Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Madoffa obvinili z 11 trestných činů, hrozí mu doživotí

  9:26aktualizováno  13:52
Americký finančník Madoff už možná nikdy nevyjde z vězení. U newyorského soudu proti němu žaloba vznesla obvinění z jedenácti trestných činů, v součtu mu hrozí až 150 let vězení. Sedmdesátiletý Madoff je podezřelý ze zpronevěry až 50 miliard dolarů.

Bernard Madoff | foto: Reuters

Očekává se, že se Madoff k podvodům přizná.

Prokuratura uvedla, že Madoff investory klamal zřejmě už od 80. let. Jeho investiční společnost fungovala na principu pyramidové hry, známé jako letadlo. První klienti dostávají zaplaceno z peněz lidí, kteří se do "hry" zapojí později. Na ty poslední ale žádné peníze už nezbývají.

INFOGRAFIKA: JAK FUNGUJE LETADLO

Madoff se dlouhá léta těšil výborné pověsti, mimo jiné proto, že dokázal investorům zajistit stabilní zhodnocení investic i za nepříznivé situace na trhu.

"Obvinění odráží mimořádnou škálu zločinů, které Bernard Madoff spáchal za více než 20 let," uvedl prokurátor Lev Dassin. "Zatímco údajné zločiny nejsou nijak výjimečné, velikost a rozsah Madoffova podvodu je naprosto bezprecedentní," dodal.

Madoff je obviněn především z podvodu při obchodování s cennými papíry, mezi body obžaloby je ale i podvod při převodu peněz, praní špinavých peněz nebo křivé svědectví.

Vláda v soudních dokumentech například uvedla, že Madoffovi má propadnout veškerá hotovost i majetek, jehož pořízení lze vysledovat až do začátku údajných podvodů. Vláda celkovou částku zatím předběžně stanovila na více než 170,8 miliardy dolarů (asi 3,63 bilionu Kč).

Prokuratura však neuvedla, jak k této částce došla. Madoffovi právní zástupci se ale proti této částce ohradili.

K soudu raději dřív

Madoff dorazil v úterý k federálnímu soudu téměř čtyři hodiny před začátkem slyšení, aby se vyhnul případné konfrontaci s rozzlobenými investory. Vystoupil ze svého stříbrného auta a prodíral se davem fotografů a televizních štábů do soudní budovy.

Od prosince, kdy byl obviněn, žije Madoff v domácím vězení ve svém luxusním apartmánu na Manhattanu.

Proces se naplno rozběhne ve čtvrtek, kdy už má před soudem vystoupit nejméně 25 investorů. Řízení se bude promítat na velké obrazovky v další soudní síni a v místnosti porotců, které mohou pojmout až stovky lidí.

Žádná dohoda, žádné úlevy

Zástupce žalující strany Marc Litt uvedl, že s Madoffem není uzavřena žádná dohoda o přiznání. Výměnou za slib přiznání a rozkrytí detailů zločinu mohou hříšníci dosáhnout měkčího trestu. Zatím to tedy vypadá, že Madoff s vyšetřovateli nespolupracuje, uvedla agentura Bloomberg na svých webových stránkách.

Madoff se tak může snažit chránit své někdejší zaměstnance, řekl Bloombergu bývalý žalobce Christopher Steskal. Podle jiného z právníků ale možná kvůli neslýchanému rozsahu Madoffových podvodů žaloba dohodu ani nenabídla.

Nejasná role zaměstnanců

Podle obžaloby Madoff nařídil zaměstnancům falšovat účetní dokumenty, vykazovat neexistující zisky a vykazovat zdání skutečných obchodů. Žádný ze zaměstnanců ale zatím obžalován nebyl.

"Otázka je, zda se podaří prokázat, že zaměstnanci věděli, co je v dokumentech ve skutečnosti vymyšlené," řekl Bloombergu Christopher Steskal. "Pokud to fakta prokážou, žaloba je pravděpodobně nemine. Zdá se nepravděpodobné, že by to Madoff dělal sám."

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Vše o plastu. Jak vzniká, kde se používá a jak končí

Ilustrační snímek

Syntetické polymery začínaly jako převratný výdobytek vědy, dnes se bez nich svět nedokáže obejít. Plasty ale začínají...

Nový Zéland zakázal cizincům nákup nemovitostí. Chladí přehřátý trh

Domy v novozélandském Aucklandu (ilustrační snímek)

Novozélandský parlament schválil zákon, který většině cizinců znemožní nákup nemovitosti. Opatření má zamezit prudkému...

Provoz letiště u Amsterodamu přerušily na hodinu potíže v řídicím systému

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu

Mezinárodní letiště Schiphol u Amsterodamu ve středu odpoledne dočasně přerušilo provoz. Krátce po jedné hodině...

Najdete na iDNES.cz