Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé či žádné obchody znamenají problémy

aktualizováno 
Mnohé akcie podniků z kuponové privatizace je ještě možné především v kursovním lístku RM Systému najít, ovšem obchody s nimi často nejsou nijak slavné. Takové cenné papíry budou od příštího roku z RM-Systému vyřazeny, a jejich majitel by se proto měl snažit se jich co nejrychleji zbavit. Makléři doporučují drobným akcionářům, aby prodali akcie, se kterými se neobchoduje v objemech alespoň několika desítek či spíše stovek tisíc korun týdně. Prodat je mohou v zásadě dvěma způsoby: bud' přes RM-Systém, nebo na burze prostřednictvím makléřské firmy.

Na RM-Systém může každý

Výhodou prodeje přes RM Systém je fakt, že zde může obchodovat každý bez prostředníka, tedy bez makléře. Navíc s mnoha cennými papíry se již na burze neobchoduje a RMSystém je tak jedinou možností prodeje.

Jen je třeba vědět, že na RM-Systému může člověk prodat jen zaknihované cenné papíry - tedy ty, které jsou vedeny na účtu ve Středisku cenných papírů.

A jak prodej uskutečnit? Jestliže majitel akcií přes RM-Systém ještě nikdy neobchodoval, musí se na obchodním místě zaregistrovat.

Dá pak příkaz k prodeji akcií a stanoví minimální cenu, za kterou je nabídne - její výši mu poradí pracovnice za přepážkou.

Pokud bude mít někdo o akcie zájem a koupí je, prodávající se k penězům může dostat několika způsoby, například si je nechá poslat poštou, na svůj účet nebo si je zhruba půl hodiny po uskutečnění obchodu může vyzvednout v hotovosti na přepážce ČSOB-IPB.

Burza jen přes makléře

Jinou možností prodeje jsou makléřské firmy. Ty musí navštívit každý, kdo chce své akcie prodat na burze. Proč? Protože přímo na burze běžný člověk obchodovat nemůže.

Ten, kdo prodává jen několik "kuponových" akcií, neuspěje u každého obchodníka s cennými papíry. Některé makléřské firmy se totiž specializují jen na velké klienty a zakázku na prodej malého množství cenných papírů nepřijímají.

Makléři, kteří provádějí i drobné obchody, by si například u prodeje akcií jednoho podniku či fondu v hodnotě pět tisíc korun účtovali zhruba 130 až 320 korun. V tom již jsou zahrnuty poplatky burzy a Střediska cenných papírů.

Jak dlouho to trvá

V obou případech je těžké určit, za jak dlouho budou akcie prodány. U kvalitních, se kterými se denně obchoduje ve velkých objemech, lze očekávat rychlý prodej.

Peníze za utržené akcie se mohou objevit na účtu zhruba do týdne v případě burzy a přibližně do tří dnů při prodeji na RM-Systému.

U málo obchodovaných akcií záleží hlavně na tom, za jak dlouho se podaří je prodat. Mohou totiž několik dnů či týdnů "viset" v nabídce, aniž je někdo koupí.

Ceník služeb RM-Systému

registrace potřebná k obchodování 80 korun
registrace spojená s otevřením účtu v SCP 100 korun
podání pokynu k obchodování 100 korun
podání pokynu k obchodování přes internet 30 korun

informace o obchodování na disketě
* za den 10 korun + cena diskety
* za měsíc 200 korun + cena diskety

... a pokud ne

Jsou akcie, které jsou v RM-Systému nebo na burze registrovány, ale moc se s nimi neobchoduje. Nejsou proto většinou v přehledech, ale existuje teoretická šance, jak se jich zbavit.

Horší je to s cennými papíry, které už na veřejném trhu vůbec nejsou. "Je-li akcií větší množství, je zde určitá možnost zprostředkovat jejich prodej. V případě několika kusů z kuponové privatizace by ale náklady na celou transakci převážily nad výnosem," upozorňuje burzovní analytik Petr Čihák.

Další možností je kontaktovat přímo společnost, jejíž akcie člověk vlastní. Ta může poskytnout informaci o případném odkupu akcií od drobných akcionářů, nebo může pomoci s prodejem jinému investorovi.

Akcionář by však měl vždy vědět, že společnost nemá - s výjimkou povinných odkupů - žádnou povinnost své akcie vykupovat ani pomáhat drobným akcionářům se zprostředkováním prodeje. Je tedy dobré, když se člověk připraví na to, že se svých akcií prostě nezbaví.

Jaká má akcionář práva

To však neznamená, že by akcie v žádném případě k ničemu nebyly. Zákon dává akcionářům určitá práva. Například právo na dividendu nebo účastnit se valné hromady.

Představenstvo ji musí svolat nejméně jednou ročně. Stanovy každé společnosti určují, jakým způsobem jsou akcionáři o svolání valné hromady informováni.

V každém případě musí být oznámení o jejím konání uveřejněno alespoň v jednom celostátním deníku.

Na valné hromadě akcionáři hlasují o zásadních krocích společnosti, volí představitele společnosti, v případě zisku podniku rozhodují o výplatě dividendy, schvalují stanovy a podobně.

Počet hlasů každého akcionáře je závislý na počtu akcií, které vlastní.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Průzkumný vrt v Cínovci.
K ziskům z lithia se stát může dostat přes daň pro těžaře

Debata o lithiu se pomalu přesouvá od snahy odstřihnout australskou společnost EMH od rozjetého průzkumu na Cínovci k úvahám, co by z něj stát mohl mít....  celý článek

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Podnikatelé mají papírování plné zuby, to sdílené ekonomice nahrává

Sdílenou ekonomiku lze vnímat jako přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví na trhu. Její potenciál je obrovský. Stávající hráči na trhu si...  celý článek

Ilustrační snímek
Developeři utíkají z Prahy. Starý územní plán brzdí výstabu nových bytů

Dlouhotrvající problémy s povolováním výstavby nových bytů v české metropoli hýbou prodejním žebříčkem rezidenčních developerů. Situace na pražském trhu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.