Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé domů: Nový zákon je špatný, dereguluje málo

  14:24aktualizováno  14:24
Deregulace nájemného už je v Česku evergreenem. Už popáté se zákonem, který by měl uvolnit trh s bydlením, zabývá Sněmovna. I když se koalice nakonec shodla na odvážnějším růstu, než se původně navrhovalo, majitelé domů tvrdí, že zákon nic neřeší.
Ceny tržního a regulovaného nájemného se liší o stovky procent. Ilustrační foto

Ceny tržního a regulovaného nájemného se liší o stovky procent. Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Dokonce u některých částí váháme, zda by nebylo prospěšnější zachovat současný stav, " říká Robert Axamit ze sdružení majitelů domů.

Jedná se podle něj například o pasáž, podle které může majitel vypovědět smlouvy i bez soudu. Změna podle Axamita nic neřeší, naopak bude znamenat jen prodloužení dosavadního procesu. Nájemník se totiž v limitu dvou měsíců může u soudu bránit. - více zde

"A je jasné, že to každý regulovaný nájemník, který je zahnízděn v cizím majetku, udělá," říká Axamit a zdůrazňuje že takovýchto "obezliček" je v zákoně, který je nyní ve Sněmovně spousta.

Je to málo, říkají majitelé
Návrh zákona o nájemném má v druhém čtení projednat Sněmovna v pátek. Koalicí nakonec prošla dohoda, která počítá v průměru s 14procentním růstem nájemného ročně během čtyř let.  - více zde

Podle  šéfa Občanského sdružení majitelů domů Libora Dellina ale takový růst zdaleka nestačí. "Při současných cenách a plánovaném růstu bude za čtyři roky většina nájmů znovu pod úrovní 50 Kč na metr čtvereční, což je cena, která je i Ústavním soudem uznána jako minimální pro pokrytí nákladů," řekl s tím, že podle současného návrhu by tuto podmínku splnily jen nájmy v hlavním městě.

Návrh podle majitelů bude znamenat, že se zlepší situace jen 40 procent majitelů domů, 40 ze sta jich na tom bude stejně a pětina jich na tom bude dokonce hůř než nyní.

Čeští majitelé domů považují současný stav za protiústavní. Na 2 750 se už proto připojilo k stížnosti k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Výsledek lze očekávat v první polovině příštího roku, odhaduje Klára Veselá-Samková, která majitele zastupuje.

"K nápravě v Česku zřejmě nedojde dřív, než celá věc skončí velkou ostudou. Majitelé pak ale budou žádat po státu ušlé peníze zpět. Veřejnost by si tedy už nyní měla klást otázku, kdo je za současný stav zodpovědný," řekl Axamit.

Lepší něco, než nic, říká ministerstvo
Majitelé domů si dlouhodobě stěžují na protiústavní stav na českém trhu s bydlením. "Jsme nuceni trpět ve svém majetku osoby, které jen zneužívají současného stavu ve svůj prospěch," dodal Axamit a přirovnal situaci a k případu, kdy by stát například vodárnám nařídil, aby svoje služby poskytovaly za třetinovou cenu.

"Nezaplatíte-li jednu fakturu za vodné, tak vás odstřihnou. Dlužíte-li ale statisíce na nájemném, neděje se vůbec nic," dodal.

Podle Daniely Grabmüllerové, která má na ministerstvu pro místní rozvoj bytovou politiku na starosti, je ale současný návrh jediný, který má šanci na přijetí. Je podle ní lepší přijmout zákon, který vyřeší nejhlubší pokřivení, než zůstat opět bez zákona.

V regulovaných bytech bydlí asi pětina nájemníků. Většina z bytů patří soukromým majitelům, ostatní obcím.  - více zde

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz