Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maďarsko schválilo sporný zákon o centrální bance

  13:03aktualizováno  17:10
Maďarský parlament schválil zákon o centrální bance, který podle kritiků z mezinárodních institucí ohrožuje její nezávislost. Maďarsko si tím zřejmě komplikuje cestu k získání půjčky ze zahraničí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Chystaný zákon byl  hlavním sporným bodem předběžných jednání Budapešti s MMF a EU o uvolnění finančního úvěru. Kvůli tomu byla mise věřitelů v zemi předčasně ukončena.

Maďarští poslanci nyní schválili návrh nového, kontroverzního zákona o centrální bance a vzepřeli se tak odporu Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie i samotné Maďarské národní banky, jež se obávají o její nezávislost. Tím klesá šance na dosažení nové dohody o mezinárodní finanční pomoci.

Přesto je nyní schválená verze mírnější oproti té, na niž se nedávno snesla vlna kritiky. Maďarsko totiž ustoupilo napůl a zákon po kritice den před Štědrým dnem zmírnilo. Evropská komise se měla k nové verzi vyjádřit, ale dosud tak neučinila.

Premiér Viktor Orbán už dříve odmítl žádost EU o stažení zákona a v pátek uvedl, že Maďarsko změnilo návrh tak, aby vyhovoval představám Evropské centrální banky ve všech bodech kromě dvou, které je však vláda připravena obhájit u soudu.

Sama maďarská centrální banka nyní v prohlášení uvedla, že nový zákon a další právní předpisy, které umožňují fúzi banky s finančním regulátorem, vážně ohrožují zájmy země a umožní vládě ovlivňovat rozhodnutí centrální banky.

Zákon se nelíbí centrální bance

"Tyto nové zákony vytvářejí možnost ovlivňovat rozhodování centrální banky na základě vládních a stranických zájmů, což je proti základní smlouvě Evropské unie," stojí v prohlášení banky. Podle banky zákon dále zvýší nepředvídatelnost ekonomické situace v Maďarsku a ohrožuje ekonomickou stabilitu země.

Spojení centrální banky s finančním regulátorem fakticky degraduje funkci prezidenta centrální banky. Zákon rovněž umožňuje premiérovi jmenovat viceprezidenty banky, doposud své dva zástupce jmenoval prezident centrální banky, a vytváří místo třetího viceprezidenta. Měnový výbor banky, který rozhoduje o úrokových sazbách, se rozšíří ze sedmi členů na devět a o jejich jmenování bude rozhodovat parlament.

Maďarsko se v roce 2008 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc MMF, který mu poskytl úvěr 20 miliard eur (510,8 miliardy Kč). Orbán se rozhodl v roce 2010 neobnovit úvěr a místo toho se země vrátila na finanční trhy. MMF tak nemohl zasahovat do rozhodování vlády o ekonomických otázkách. Kvůli vysokému zadlužení a hrozbě recese v příštím roce se však nakonec vláda rozhodla vyjednat si s MMF a EU záložní úvěr.

Orbán sice tvrdí, že dohoda s MMF není nezbytná, mnoho analytiků s ním však nesouhlasí. Maďarsko je sice nyní schopné zajistit si finance pro svoji potřebu na trhu, ale potřebuje dohodu s MMF, aby posílilo důvěru investorů a udrželo si napojení na trhy, protože situace je nejistá i kvůli krizi v eurozóně.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Češi uspěli v Evropě. Už nebudou jíst hůře než Němci

Ilustrační snímek

Evropská komise představila nová pravidla boje proti dvojí kvalitě potravin. Brzy si snad koupíme čokoládu jako na...

Daň za daňové kejklířství. Apple i Google mají odvést tři procenta tržeb

(Ilustrační snímek)

Evropská unie už nechce být dojnou krávou technologických online gigantů, jako je Apple, Google a Facebook. Navrhla,...

Nechcete UberPop? Klidně jej zakažte a žalujte, vzkázal soud zemím EU

Aplikace UberPop v momentě, kdy řidiči přichází objednávka.

Členské země Evropské unie mohou zakázat a trestně stíhat protiprávní výkon taxislužby jako UberPop, aniž by to před...

Najdete na iDNES.cz