Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel domu chce vyšší nájem. Neúspěšně

  9:42aktualizováno  9:42
Zdeněk Suchý z Ústí nad Labem koupil loni od města Kroměříž dům číslo 50 na Velkém náměstí. Město ještě stihlo nájemníky smluvně ochránit před zvýšením nájmu a vypovězením. Suchý v kupní smlouvě na cenu domu a nové nájemní smlouvy přistoupil.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Nedávno se ale dohodou pokusil nájem zvýšit. Některé nájemníky také vybídl, že jim najde bydlení jinde, pokud budou chtít.

Město dům číslo 50 prodalo loni na podzim. V přízemí domu sídlí městské informační centrum a sídlo Českého svazu bojovníků za svobodu. Nad nimi je ještě dvanáct bytů.

Město chrání nájemníky
Suchý má podle svých slov na zachování infocentra zájem. S jeho provozovatelem Oldřichem Kuchařem se pokusil dohodnout na zvýšení nájmu. Město ale infocentrum nízkým nájmem nepřímo dotuje. Kuchař proto dal na vědomí městu, že kdyby Suchého návrh přijal, znamenalo by to patrně zároveň zvýšení dotací.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Městská rada se ale usnesla, že Suchý zvýšit nájem nemůže. Jeho výše je totiž stanovena ve smlouvách, s nimiž Suchý dům koupil. Podobně neúspěšně se Suchý pokoušel dohodnout i s Bojovníky za svobodu, kteří obývají 125 metrů čtverečních v centru města.

Podle Suchého vynesou byty s regulovaným nájmem měsíčně dohromady 12 tisíc korun, infocentrum 13 tisíc. Bojovníci za svobodu platí symbolických sto korun ročně. I kdyby však platili tolik, co ostatní, je to podle Suchého šestkrát méně, než je nájem místně obvyklý. Devět milionů, za něž Suchý dům koupil, se mu za těchto podmínek vrátí nejdřív za třicet let. A to jen za předpokladu, že do budovy neinvestuje ani korunu.

Suchý čeká na Štrasburk
Proč na tak nevýhodnou smlouvu přistoupil? "Živím se podnikáním v oblasti nemovitostí. Věřím, že rozhodnutí soudu ze Štrasburku vše okamžitě změní, deregulaci zruší a investice do domu bude dobrá," píše v odpovědi Suchý, který v regulovaném nájemném bytů vidí politické rozhodnutí vytvářející nenormální obchodní vztahy. Podpisem kupní smlouvy na ně ale přistoupil. S tržními nájmy by se mu investice vrátila za pět let.

Podle Kuchaře je také možné, že se Suchý se situací smíří, pokud mu město nebude klást překážky při přestavbě půdních prostor na byty.

Střechu domu město nedávno rekonstruovalo, stejně jako nádvoří a vnitřní fasády. Odhad ceny domu si město udělat nenechalo. Oslovení realitní agenti ale potvrdili, že pro město nejspíš prodej nevýhodný nebyl.

Suchý je jednatelem a společníkem Realitní kanceláře Sever se sídlem v Ústí nad Labem. Tato firma od roku 1994 zajišťuje po celé republice prodej obecního majetku a prodala kolem 100 tisíc bytů. Suchý tvrdí, že všichni jeho nájemníci jsou s ním spokojeni. Dotázaní nájemníci z Kroměříže potvrzují jeho korektnost. V Kroměříži vlastní Suchý i dům číslo 201 ve Ztracené ulici. Svou kroměřížskou investici označil za soukromou.

Autoři:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

Češi postaví Království železnic také ve vídeňském Prátru

model Ještědu

Lidé, kteří stojí za pražským Královstvím železnic, chtějí rozjet malé vláčky i za hranicemi. V rakouském zábavním...

Garanční fond má ochránit klienty cestovek. Cen zájezdů se novela nedotkne

Ilustrační snímek

Díky nově zřízenému garančnímu fondu by měli být klienti cestovních kanceláří už o letošních prázdninách více chráněni....

Naše ekonomika nesmí stát na modelu Bangladéš, řekla ekonomka v Rozstřelu

Rozstřel s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou moderuje šéfredaktor MF DNES Jaroslav...

České hospodářství je na tom nejlépe v posledních deseti letech. Pomalu se však začíná zastavovat a poměrně rychle...

Najdete na iDNES.cz