Památkově chráněná budova v Českém Těšíně, ve které sídlí finanční úřad.

Památkově chráněná budova v Českém Těšíně, ve které sídlí finanční úřad. | foto: Dorota Havlíková, Městský úřad Český Těšín

Malé finanční úřady se rušit nebudou, chystá se zveřejňování podvodníků

  • 10
Ministr financí Andrej Babiš se dohodl s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem a starosty obcí, že se od příštího roku nebude rušit 23 územních pracovišť finančních úřadů. Finanční správa zároveň připravuje novelu zákona, která by umožnila sdělovat jména firem, které se dopustily daňových podvodů. Nyní to totiž není možné.

Úřady chtěla Finanční správa zrušit a ušetřit tak 100 milionů korun. Šlo o malé pobočky, kde dnes pracuje většinou méně než 11 lidí. Obcím se rozhodnutí nelíbilo. Šéfové stran vládní koalice se minulý týden dohodli, že se úřady zavírat nebudou. Provoz úřadů by měl být pouze omezen na úřední dny, tedy pondělí a středu.

„Těší nás, že jsme dospěli ke kompromisu. Občané by neměli pocítit změnu, v úředních hodinách budou obslouženi tak, jak byli zvyklí,“ uvedl Lukl. Jednotliví starostové se podle něj mají nyní dohodnout do konce září s Finanční správou na podrobnostech fungování úřadů. „Za rok pak dojde ke zhodnocení, zda je ten systém komfortní,“ dodal.

Ministr Babiš uvedl, že v zásadě budou zachovány i původně plánované úspory. Finanční správa bude jen pravděpodobně platit obcím za využívání jejich prostor.

Změkčení mlčenlivosti daňové správy

Finanční správa zároveň oznámila, že chytá novelu zákona, která by umožnila sdělovat jména firem, které se dopustily daňových podvodů nebo neplatí daně. Na tiskové konferenci v souvislosti s největším odhaleným podvodem u daně z přidané hodnoty (DPH) to uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. V současné době zveřejňovat podrobnosti o podvodných firmách finanční úřady nemohou.

Finanční správa uvedla, že při kontrolách dvou firem odhalila dosud největší případ krácení daně z přidané hodnoty. Při obchodech s drahými kovy i mimo Česko firmy neoprávněně získaly 4,5 miliardy korun. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení.

„Novelou by se změkčila mlčenlivost daňové správy. Mimo jiné je to i požadavek měst a obcí, aby se dostali k informacím, kdo nezaplatil daň z nemovitosti,“ uvedl Janeček. Uvedená daň je 100procentním příjmem obcí.

Při takzvaných karuselových podvodech se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. „Stát tak vydává, ale nedostává,“ sdělila v úterý mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová s upozorněním, že jde o zjednodušený popis karuselového podvodu.

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH.

Ministr financí Andrej Babiš i Janeček se shodli, že v boji proti těmto podvodům výrazně Finanční správě pomohou tzv. kontrolní hlášení DPH. Ty budou muset firmy pravidelně podávat od příštího roku. „Hlášení výrazně usnadní práci a vlastně odkryjí strukturu případného podvodu. Nyní na tom musí analytici Finanční správy složitě pracovat,“ uvedl Janeček.

,