Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Makléřská firma nutila k nadměrným obchodům. ČNB ji ztrestala 20 miliony

  12:01aktualizováno  12:01
Tuzemský obchodník s akciemi Capital Partners dostal dvacetimilionovou pokutu od České národní banky za to, že v letech 2007 a 2009 porušoval povinnosti obchodníka s cennými papíry. Rozhodnutí je pravomocné. Na praktiky Capital Partners upozornila v minulosti MF DNES.
Firma podle ČNB prováděla obchody, které neodpovídaly investičnímu profilu klientů. Ilustrační foto

Firma podle ČNB prováděla obchody, které neodpovídaly investičnímu profilu klientů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Firma v pondělí oznámila, že k 31. prosinci ukončí členství na pražské burze, v níž zároveň drží minoritní podíl. Nebude tak moci na burze obchodovat přímo, ale jen přes prostředníka.

Capital Partners podle ČNB pověřovala zjišťováním investičních profilů zákazníků spolupracující investiční zprostředkovatele a tento proces nekontrolovala nebo kontrolovala pouze formálně. Takto zjištěné investiční profily přitom opakovaně neodpovídaly skutečnosti, uvedla ČNB.

Společnost se k rozhodnutí ČNB odmítla vyjádřit s tím, že tak učiní příští týden.

Firma podle ČNB také soustavně a systematicky prováděla pokyny zákazníků v rozporu s jejich skutečným investičním profilem. To například znamená, že prováděla rizikovější obchody, než ke kterým klienti svolili.

Burze cenných papírů Praha, a.s., byl dne 27. 12. 2010 doručen dopis společnosti CAPITAL PARTNERS a.s. s oznámením o ukončení členství na burze dle platných burzovních pravidel ke dni 31. 12. 2010. V důsledku toho společnosti CAPITAL PARTNERS a.s. zaniká členství na burze ke dni 31. 12. 2010.

True

Firma se podle ČNB navíc provinila takzvaným nadměrným obchodováním, tedy nepřímým nucením do obchodů, na což si v minulosti stěžovali klienti firmy. Podle ČNB firma dělala obchody v takové frekvenci, která maximalizovala její provize a současně neúměrně zvyšovala náklady klientů.

"Rovněž vytvářela investiční doporučení, v rámci nichž neodlišovala fakta od výkladů, odhadů nebo názorů," uvedla v rozhodnutí ČNB.

Capital Partners působí na českém kapitálovém trhu od roku 1994 a poskytuje veškeré služby licencovaného obchodníka s cennými papíry. Firma měla nedávno problémy v Maďarsku, kde jí tamní úřad pro dohled nad finančním trhem odebral příslušnou licenci.

Capital Partners podle úřadu porušovala pravidla obchodování, uváděla klienty v omyl, vedla agresivní prodejní kampaň a měla neprůhlednou síť obchodních agentů. Společnost kvůli tomu hodlala vést proti Maďarsku arbitráž za zmařenou investici.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Cena elektřiny v Česku je evropský podprůměr, vyplývá z dat Eurostatu

Ilustrační snímek

Česká republika je devátou zemí s nejlevnější elektřinou z evropské osmadvacítky. Průměrná tuzemská cena je 3,8 koruny...

Kaufland nabízel falšovaný kečup, měl o třicet procent méně rajčat

Kečup

Přes třicet procent rajčat oproti informaci na obalu chybělo v pasterovaném ostrém kečupu značky K-Classic, který...

Najdete na iDNES.cz