Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Majitelé Setuzy navrhli narovnání

  2:09aktualizováno  2:09
Majitelé potravinářské firmy Setuza, kterou nedávno poslal soud na návrh vlády do exekuce, navrhli v pondělí státu dohodu o narovnání. "Tato varianta jako jediná podle nás umožní podniku přežít a bude mít i nejvyšší výnos pro stát," řekl MF DNES Zdeněk Šmejkal.

Setuza vydrží fungovat ještě několik týdnů, nikoliv měsíců, říká spolumajitel Šmejkal. | foto: MF DNES

Ten je spolumajitelem firmy M. L. Moran, která v Setuze vlastní 90,7 procenta.

Výhodou narovnání by podle něho také bylo, že by se zároveň ukončily všechny soudní spory. Ty vede Setuza proti státu hlavně o platnost klíčového čtyřmiliardového dluhu.

Setuza ani její majitelé ho neuznávají, stát na něm však trvá, a také proto dal před třemi týdny návrh na exekuci. Soud ji pak nestandardně rychle, ještě týž den, schválil.

Jaké je nejvhodnější řešení?
M. L. Moran už podal stížnost na podjatost soudu a v příštích dnech se chystá podat návrh na zastavení exekuce.

V narovnání by mohl podle návrhu, který má MF DNES k dispozici, stát od M. L. Moranu získat sumu kolem 700 milionů korun. To zhruba odpovídá částce, jakou firma nabízela v létě ve výběrovém řízení na prodej pohledávky státu, které však bylo nakonec zrušeno.

Všechny další varianty, co dál se Setuzou, povedou podle dokumentu ke krachu firmy nebo k nižšímu výnosu pro stát, ale i k poškození devíti tisíc drobných akcionářů podniku.

Firma padá níž a níž
Šmejkal je přesvědčen, že Setuza vydrží fungovat ještě "několik týdnů, nikoliv měsíců", a pak jí reálně hrozí konkurz.

"Každý den se firma propadá níž a níž. Nechtějí pro nás jezdit logistické firmy a také některé obchodní řetězce si již shánějí alternativní dodavatele olejů, margarínů i pracích prášků," upozornil.

Setuze podle informací MF DNES pokrátily některé řetězce odběry olejů a másel na první pololetí 2007 až o polovinu. Problém je hlavně v případech, kdy Setuza vyrábí oleje pod značkou řetězce.

Exekuce nebo narovnání?
Vláda přitom navrhla exekuci s tím, že je to nejekonomičtější řešení, jak se dostat ke čtyřem miliardám korun. Roli mělo i utajené bezpečnostní riziko.

"Jednání s firmou M. L. Moran o Setuze povedeme, ale jejich návrh zatím neobsahuje nic nového," uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Šmejkal odmítá, že by výnos z exekuce firmy mohl být výhodnější než narovnání. "Je samozřejmě iluze, že by Setuza za současné situace měla hodnotu čtyř miliard. Není to ani jedna až dvě miliardy, to opravdu ne," řekl Šmejkal.

Další možná řešení
Právě takovou částku měl v září za Setuzu zaplatit předchozímu majiteli. "V naší kupní ceně ale byla započítána budoucí hodnota firmy a nešlo pochopitelně o podnik v exekuci," reagoval Šmejkal.

M. L. Moran koupil Setuzu od skupiny kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Právě jeho osoba měla zřejmě také vliv na navržení exekuce – ministři se údajně obávali, že prodej M. L. Moranu byl jen fiktivní a Setuze hrozí znehodnocení. M. L. Moran toto odmítl.

Kromě dohody o narovnání přicházejí podle návrhu v úvahu prodej podniku v exekuci, bankrot, kapitalizace dluhu a veřejná soutěž na prodej dluhu.

Soudní spory snižují hodnotu firmy
Při prodeji v exekuci či konkurzu však bude podle M. L. Moranu výnos pro stát minimální, protože se o část majetku firmy vedou soudní spory.

To jeho hodnotu snižuje. Kapitalizace dluhu by pak byla hodnocena jako veřejná státní podpora a musela by ji schvalovat Evropská komise, což by se mohlo táhnout i rok. Několik měsíců by trval i tendr na prodej pohledávky.

Kupec by navíc stále čelil žalobám o její platnost, a pokud by prohrál, stát by mu musel peníze vrátit.
Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Milionový byznys ze sklepa. Chipsy z hrachu za dva roky dobyly řetězce

Spoluzakladatelé ostravské firmy Yes Chips Martin Mondek (vlevo) a Ondřej Kocur...

Češi znají jen hrachovku a čočku nakyselo, říká s nadsázkou Ostravan Martin Mondek. Před dvěma lety proto zažehl v...

Zbrojař a továrník Strnad překvapivě převedl miliardové podíly na syna

Jaroslav Strnad

Miliardář Jaroslav Strnad, dosavadní vlastník silné, už nejen zbrojařské skupiny Czechoslovak Group, nečekaně odešel z...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Najdete na iDNES.cz