Majitel Setuzy je obžalován z daňového úniku

  0:01aktualizováno  0:01
Jeden z nejbohatších českých podnikatelů Tomáš Pitr, který je hlavní postavou skupiny potravinářských firem kolem ústecké Setuzy, půjde před soud. Státní zástupce Pitra obžaloval z daňového úniku a podnikateli hrozí až dvanáct let vězení.

„Je obžalován spolu s pěticí dalších lidí v případu nelegálních odpočtů daně z přidané hodnoty,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Milan Omelka.

Škoda je vyčíslena na necelých sedm milionů korun. Čin, kvůli kterému půjde před soud, se odehrál v polovině devadesátých let, v době, kdy Pitr byl na počátku svého podnikatelského tažení.

Podle policie se Pitr pokusil neoprávněně získat zaplacené daně zpátky tím, že do účetnictví zanesl fiktivní náklady za propagaci a marketingové služby. Tomáš Pitr nechtěl případ nijak komentovat.

V boji proti fiktivním odpočtům berní úřady podle Lubomíra Janouška z Finančního ředitelství v Praze v poslední době výrazně přitvrdily. „Máme na to speciální týmy a specializovaný počítačový program, který pomáhá vyhledat podezřelé firmy,“ říká Janoušek.

Údajný nelegální odpočet daně, kvůli němuž Pitr míří před soud, není jedinou kauzou, kterou šetří policie. Ta zkoumá i transakce, které stály u ovládnutí největšího podniku patřícího do Pitrovy podnikatelské skupiny - ústecké Setuzy.

Policie kvůli tomu chtěla koncem loňského roku Tomáše Pitra obvinit, ale státní zástupce případ vrátil k došetření. „Nemám z tohoto případu obavy,“ reagoval Pitr.

Ač je podle bankéřů i podnikatelů hlavní postavou skupiny kolem Setuzy, zůstává Pitr skryt v pozadí a figuruje v ústecké firmě jako poradce. V minulosti to vysvětloval tím, že vede s berním úřadem spor a oficiálně žije z minimálního příjmu, aby nemusel platit státu peníze, které si nárokuje neprávem.

„Setuzu ovládá skupina několika podnikatelů,“ uvádí pouze Pitr. Do skupiny „jeho“ firem patří ještě výrobce kávy Balírny Marila, konzervárna  Seliko nebo výrobce minerálek Ondrášovka.  Uskupení vlastní i řadu nemovitostí, které pronajímá obchodním řetězcům. Tržby všech těchto firem se pohybují kolem dvaceti miliard korun ročně.

Pitr začínal jako prodavač zeleniny. Postupně přešel na velkoobchodní činnost a podle vlastních slov vydělal první miliony na obchodech s tuzexovým rumem osvobozeným od daně.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Češi si připlatí i za další značku piva, ceny zvyší také Bernard

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce od 29. října zdraží svá piva. Cenu sudového moku zvýší v průměru o 70 haléřů,...

Kellnerova skupina PPF sjednocuje Air Bank a Home Credit s Monetou

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...Najdete na iDNES.cz