Auta ve Spojených arabských emirátech bývají špinavá nejčastěji po písečných...

Auta ve Spojených arabských emirátech bývají špinavá nejčastěji po písečných bouřích. Snímek z roku 2009 pochází z Dubaje. | foto: Profimedia.cz

Odtáhli jsme vám špinavé auto, hyzdilo okolí. Abú Zabí peskuje řidiče

  • 35
Magistrát metropole Spojených arabských emirátů Abú Zabí odtahuje špinavá auta z placených rezidenčních parkovišť. Hyzdí totiž veřejná prostranství. Majitelé vozů, kteří jsou v tu dobu zpravidla v zahraničí, jsou kvůli tomu naštvaní. Pokud totiž chtějí své auto zpět, musí zaplatit velkou pokutu.

„Řekl bych, že obyvatelé, kteří si zaplatí roční parkovné, by neměli platit pokutu, když neporušují pravidla,“ míní Raufulláh Baig, který bydlí ve čtvrti al-Zahiya. Za rok parkování na místě vyhrazeném pro rezidenty platí 800 dirhamů, tedy asi 5 200 korun, píše místní server National.

Baig jezdí každý rok na víc než měsíc domů do Pakistánu. A to je období, kdy se je jeho auto stává snadným terčem odtahových firem. „Před pár lety jsme tu parkovali a nikdo žádné pokuty nedával. Teď nás ale město trestá, pokud je auto špinavé. Musíme tak žádat své přátele, aby nám každé dva týdny vůz nechali umýt,“ doplnil. Podle Inda Dineshe Srivastavy, který v Abú Zabí žije pět let, město začalo dávat pokuty zhruba před rokem.

Také Ind Tarun Tankha si nechává auto umýt, když je pryč. „Většina cizinců, kteří tu žijí, nemůže parkovat v podzemních garážích. Musíme tak platit za parkování v místech vyhrazených pro rezidenty. Když se začaly dávat tyhle pokuty, požádal jsem o mytí auta ochranku naší budovy. Dávám jim za to nějaké peníze,“ říká.

Tučná pokuta za odtah

Magistrát Abú Zabí trvá na tom, že špinavá auta odtáhne, ať mají jejich majitelé zaplacené parkovné, nebo ne. Umožňují mu to zákony chránící vzhled města a veřejné zdraví. Pokuta za odtažené špinavé auto činí tři tisíce dirhamů (asi 19 600 Kč). Měsíčně se podle mluvčího města z ulic takto „odstraní“ až 50 aut. Než auto magistrát odtáhne, dá majiteli na jeho umytí tři dny.

„Jsou tu soukromé firmy na umývání aut, se kterými mohou majitelé uzavřít smlouvu, aby se jim o vozy staraly. Nebo parkovat na kterémkoli letišti,“ doplnil mluvčí.