Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé domů: Nový zákon je špatný, dereguluje málo

  14:24aktualizováno  14:24
Deregulace nájemného už je v Česku evergreenem. Už popáté se zákonem, který by měl uvolnit trh s bydlením, zabývá Sněmovna. I když se koalice nakonec shodla na odvážnějším růstu, než se původně navrhovalo, majitelé domů tvrdí, že zákon nic neřeší.
Ceny tržního a regulovaného nájemného se liší o stovky procent. Ilustrační foto

Ceny tržního a regulovaného nájemného se liší o stovky procent. Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Dokonce u některých částí váháme, zda by nebylo prospěšnější zachovat současný stav, " říká Robert Axamit ze sdružení majitelů domů.

Jedná se podle něj například o pasáž, podle které může majitel vypovědět smlouvy i bez soudu. Změna podle Axamita nic neřeší, naopak bude znamenat jen prodloužení dosavadního procesu. Nájemník se totiž v limitu dvou měsíců může u soudu bránit. - více zde

"A je jasné, že to každý regulovaný nájemník, který je zahnízděn v cizím majetku, udělá," říká Axamit a zdůrazňuje že takovýchto "obezliček" je v zákoně, který je nyní ve Sněmovně spousta.

Je to málo, říkají majitelé
Návrh zákona o nájemném má v druhém čtení projednat Sněmovna v pátek. Koalicí nakonec prošla dohoda, která počítá v průměru s 14procentním růstem nájemného ročně během čtyř let.  - více zde

Podle  šéfa Občanského sdružení majitelů domů Libora Dellina ale takový růst zdaleka nestačí. "Při současných cenách a plánovaném růstu bude za čtyři roky většina nájmů znovu pod úrovní 50 Kč na metr čtvereční, což je cena, která je i Ústavním soudem uznána jako minimální pro pokrytí nákladů," řekl s tím, že podle současného návrhu by tuto podmínku splnily jen nájmy v hlavním městě.

Návrh podle majitelů bude znamenat, že se zlepší situace jen 40 procent majitelů domů, 40 ze sta jich na tom bude stejně a pětina jich na tom bude dokonce hůř než nyní.

Čeští majitelé domů považují současný stav za protiústavní. Na 2 750 se už proto připojilo k stížnosti k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Výsledek lze očekávat v první polovině příštího roku, odhaduje Klára Veselá-Samková, která majitele zastupuje.

"K nápravě v Česku zřejmě nedojde dřív, než celá věc skončí velkou ostudou. Majitelé pak ale budou žádat po státu ušlé peníze zpět. Veřejnost by si tedy už nyní měla klást otázku, kdo je za současný stav zodpovědný," řekl Axamit.

Lepší něco, než nic, říká ministerstvo
Majitelé domů si dlouhodobě stěžují na protiústavní stav na českém trhu s bydlením. "Jsme nuceni trpět ve svém majetku osoby, které jen zneužívají současného stavu ve svůj prospěch," dodal Axamit a přirovnal situaci a k případu, kdy by stát například vodárnám nařídil, aby svoje služby poskytovaly za třetinovou cenu.

"Nezaplatíte-li jednu fakturu za vodné, tak vás odstřihnou. Dlužíte-li ale statisíce na nájemném, neděje se vůbec nic," dodal.

Podle Daniely Grabmüllerové, která má na ministerstvu pro místní rozvoj bytovou politiku na starosti, je ale současný návrh jediný, který má šanci na přijetí. Je podle ní lepší přijmout zákon, který vyřeší nejhlubší pokřivení, než zůstat opět bez zákona.

V regulovaných bytech bydlí asi pětina nájemníků. Většina z bytů patří soukromým majitelům, ostatní obcím.  - více zde

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz