Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel Setuzy je obžalován z daňového úniku

  0:01aktualizováno  0:01
Jeden z nejbohatších českých podnikatelů Tomáš Pitr, který je hlavní postavou skupiny potravinářských firem kolem ústecké Setuzy, půjde před soud. Státní zástupce Pitra obžaloval z daňového úniku a podnikateli hrozí až dvanáct let vězení.

„Je obžalován spolu s pěticí dalších lidí v případu nelegálních odpočtů daně z přidané hodnoty,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Milan Omelka.

Škoda je vyčíslena na necelých sedm milionů korun. Čin, kvůli kterému půjde před soud, se odehrál v polovině devadesátých let, v době, kdy Pitr byl na počátku svého podnikatelského tažení.

Podle policie se Pitr pokusil neoprávněně získat zaplacené daně zpátky tím, že do účetnictví zanesl fiktivní náklady za propagaci a marketingové služby. Tomáš Pitr nechtěl případ nijak komentovat.

V boji proti fiktivním odpočtům berní úřady podle Lubomíra Janouška z Finančního ředitelství v Praze v poslední době výrazně přitvrdily. „Máme na to speciální týmy a specializovaný počítačový program, který pomáhá vyhledat podezřelé firmy,“ říká Janoušek.

Údajný nelegální odpočet daně, kvůli němuž Pitr míří před soud, není jedinou kauzou, kterou šetří policie. Ta zkoumá i transakce, které stály u ovládnutí největšího podniku patřícího do Pitrovy podnikatelské skupiny - ústecké Setuzy.

Policie kvůli tomu chtěla koncem loňského roku Tomáše Pitra obvinit, ale státní zástupce případ vrátil k došetření. „Nemám z tohoto případu obavy,“ reagoval Pitr.

Ač je podle bankéřů i podnikatelů hlavní postavou skupiny kolem Setuzy, zůstává Pitr skryt v pozadí a figuruje v ústecké firmě jako poradce. V minulosti to vysvětloval tím, že vede s berním úřadem spor a oficiálně žije z minimálního příjmu, aby nemusel platit státu peníze, které si nárokuje neprávem.

„Setuzu ovládá skupina několika podnikatelů,“ uvádí pouze Pitr. Do skupiny „jeho“ firem patří ještě výrobce kávy Balírny Marila, konzervárna  Seliko nebo výrobce minerálek Ondrášovka.  Uskupení vlastní i řadu nemovitostí, které pronajímá obchodním řetězcům. Tržby všech těchto firem se pohybují kolem dvaceti miliard korun ročně.

Pitr začínal jako prodavač zeleniny. Postupně přešel na velkoobchodní činnost a podle vlastních slov vydělal první miliony na obchodech s tuzexovým rumem osvobozeným od daně.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Tesla fixluje, vážné úrazy v továrně vydává za malé nehody, tvrdí server

Tesla 3

Automobilka Tesla neoznámila některé vážné pracovní úrazy svých zaměstnanců v továrně v kalifornském Fremontu a...

Najdete na iDNES.cz