Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malá jihočeská města chtějí průmyslové zóny

  9:24aktualizováno  9:24
Přibývá měst, která by chtěla vybudovat průmyslové zóny. Snaha vytvořit prostředí pro průmysl není jen doménou větších měst - pozemky chtějí podnikatelům nabídnout i města malá. Ta chtějí být v očích investorů atraktivnější, chtějí snížit nezaměstnanost, pozvednout průmysl a nabídnout lidem práci.
Od průmyslových zón si menší města slibují zlepšení ekonomické situace

Od průmyslových zón si menší města slibují zlepšení ekonomické situace | foto: Martin AdamecMF DNES

"Nová Včelnice je spíše ubytovna, hodně lidí odtud za prací dojíždí jinam a tady skoro jen přespává. Před několika lety projevil zájem jeden investor, ale neměli jsme mu co nabídnout. Tak šel jinam," poznamenal starosta dvouapůltisícového města na Jindřichohradecku Jaroslav Hřebík.

Nová Včelnice spolupracuje s agenturou CzechInvest a pokouší se s její pomocí získat peníze na projektovou dokumentaci a vybudování infrastruktury v plánované třicetihektarové zóně.

"Příští rok bychom měli vědět, jak jsme dopadli," doplnil starosta Hřebík. Jiné jihočeské město, Vodňany, zase chtějí prostřednictvím CzechInvestu získat peníze na nové sítě a pozemky pro rozšíření továrny na zemědělské stroje A. Pöttinger.

CzechInvest iniciativu menších obcí vítá. "Ploch, které by mohly průmyslové firmy okamžitě využít, je tu nedostatek. Volné zbývají už jen v Českých Velenicích a Písku. Malá i velká města by se proto měla zajímat o národní i evropské dotační tituly. Dokážeme jim pomoci, aby na ně dosáhla, zprostředkováváme i investice," vysvětlil ředitel jihočeské regionální kanceláře CzechInvestu Tomáš Mráz.

Úspěšným příkladem průmyslové zóny je Blatná, kde žije šest tisíc sedm set obyvatel. Zdejší firmy v zóně a také v bývalém areálu zbrojovky zaměstnávají téměř dva tisíce lidí. Ve stejně velkých Vodňanech dosahuje nezaměstnanost 7,73 procenta, v Blatné činí jen 6,41 procenta.

Výstavbu zón často blokují vlastníci pozemků
Jenže Blatná měla štěstí, že pozemky v průmyslové zóně patřily při jejím zakládání městu. Vodňany sice také mají pětačtyřicet hektarů průmyslové zóny, ale většina je v soukromých rukou. "V případě zájmu nějakého investora jsme schopni zprostředkovat prodej pozemků," potvrdil starosta Vodňan Václav Heřman. Včelnici patří také jen dva hektary z třiceti plánovaných.

Týn nad Vltavou kvůli tomu například zatím opustil záměr vybudovat již v plánech vytyčenou průmyslovou zónu nedaleko autobusového nádraží. "Narazili jsme na ceny, které požadovali soukromí vlastníci pozemků," potvrdil starosta Týna Karel Hájek. Město se raději soustředí na devatenáctihektarový areál místních kasáren, která by mělo bezúplatně převzít příští rok, už na ně zpracovává urbanistickou studii.

Převod se však protáhl a podnikatelé nemohou čekat ani na výkupy pozemků od soukromníků. "Měli jsme v kasárnách zájem o tankové dílny, ale když jsem se dozvěděl, že to bude trvat dva roky, sehnali jsme si sami jinou plochu," uvedl ředitel týnské přepravní firmy Bohemia-Expres Karel Matouš.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Najdete na iDNES.cz