Majitel domu chce vyšší nájem. Neúspěšně

  9:42aktualizováno  9:42
Zdeněk Suchý z Ústí nad Labem koupil loni od města Kroměříž dům číslo 50 na Velkém náměstí. Město ještě stihlo nájemníky smluvně ochránit před zvýšením nájmu a vypovězením. Suchý v kupní smlouvě na cenu domu a nové nájemní smlouvy přistoupil.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Nedávno se ale dohodou pokusil nájem zvýšit. Některé nájemníky také vybídl, že jim najde bydlení jinde, pokud budou chtít.

Město dům číslo 50 prodalo loni na podzim. V přízemí domu sídlí městské informační centrum a sídlo Českého svazu bojovníků za svobodu. Nad nimi je ještě dvanáct bytů.

Město chrání nájemníky
Suchý má podle svých slov na zachování infocentra zájem. S jeho provozovatelem Oldřichem Kuchařem se pokusil dohodnout na zvýšení nájmu. Město ale infocentrum nízkým nájmem nepřímo dotuje. Kuchař proto dal na vědomí městu, že kdyby Suchého návrh přijal, znamenalo by to patrně zároveň zvýšení dotací.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Městská rada se ale usnesla, že Suchý zvýšit nájem nemůže. Jeho výše je totiž stanovena ve smlouvách, s nimiž Suchý dům koupil. Podobně neúspěšně se Suchý pokoušel dohodnout i s Bojovníky za svobodu, kteří obývají 125 metrů čtverečních v centru města.

Podle Suchého vynesou byty s regulovaným nájmem měsíčně dohromady 12 tisíc korun, infocentrum 13 tisíc. Bojovníci za svobodu platí symbolických sto korun ročně. I kdyby však platili tolik, co ostatní, je to podle Suchého šestkrát méně, než je nájem místně obvyklý. Devět milionů, za něž Suchý dům koupil, se mu za těchto podmínek vrátí nejdřív za třicet let. A to jen za předpokladu, že do budovy neinvestuje ani korunu.

Suchý čeká na Štrasburk
Proč na tak nevýhodnou smlouvu přistoupil? "Živím se podnikáním v oblasti nemovitostí. Věřím, že rozhodnutí soudu ze Štrasburku vše okamžitě změní, deregulaci zruší a investice do domu bude dobrá," píše v odpovědi Suchý, který v regulovaném nájemném bytů vidí politické rozhodnutí vytvářející nenormální obchodní vztahy. Podpisem kupní smlouvy na ně ale přistoupil. S tržními nájmy by se mu investice vrátila za pět let.

Podle Kuchaře je také možné, že se Suchý se situací smíří, pokud mu město nebude klást překážky při přestavbě půdních prostor na byty.

Střechu domu město nedávno rekonstruovalo, stejně jako nádvoří a vnitřní fasády. Odhad ceny domu si město udělat nenechalo. Oslovení realitní agenti ale potvrdili, že pro město nejspíš prodej nevýhodný nebyl.

Suchý je jednatelem a společníkem Realitní kanceláře Sever se sídlem v Ústí nad Labem. Tato firma od roku 1994 zajišťuje po celé republice prodej obecního majetku a prodala kolem 100 tisíc bytů. Suchý tvrdí, že všichni jeho nájemníci jsou s ním spokojeni. Dotázaní nájemníci z Kroměříže potvrzují jeho korektnost. V Kroměříži vlastní Suchý i dům číslo 201 ve Ztracené ulici. Svou kroměřížskou investici označil za soukromou.

Autoři:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz