Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maďarsko stoplo prodej dluhopisů. Polská banka pomáhá zlotému

  18:23aktualizováno  18:23
Maďarsko poprvé od roku 2008 zastavilo prodej dluhopisů. Nabídku na tříleté bondy stáhlo, protože nebylo spokojené s výnosy. To mělo zpětně negativní vliv na ostatní dluhopisy, u nichž výnosy vzrostly. Polská centrální banka zároveň intervenovala na pomoc slabé měně.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek)

Zastavení prodeje dluhopisů v Maďarsku prodražil půjčky formou pěti- a desetiletých dluhopisů. Důvodem jsou obavy, zda si Budapešť zajistí novou dohodu o půjčce s Mezinárodním měnovým fondem. Stát rovněž snížil objem nabízených desetiletých dluhopisů.

Maďarská vládní agentura pro správu dluhu AKK snížila svoji původní nabídku desetiletých obligací o tři miliardy forintů (248,3 milionu Kč). V případě pětiletých prodala obligace za deset miliard forintů, jak plánovala. AKK se však rozhodla odmítnout všechny nabídky v aukci tříletých dluhopisů, protože rozpětí nabízených výnosů bylo příliš široké, dodal náměstek ředitele AKK László András Borbély.

Maďarsko naposledy zrušilo aukci obligací v říjnu 2008, kdy země musela kvůli finančním problémům požádat o pomoc MMF a EU. "To byla jiná situace, protože nabízený objem (v aukci 22. října 2008) byl mnohem vyšší než obdržené nabídky," řekl agentuře Reuters Borbély. Nyní byla poptávka větší než nabídka.

Maďarsko je nyní schopné si zajistit finance pro svoji potřebu na trhu, ale potřebuje dohodu s MMF, aby posílilo důvěru investorů a udrželo si napojení na trhy, protože situace je nejistá i kvůli krizi v eurozóně. Šéf mise MMF Christoph Rosenberg ve středu uvedl, že zatím nepadlo rozhodnutí, kdy a zda vůbec MMF oficiální jednání s Maďarskem zahájí.

Polsko pomáhá zlotému

Polská centrální banka se ve čtvrtek rozhodla zakročit proti slábnoucímu zlotému. Vstoupila na devizový trh, aby prodejem eur podpořila kurz domácí měny. "Viděli jsme centrální banku prodávat eura," řekl agentuře Reuters jeden z obchodníků. Centrální banka informace potvrdila.

Polský zlotý od června ztratil zhruba desetinu své hodnoty kvůli odklonu investorů od rizikovějších aktiv. Centrální banka proto v uplynulých měsících již několikrát intervenovala na trhu v jeho prospěch. Polsko se snaží bránit poklesu domácí měny, aby odvrátilo nárůst státního dluhu, který má z velké části v zahraničních měnách.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Digitální smyčka se utahuje. Technologičtí giganti budou muset danit z obratu

(Ilustrační snímek)

Velké společnosti s významnými příjmy v digitální oblasti v Evropské unii by měly platit daň z obratu tři procenta....

Řádné placení a konec „regálného“. EK si posvítí na nekalé praktiky řetězců

(Ilustrační snímek)

Evropská komise chce omezit nekalé praktiky, kterými velké obchodní řetězce tlačí na dodavatele potravinářských...

Dvojí kvalita potravin dostane ve středu stopku. Zakročí Evropská komise

Ilustrační snímek

V Evropské unii by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality. Evropská komise totiž...

Najdete na iDNES.cz