První kontejnerová loď popluje Arktidou, posádku čekají drsné podmínky

  10:21aktualizováno  10:21
Největší lodní kontejnerová společnost světa Maersk Line se chystá na neobvyklou trasu. Jako první posílá kontejnerovou loď s mraženými rybami z Asie do Evropy přes Severní ledový oceán. Alternativní trasa by mohla zkrátit dobu plavby až o dva týdny. Speciálně trénovanou posádku však čekají drsné arktické podmínky.

(ilustrační snímek) | foto: AP

Jak informuje server CNN, v ruském přístavu Vladivostok už je připravena k vyplutí nová středně velká loď Venta Maersk. Ta je uzpůsobena k převážení 3 600 kontejnerů a navržena tak, aby odolávala teplotám vody (zmrzlé) až -25 stupňů Celsia a zdolala trasy, kde je led až 1 metr tlustý. Šestadvacetičlenná posádka byla vyškolena, aby zvládla mimořádně drsné podmínky. 

Z Vladivostoku cesta povede skrze Beringovu úžinu přes ruské severní pobřeží k Petrohradu, kam by měla loď dorazit koncem září. Neobvyklý dopravní koridor by měl být alternativou k egyptskému Suezskému průplavu, který je v současnosti klíčovou globální lodní tepnou spojující Asii s Evropou. 

Námořní trasa vedoucí z Vladivostoku do Petrohradu Severním ledovým oceánem

Námořní trasa vedoucí z Vladivostoku do Petrohradu Severním ledovým oceánem

„Jde o pokus, ve kterém se snažíme zaměřit na neprozkoumanou trasu pro přepravu kontejnerů. Budeme shromažďovat vědecké poznatky,“ uvedla společnost. Dodala, že v současné době nevnímá Severní mořskou cestu jako alternativu k jejich obvyklým trasám.

Tající ledy odkrývají trasu

Možnost, že by se severská trasa mohla stát součástí globálního obchodu, je stále reálnější. Dříve byla plavba kvůli drsným podmínkám překonatelná pouze během třech letních měsíců. Meteorologové však předpovídají, že ztenčující se led umožní plout těmito vodami i nadále v tomto roce.

Fotogalerie

„Nejedná se o žádnou velkou přepravu kontejnerů, která by změnila lodní dopravu, pokud se trasa osvědčí. Je to ale další malý krok tímto směrem,“ citoval server Arctic Today Michaela Byerse, profesora a předsedu kanadského výzkumu v oblasti globální politiky a mezinárodního práva z Univerzity Britské Kolumbie.

Již v předchozích letech zdolávaly plavbu Severní mořskou cestou víceúčelová plavidla čínské státní společnosti Cosco. Stejně tak v minulém roce proplul trasu ruský tanker přepravující zemní plyn a stal se tak první obchodní lodí, která cestu skrze Arktidu podnikla a dokončila v rekordním čase za 19 dní. 

To je zhruba o 30 procent rychlejší než přes Suezský průplav. Výjimečná byla plavba také proto, že cestu z Norska do Jižní Koreje dokončila bez pomoci ledoborců, které jsou v arktických vodách většinou nepostradatelné. 

Maersk Line však očividně na tomto koridoru nechce zaspat a uvádí tak, že jejich pokus se specializovanou kontejnerovou lodí bude historicky první. 

Autor:

Nejčtenější

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Odejde Saúdská Arábie z OPEC? Ministr pro energetiku to popírá

Ropný vrt v Bahrajnu. (20. ledna 2016)

V závěru minulého týdne se v médiích objevily zprávy o tom, že Saúdská Arábie údajně zkoumá, co by se mohlo stát, kdyby...

Kancelář v metru, stanu i v karaoke klubu. Japonci pracují všude

Stanové kanceláře v parčíku přímo pod mrakodrapy v japonském Tokiu.

Malá kabina pro jednu osobu v metru, stan uprostřed mrakodrapů nebo klub karaoke s mikrofonem a velkoplošnou...

Vyplatí se vyměnit steak za fazole? Ušetří jednotlivec i celý systém

Ilustrační snímek

Různé studie tvrdí, že z pohledu nákladů na výrobu potravin je vegetariánství a veganství výhodnější než produkce masa...

Najdete na iDNES.cz