Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelé Setuzy navrhli narovnání

  2:09aktualizováno  2:09
Majitelé potravinářské firmy Setuza, kterou nedávno poslal soud na návrh vlády do exekuce, navrhli v pondělí státu dohodu o narovnání. "Tato varianta jako jediná podle nás umožní podniku přežít a bude mít i nejvyšší výnos pro stát," řekl MF DNES Zdeněk Šmejkal.

Setuza vydrží fungovat ještě několik týdnů, nikoliv měsíců, říká spolumajitel Šmejkal. | foto: MF DNES

Ten je spolumajitelem firmy M. L. Moran, která v Setuze vlastní 90,7 procenta.

Výhodou narovnání by podle něho také bylo, že by se zároveň ukončily všechny soudní spory. Ty vede Setuza proti státu hlavně o platnost klíčového čtyřmiliardového dluhu.

Setuza ani její majitelé ho neuznávají, stát na něm však trvá, a také proto dal před třemi týdny návrh na exekuci. Soud ji pak nestandardně rychle, ještě týž den, schválil.

Jaké je nejvhodnější řešení?
M. L. Moran už podal stížnost na podjatost soudu a v příštích dnech se chystá podat návrh na zastavení exekuce.

V narovnání by mohl podle návrhu, který má MF DNES k dispozici, stát od M. L. Moranu získat sumu kolem 700 milionů korun. To zhruba odpovídá částce, jakou firma nabízela v létě ve výběrovém řízení na prodej pohledávky státu, které však bylo nakonec zrušeno.

Všechny další varianty, co dál se Setuzou, povedou podle dokumentu ke krachu firmy nebo k nižšímu výnosu pro stát, ale i k poškození devíti tisíc drobných akcionářů podniku.

Firma padá níž a níž
Šmejkal je přesvědčen, že Setuza vydrží fungovat ještě "několik týdnů, nikoliv měsíců", a pak jí reálně hrozí konkurz.

"Každý den se firma propadá níž a níž. Nechtějí pro nás jezdit logistické firmy a také některé obchodní řetězce si již shánějí alternativní dodavatele olejů, margarínů i pracích prášků," upozornil.

Setuze podle informací MF DNES pokrátily některé řetězce odběry olejů a másel na první pololetí 2007 až o polovinu. Problém je hlavně v případech, kdy Setuza vyrábí oleje pod značkou řetězce.

Exekuce nebo narovnání?
Vláda přitom navrhla exekuci s tím, že je to nejekonomičtější řešení, jak se dostat ke čtyřem miliardám korun. Roli mělo i utajené bezpečnostní riziko.

"Jednání s firmou M. L. Moran o Setuze povedeme, ale jejich návrh zatím neobsahuje nic nového," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Šmejkal odmítá, že by výnos z exekuce firmy mohl být výhodnější než narovnání. "Je samozřejmě iluze, že by Setuza za současné situace měla hodnotu čtyř miliard. Není to ani jedna až dvě miliardy, to opravdu ne," řekl Šmejkal.

Další možná řešení
Právě takovou částku měl v září za Setuzu zaplatit předchozímu majiteli. "V naší kupní ceně ale byla započítána budoucí hodnota firmy a nešlo pochopitelně o podnik v exekuci," reagoval Šmejkal.

M. L. Moran koupil Setuzu od skupiny kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Právě jeho osoba měla zřejmě také vliv na navržení exekuce – ministři se údajně obávali, že prodej M. L. Moranu byl jen fiktivní a Setuze hrozí znehodnocení. M. L. Moran toto odmítl.

Kromě dohody o narovnání přicházejí podle návrhu v úvahu prodej podniku v exekuci, bankrot, kapitalizace dluhu a veřejná soutěž na prodej dluhu.

Soudní spory snižují hodnotu firmy
Při prodeji v exekuci či konkurzu však bude podle M. L. Moranu výnos pro stát minimální, protože se o část majetku firmy vedou soudní spory.

To jeho hodnotu snižuje. Kapitalizace dluhu by pak byla hodnocena jako veřejná státní podpora a musela by ji schvalovat Evropská komise, což by se mohlo táhnout i rok. Několik měsíců by trval i tendr na prodej pohledávky.

Kupec by navíc stále čelil žalobám o její platnost, a pokud by prohrál, stát by mu musel peníze vrátit.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Dropbox vydělal zakladatelům miliardy dolarů, nápad vznikl v autobuse

Aplikace Dropbox

Drew Houston je jeden ze zakladatelů společnosti Dropbox. Ta již přes deset let slouží lidem jako internetové úložiště...

Najdete na iDNES.cz