujte.

- Nechte si provést všechny základní úpravy, zejména nahřátí botiček pro individuální vytvarování a nastavení cantingu. Nechte si vysvětlit všechny ovládací prvky, systém výměny různých insertů, posouvání na přezkách, ohlídejte si, zda dostáváte doplňkové příslušenství. Uschovejte prodejní doklad kvůli záruce.

- Nenakupujte v časovém stresu a na poslední chvíli. Rekreační lyžař by měl bez ohledu na značku hledat botu, která všestranně vyhovuje a netlačí..

Autor je spolupracovníkem redakce


Témata: Test iDNES.cz