Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel domu chce vyšší nájem. Neúspěšně

  9:42aktualizováno  9:42
Zdeněk Suchý z Ústí nad Labem koupil loni od města Kroměříž dům číslo 50 na Velkém náměstí. Město ještě stihlo nájemníky smluvně ochránit před zvýšením nájmu a vypovězením. Suchý v kupní smlouvě na cenu domu a nové nájemní smlouvy přistoupil.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Nedávno se ale dohodou pokusil nájem zvýšit. Některé nájemníky také vybídl, že jim najde bydlení jinde, pokud budou chtít.

Město dům číslo 50 prodalo loni na podzim. V přízemí domu sídlí městské informační centrum a sídlo Českého svazu bojovníků za svobodu. Nad nimi je ještě dvanáct bytů.

Město chrání nájemníky
Suchý má podle svých slov na zachování infocentra zájem. S jeho provozovatelem Oldřichem Kuchařem se pokusil dohodnout na zvýšení nájmu. Město ale infocentrum nízkým nájmem nepřímo dotuje. Kuchař proto dal na vědomí městu, že kdyby Suchého návrh přijal, znamenalo by to patrně zároveň zvýšení dotací.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Městská rada se ale usnesla, že Suchý zvýšit nájem nemůže. Jeho výše je totiž stanovena ve smlouvách, s nimiž Suchý dům koupil. Podobně neúspěšně se Suchý pokoušel dohodnout i s Bojovníky za svobodu, kteří obývají 125 metrů čtverečních v centru města.

Podle Suchého vynesou byty s regulovaným nájmem měsíčně dohromady 12 tisíc korun, infocentrum 13 tisíc. Bojovníci za svobodu platí symbolických sto korun ročně. I kdyby však platili tolik, co ostatní, je to podle Suchého šestkrát méně, než je nájem místně obvyklý. Devět milionů, za něž Suchý dům koupil, se mu za těchto podmínek vrátí nejdřív za třicet let. A to jen za předpokladu, že do budovy neinvestuje ani korunu.

Suchý čeká na Štrasburk
Proč na tak nevýhodnou smlouvu přistoupil? "Živím se podnikáním v oblasti nemovitostí. Věřím, že rozhodnutí soudu ze Štrasburku vše okamžitě změní, deregulaci zruší a investice do domu bude dobrá," píše v odpovědi Suchý, který v regulovaném nájemném bytů vidí politické rozhodnutí vytvářející nenormální obchodní vztahy. Podpisem kupní smlouvy na ně ale přistoupil. S tržními nájmy by se mu investice vrátila za pět let.

Podle Kuchaře je také možné, že se Suchý se situací smíří, pokud mu město nebude klást překážky při přestavbě půdních prostor na byty.

Střechu domu město nedávno rekonstruovalo, stejně jako nádvoří a vnitřní fasády. Odhad ceny domu si město udělat nenechalo. Oslovení realitní agenti ale potvrdili, že pro město nejspíš prodej nevýhodný nebyl.

Suchý je jednatelem a společníkem Realitní kanceláře Sever se sídlem v Ústí nad Labem. Tato firma od roku 1994 zajišťuje po celé republice prodej obecního majetku a prodala kolem 100 tisíc bytů. Suchý tvrdí, že všichni jeho nájemníci jsou s ním spokojeni. Dotázaní nájemníci z Kroměříže potvrzují jeho korektnost. V Kroměříži vlastní Suchý i dům číslo 201 ve Ztracené ulici. Svou kroměřížskou investici označil za soukromou.

Autoři:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz