Heineken

Heineken | foto: Reuters

Maďaři hrozí zákazem prodeje piva Heineken kvůli rudé hvězdě na lahvi

  • 87
Maďarská vláda v novém návrhu zákona hrozí pokutami a dokonce vězením tomu, kdo bude prodávat výrobky zobrazujícími totalitní symboly. Pravidlo by dopadlo i na pivní skupinu Heineken, jejíž logo připomíná komunistickou rudou hvězdu. Heineken připodobňování části svého znaku ke komunistickému symbolu odmítá s tím, že pivovary ho používají už několik století.

Vláda Viktora Orbána obvinila nizozemského výrobce piva Heineken ze šikanování rumunského pivovarníka, který je zčásti etnickým Maďarem. Stalo se tak poté, co proti němu firma vyhrála ve sporu o patent.

Zároveň se v Budapešti chystají opatření namířená proti těm, kdo propagují komunistické symboly. A Heineken s logem obsahujícím typickou pěticípou červenou hvězdou, která byla desetiletí symbolem komunistického režimu, patří mezi ně, píše Independent.

„Musíme chránit každou maďarskou značku, které chce někdo ublížit svým dominantním postavením na trhu,“ nechal se slyšet člen maďarského parlamentu Lajos Kosa. Podle něj však jsou zákaz komunistických symbolů a „případ Heineken“ dvě různé věci, které spolu nesouvisí.

Vládnoucí strana Fidesz se podle Kosy navíc snaží zúžit dopady zákona tak, aby se nevztahoval na produkty typu bot Converse nebo balené vody San Pellegrino, které také nesou červenou hvězdu.

Kauza znovu oživila otazníky nad vměšováním vlády do soukromého sektoru skrz konkrétně namířenou legislativu, na které si investoři opakovaně stěžují. I kvůli tomu loni Maďarsko spadlo v Globálním indexu konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra na 69. místo. Zatímco v roce 2010, kdy Orbán převzal moc, zaujímalo 52. příčku.

Ukrajina likviduje komunistické dědictví, obětí se stal i oblíbený sekt

Heineken připodobňování části svého znaku ke komunistickému symbolu odmítá s tím, že pivovary ho používají od středověku. „Naše hvězda nemá samozřejmě žádný politický význam, používáme ty samé symboly na všech trzích po celém světě,“ napsala firma v prohlášení.

Kosa připustil, že návrh zákona má své odpůrce a že jej vláda upraví tak, aby vyhovoval mezinárodnímu právu a také chránil obchodníky.

Evropský soud pro lidská práva v roce 2008 rozhodl, že rudou hvězdu není možné vnímat jen jako symbol totalitního komunistického režimu. V roce 2013 pak maďarský ústavní soud smetl zákon, který měl kriminalizovat používání symbolů spjatých s totalitními režimy s tím, že byl příliš obecný a mohl ohrozit svobodu projevu. Ještě ten samý rok zákonodárci zákon revidovali tak, aby bylo užívání totalitních symbolů trestným činem jen tehdy, pokud byly použity se záměrem narušit sociální mír a zvláště s cílem ublížit obětem těchto režimů.