Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá firma bojuje s ČEZ o zásuvky

  1:00aktualizováno  1:00
Vypadá to trochu jako boj Davida a Goliáše. Malá a zatím neznámá firma Bohemia Energy se rozhodla pustit do boje s energetickým gigantem ČEZ, a to o místo na trhu s elektřinou.
Energetické společnosti bojují o zákazníky.

Energetické společnosti bojují o zákazníky. | foto: Darren StaplesReuters

Bohemia Energy získala od poloviny letošního roku přes dvacet tisíc zákazníků, kterým bude nově dodávat elektřinu, a značná část z nich jsou jednotlivé domácnosti.

Firma jim nabízí levnější proud než ČEZ, ale i než Pražská energetika a E.ON.

ČEZ, který potvrdil, že v posledních měsících ztratil deset tisíc odběratelů z řad domácností, však chce podle Bohemia Energy konkurenci zamezit.

Ta na něj proto podala několik stížností, například k České obchodní inspekci. A další k Energetickému regulačnímu úřadu chystá.

Pražská energetika a regulační úřad zase shodně poukazují na to, že se množí stížnosti od domácností na sliby Bohemia Energy.

Ověření od notáře
Bohemia Energy si stěžuje na ČEZ proto, že od 1. listopadu začal požadovat, aby plné moci, na jejichž základě firma vyřizuje pro své klienty změnu dodavatele, byly notářsky ověřené.

"To je samozřejmě problém. Smlouva o změně dodavatele se sepisuje u zákazníka doma a my ho nemůžeme honit k notáři. ČEZ prostě vymýšlí, jak zamezit konkurenci," uvedl spolumajitel Bohemia Energy Milan Růžička.

ČEZ zdůvodňuje svůj nový požadavek notářského ověření tím, že měl špatné zkušenosti a jde o ochranu zákazníků. "Máme třeba zdokladován případ, kdy nám byla doručena plná moc zákazníka, který byl již po smrti," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Kriticky se dívá na Bohemia Energy i Pražská energetika (PRE), které začalo ke konkurenci "mizet" kolem tisíce domácností měsíčně. "Máme řadu případů, že si to lidé po podpisu plné moci, když si v klidu prostudovali podmínky dodávky elektřiny, rozmysleli a teď je s tím problém," řekl mluvčí PRE Petr Holubec.

Příliš drahý aktivační poplatek
Bohemia Energy podle Růžičky nabízí lidem levnější proud, v průměru o 50 až 58 korun za megawatthodinu, a to díky tomu, že má nižší režii, marži a navíc cenu dotuje z jiných činností. "Chceme se prosadit na trhu," uvedl Růžička.

Polovina domácností má spotřebu za rok do dvou megawatthodin, a tak mohou za rok uspořit zhruba stokorunu. U velkých domů na elektřinu lze více než padesátitisícový roční účet snížit o několik tisíc korun.

Výhodu při menší spotřebě však umazává požadavek Bohemia Energy zaplatit povinný aktivační poplatek pět set korun. Takto přišel o úsporu Alexandr Z., jehož jméno má redakce k dispozici: "Musím odebírat elektřinu, která je dražší, než mi v Bohemia Energy slibovali."

Díky její dodávce proudu měl ušetřit několik set korun za rok, pak se však ukázalo, že musí uhradit aktivační poplatek, a když chtěl od smlouvy odstoupit, naúčtovala mu firma "odchodné" přes 2,5 tisíce korun. Růžička řekl, že poplatek už snížili na tři sta korun a odchodné zruší.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Strnadovo průmyslové impérium zvýšilo tržby a zisk o více než 50 procent

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Provozní zisk holdingu Czechoslovak Group loni meziročně vzrostl o 52 procent na 2,78 miliardy korun. Tržby se zvýšily...

Dropbox vydělal zakladatelům miliardy dolarů, nápad vznikl v autobuse

Aplikace Dropbox

Drew Houston je jeden ze zakladatelů společnosti Dropbox. Ta již přes deset let slouží lidem jako internetové úložiště...

Najdete na iDNES.cz