Majetek Moravanu odplynul za moře

  • 9
Majetek otrokovického Moravanu zmizel v dceřiných společnostech a část ho zřejmě skončila daleko za oceánem, ve firmách registrovaných v Panamě a Bolívii. "Téměř veškerý majetek Moravanu zmizel a zůstaly jen dluhy," tvrdí správce konkurzní podstaty Moravanu Josef Orbes.

Podle něj mělo současné vedení společnosti, v čele s předsedou představenstva Liborem Soskou, v polovině roku 1999 převést akcie dceřiných společností Moravanu za 400 milionů korun na zahraniční společnost založenou podle panamského práva.

"Jde o nejhodnotnější část majetku Moravanu, který za jeho prodej nezískal ani korunu," říká Orbes.

Soska obvinění odmítá s tím, že společnosti Moravan- Aeroplanes, Moravan-Safety Belts, Moravan-Transport Systems, Moravan-Air Containers a Moravan-Technické služby Otrokovice jsou nezávislé, samostatně hospodařící firmy a jejich majetek není předmětem konkurzní podstaty Moravanu.

Věřitelé, kterým Moravan dluží kolem dvou miliard korun, tak čekají na rozhodnutí Vrchního soudu, ke kterému se proti prohlášení konkurzu zástupci Moravanu odvolali. Soud také přesně určí součásti konkurzní podstaty.

Konkurz vyhlásil soud v srpnu minulého roku. Věřitelé přihlásili do konkurzního řízení pohledávky přesahující 1,7 miliardy korun.

Mezi hlavní věřitele patří například Česká konsolidační agentura, Československá obchodní banka, otrokovický finanční úřad a Česká správa sociálního zabezpečení.