Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel domu chce vyšší nájem. Neúspěšně

  9:42aktualizováno  9:42
Zdeněk Suchý z Ústí nad Labem koupil loni od města Kroměříž dům číslo 50 na Velkém náměstí. Město ještě stihlo nájemníky smluvně ochránit před zvýšením nájmu a vypovězením. Suchý v kupní smlouvě na cenu domu a nové nájemní smlouvy přistoupil.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Nedávno se ale dohodou pokusil nájem zvýšit. Některé nájemníky také vybídl, že jim najde bydlení jinde, pokud budou chtít.

Město dům číslo 50 prodalo loni na podzim. V přízemí domu sídlí městské informační centrum a sídlo Českého svazu bojovníků za svobodu. Nad nimi je ještě dvanáct bytů.

Město chrání nájemníky
Suchý má podle svých slov na zachování infocentra zájem. S jeho provozovatelem Oldřichem Kuchařem se pokusil dohodnout na zvýšení nájmu. Město ale infocentrum nízkým nájmem nepřímo dotuje. Kuchař proto dal na vědomí městu, že kdyby Suchého návrh přijal, znamenalo by to patrně zároveň zvýšení dotací.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Městská rada se ale usnesla, že Suchý zvýšit nájem nemůže. Jeho výše je totiž stanovena ve smlouvách, s nimiž Suchý dům koupil. Podobně neúspěšně se Suchý pokoušel dohodnout i s Bojovníky za svobodu, kteří obývají 125 metrů čtverečních v centru města.

Podle Suchého vynesou byty s regulovaným nájmem měsíčně dohromady 12 tisíc korun, infocentrum 13 tisíc. Bojovníci za svobodu platí symbolických sto korun ročně. I kdyby však platili tolik, co ostatní, je to podle Suchého šestkrát méně, než je nájem místně obvyklý. Devět milionů, za něž Suchý dům koupil, se mu za těchto podmínek vrátí nejdřív za třicet let. A to jen za předpokladu, že do budovy neinvestuje ani korunu.

Suchý čeká na Štrasburk
Proč na tak nevýhodnou smlouvu přistoupil? "Živím se podnikáním v oblasti nemovitostí. Věřím, že rozhodnutí soudu ze Štrasburku vše okamžitě změní, deregulaci zruší a investice do domu bude dobrá," píše v odpovědi Suchý, který v regulovaném nájemném bytů vidí politické rozhodnutí vytvářející nenormální obchodní vztahy. Podpisem kupní smlouvy na ně ale přistoupil. S tržními nájmy by se mu investice vrátila za pět let.

Podle Kuchaře je také možné, že se Suchý se situací smíří, pokud mu město nebude klást překážky při přestavbě půdních prostor na byty.

Střechu domu město nedávno rekonstruovalo, stejně jako nádvoří a vnitřní fasády. Odhad ceny domu si město udělat nenechalo. Oslovení realitní agenti ale potvrdili, že pro město nejspíš prodej nevýhodný nebyl.

Suchý je jednatelem a společníkem Realitní kanceláře Sever se sídlem v Ústí nad Labem. Tato firma od roku 1994 zajišťuje po celé republice prodej obecního majetku a prodala kolem 100 tisíc bytů. Suchý tvrdí, že všichni jeho nájemníci jsou s ním spokojeni. Dotázaní nájemníci z Kroměříže potvrzují jeho korektnost. V Kroměříži vlastní Suchý i dům číslo 201 ve Ztracené ulici. Svou kroměřížskou investici označil za soukromou.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz