Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé domů píší stovky žalob

  1:00aktualizováno  1:00
Soukromí vlastníci nájemních domů povzbuzeni názorem soudu ve Štrasburku již chystají stovky žalob na stát, aby se zahojili, že i po patnácti letech vybírají ve svých bytech regulované činže.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

"Podáme žalobu do měsíce a bude hromadná či umožní, aby se k nám mohli přidávat i další," říká Robert Axamit ze Občanského sdružení majitelů domů.

Po vzoru polské kolegyně Marie Hutten-Czapské chtějí u evropského soudu dokázat, že stát regulací nájemného porušuje jejich vlastnická práva.

Tato největší skupina vlastníků nájemních bytů se včera přidala k Hnutí na obranu majitelů realit, které jako první oznámilo, že se chystá pohnat Česko před evropský soud.

"Já tam jedu už v pondělí. Mám 350 lidí, kteří se chtějí k žalobě připojit," říká za hnutí jeho zakladatel italský podnikatel Girolamo Giormani. Sám se neúspěšně pokoušel vysoudit na státu 65 milionů u českých soudů.

Právníky už shání také firma 1. Česká Investiční CZ, která se stará o pronájem bytů soukromých vlastníků a mezi nimi jsou tací, kteří marně žádali zvednout nájem. Soud jednomu z nich nepřiznal 450 tisíc korun jako náhradu za ušlý příjem.

"Český stát si takové žaloby zaslouží. Léta nebyl ochoten se regulací zaobírat a nedovolil vlastníkům domu vydělat ani na provoz domu, řešil to jen nahrazením jedné regulace jinou," říká šéf realitní firmy Marin Urman.

Majitelé doufají, že ještě na poslední chvíli přesvědčí vládu, aby se odvážila k rychlejší deregulaci. Návrh, který má mít ministr Jiří Paroubek hotový do konce března, by podle majitelů ve své nejmírnější variantě nevedl ani k tomu, aby za šest let činže kryly náklady na údržbu a modernizaci bytů

Paroubkův návrh chce srovnat regulované nájemné s tržním do šesti let a v řadě měst zvednout jen mírně oproti dnešku. To by se státu však ve Štrasburku mohlo vymstít.

Podle propočtů MMR by při nejmírnější deregulaci všichni majitelé domů kromě nejdražších pražských čtvrtí (Praha 1, 2 a 6) nevybírali ani 49 korun měsíčního nájemného z metru bytu. To je experty považováno za minimum, aby majitel domu neprodělával a udržel dům v dobrém stavu.

CENY BYTŮ A NÁJMŮ
V REGIONECH NAJDETE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ
Na poslední chvíli tak úředníci zvažují, že do vlády pošlou návrh zákona s odvážnějšími čísly. Roční  nájemné by za šest let mohlo dorůst v roce 2011 až do výše šesti procent z ceny dané nemovitosti.

"Analyzujeme ten rozsudek. Nechceme přijít se zákonem, který by nám do půl roku smetli ve Štrasburku," říká Paroubkův náměstek Ivan Přikryl.

Majitelé domů však chtějí ještě rychlejší nápravu. "Jednorázově a okamžitě zvednout nájmy tak, aby kryly náklady na obnovu, tedy 49 korun na metr, a pak nastavit další uvolnění, aby byl zajištěn i výnos limitovaný místně obvyklým nájemným," říká za sdružení majitelů domů Robert Axamit.

S podobným plánem chce nyní rychle přijít do Sněmovny poslanec Tomáš Vrbík (US). "Nechceme jen sledovat neschopnost vlády a čekat, až majitelé zažalují stát. To je to nejdražší řešení," říká. Jeho návrh by zřejmě podpořila i ODS.

"Žádná vláda nemá prostředky platit 30 miliard odškodného. Pevně doufám, že nález ze Štrasburku zvedne ochotu poslanců toto řešit," říká poslanec Petr Bratský. Vrbík chce připravit návrh, který by zavedl dávky na bydlení pro nájemníky, jimž by po uvolnění nájmů překročily výdaje na činži 15 procent disponibilního příjmu.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz