Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé domů píší stovky žalob

  1:00aktualizováno  1:00
Soukromí vlastníci nájemních domů povzbuzeni názorem soudu ve Štrasburku již chystají stovky žalob na stát, aby se zahojili, že i po patnácti letech vybírají ve svých bytech regulované činže.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

"Podáme žalobu do měsíce a bude hromadná či umožní, aby se k nám mohli přidávat i další," říká Robert Axamit ze Občanského sdružení majitelů domů.

Po vzoru polské kolegyně Marie Hutten-Czapské chtějí u evropského soudu dokázat, že stát regulací nájemného porušuje jejich vlastnická práva.

Tato největší skupina vlastníků nájemních bytů se včera přidala k Hnutí na obranu majitelů realit, které jako první oznámilo, že se chystá pohnat Česko před evropský soud.

"Já tam jedu už v pondělí. Mám 350 lidí, kteří se chtějí k žalobě připojit," říká za hnutí jeho zakladatel italský podnikatel Girolamo Giormani. Sám se neúspěšně pokoušel vysoudit na státu 65 milionů u českých soudů.

Právníky už shání také firma 1. Česká Investiční CZ, která se stará o pronájem bytů soukromých vlastníků a mezi nimi jsou tací, kteří marně žádali zvednout nájem. Soud jednomu z nich nepřiznal 450 tisíc korun jako náhradu za ušlý příjem.

"Český stát si takové žaloby zaslouží. Léta nebyl ochoten se regulací zaobírat a nedovolil vlastníkům domu vydělat ani na provoz domu, řešil to jen nahrazením jedné regulace jinou," říká šéf realitní firmy Marin Urman.

Majitelé doufají, že ještě na poslední chvíli přesvědčí vládu, aby se odvážila k rychlejší deregulaci. Návrh, který má mít ministr Jiří Paroubek hotový do konce března, by podle majitelů ve své nejmírnější variantě nevedl ani k tomu, aby za šest let činže kryly náklady na údržbu a modernizaci bytů

Paroubkův návrh chce srovnat regulované nájemné s tržním do šesti let a v řadě měst zvednout jen mírně oproti dnešku. To by se státu však ve Štrasburku mohlo vymstít.

Podle propočtů MMR by při nejmírnější deregulaci všichni majitelé domů kromě nejdražších pražských čtvrtí (Praha 1, 2 a 6) nevybírali ani 49 korun měsíčního nájemného z metru bytu. To je experty považováno za minimum, aby majitel domu neprodělával a udržel dům v dobrém stavu.

CENY BYTŮ A NÁJMŮ
V REGIONECH NAJDETE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ
Na poslední chvíli tak úředníci zvažují, že do vlády pošlou návrh zákona s odvážnějšími čísly. Roční  nájemné by za šest let mohlo dorůst v roce 2011 až do výše šesti procent z ceny dané nemovitosti.

"Analyzujeme ten rozsudek. Nechceme přijít se zákonem, který by nám do půl roku smetli ve Štrasburku," říká Paroubkův náměstek Ivan Přikryl.

Majitelé domů však chtějí ještě rychlejší nápravu. "Jednorázově a okamžitě zvednout nájmy tak, aby kryly náklady na obnovu, tedy 49 korun na metr, a pak nastavit další uvolnění, aby byl zajištěn i výnos limitovaný místně obvyklým nájemným," říká za sdružení majitelů domů Robert Axamit.

S podobným plánem chce nyní rychle přijít do Sněmovny poslanec Tomáš Vrbík (US). "Nechceme jen sledovat neschopnost vlády a čekat, až majitelé zažalují stát. To je to nejdražší řešení," říká. Jeho návrh by zřejmě podpořila i ODS.

"Žádná vláda nemá prostředky platit 30 miliard odškodného. Pevně doufám, že nález ze Štrasburku zvedne ochotu poslanců toto řešit," říká poslanec Petr Bratský. Vrbík chce připravit návrh, který by zavedl dávky na bydlení pro nájemníky, jimž by po uvolnění nájmů překročily výdaje na činži 15 procent disponibilního příjmu.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz