Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitelům půdy hrozí kvůli Hyundai vyvlastnění

  1:00aktualizováno  1:00
Asi osmi majitelům půdy v podbeskydských Nošovicích, kteří odmítají svá pole prodat kvůli stavbě korejské automobilky Hyundai, hrozí vyvlastnění. Premiér Paroubek je odhodlán udělat vše pro to, aby Hyundai svůj závod za téměř 40 miliard korun postavil právě v Česku.

Premiér Jiří Paroubek se vyjadřuje k chystané kampani "nové" ODS - Premiér Jiří Paroubek se vyjadřuje k chystané kampani "nové" ODS. (25.11.2005) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Projekt je spojen se vznikem až dvanácti tisíc pracovních míst v továrně a dále ve firmách, které s ní budou spolupracovat.

A ve čtvrtek - den po schůzce s viceprezidentem Hyundai D. J. Kimem - premiér pohrozil majitelům půdy v Nošovicích vyvlastněním.

"Nevylučuji razantní postup. Neumím si představit, že bychom ty věci nechali jen tak," řekl Paroubek.

Vyvlastnění pozemků pro Hyundai by se mohlo ve Sněmovně projednat už v pátek. "Institut povinného výkupu bude zapracován do novely stavebního zákona, který má v pátek projednat Sněmovna. Přijde s tím jeden z poslanců ČSSD," řekl mluvčí ministra průmyslu Ivo Mravinac.

Viceprezident Kim o obří investici od středy jedná v Česku. V pátek má schůzku s hejtmanem Moravskoslezského kraje a s ministrem průmyslu.

Korejci se brání, aby o jednáních prosákly jakékoliv informace, jedno je však jisté: ze tří zón, jež stát Hyundai nabízí v Nošovicích, Mošnově a Holešově, mají zájem hlavně o Nošovice. A žádají, aby smlouvy na výkup pozemků byly s vlastníky podepsány do konce roku.

Je otázka, zda by vyvlastnění pomohlo ke splnění této lhůty. "Vyvlastnění lidé musí dostat možnost obrátit se k soudu, což by celý proces zdrželo. Nepovažuji to za reálné," říká zdroj, který je informovaný o přípravě investice.

Jiří Vícha, předseda nošovického zemědělského družstva, jež v budoucí zóně vlastní klíčový pozemek blokující stavbu automobilky, tvrdí: "Vyvlastnění se nebojíme. Ale vyzýváme kraj, aby s námi jednal o podmínkách, za kterých půdu uvolníme. Chceme kompromis."

Někteří vlastníci se však dohodě brání. "Já své pole neprodám, odmítám se o tom dál bavit, " trval na svém Ferdinand Bezecný. Kvůli poli v budoucí zóně už měla jeho rodina se státem potíže. Bezecného rodiče je při kolektivizaci v 50. letech odmítli vložit do zemědělského družstva a komunistický režim je za to pronásledoval.

Ve čtvrtek měla zvláštní vládní komise na výkup půdy v Nošovicích uvolnit peníze. Nakonec rozhodla, že lhůtu pro výkup prodlouží do 22. prosince.

Zato úředníci poslali alespoň 90 milionů na výkup prvních pozemků v náhradní lokalitě Mošnov. Ta sice nebude podle ostravského primátora Aleše Zedníka také připravena dřív než na jaře, jak však zdůrazňuje Jana Víšková z CzechInvestu, jde v této chvíli o variantu v nejpokročilejší fázi přípravy.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz