Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Malé obce z celé ČR budou protestovat proti daňové diskriminaci

  • 9
Nejméně tisícovka městeček a obcí v celé zemi bude příští úterý protestovat proti tomu, že dostávají z daňového přerozdělování výrazně méně peněz na občana než velká města nad 100 tisíc obyvatel. Podle právníka Sdružení místních samospráv Stanislava Polčáka půjde o nenásilný projev.

"V obcích se například objeví cedule 'Vítá vás daňově diskriminované město'. Připraveny jsou další akce," řekl dnes ČTK Polčák.

Podle ministerstva financí se musejí obce dohodnout mezi sebou.

Podle informací sdružení se rozdělí ročně mezi všechna česká města a obce z daní 116 miliard korun. "Z toho 49 procent dostanou čtyři největší města, v nichž žije ale jen pětina obyvatel," řekl Polčák. Sdružení navrhuje, aby z peněz přerozdělovaných největším městům byla asi třetina převedena na obce a malá města, to by si nevynutilo žádné dodatečné výdaje státního rozpočtu.

Podle Polčáka je nejvyšší rozdíl mezi Prahou, městy a obcemi od 1 500 do 5 000 obyvatel. Radnice v Praze, Brně, Ostravě a Plzni dostávají na jednoho svého občana zhruba 4,5násobně více než menší města a obce, dodal s tím, že v Evropě jsou rozdíly mezi velkými a menšími sídly dvoj- až 2,5násobné.

"Je nesmyslné, že čtyři města dostávají z daní polovinu, ale žije v nich jen 20 procent obyvatel," řekl Václav Petrus, starosta Švihova na Klatovsku se 1 600 občany.

Na čas pomohly unijní peníze

Podle něj se čtyři největší města republiky oproti dřívějšku změnila k nepoznání a mají se mnohem lépe než místa do 2 000 obyvatel, která nemají často téměř žádný majetek. "Kdybychom nedostali dotaci z Evropské unie, čistírnu a kanalizaci za 65 milionů bychom nikdy nepostavili, protože z volných peněz v rozpočtu bychom ani nesplatili úvěr," řekl Petrus. Tvrdí, že nyní jim ještě pomáhají evropské peníze, ale pouze do roku 2013.

Diskriminaci malých měst v minulosti potvrdila odborná studie Vysoké školy ekonomické. Ministerstvo financí soudí, že se musejí dohodnout obce mezi sebou. Mluvčí Jakub Haas uvedl, že od ledna 2008 dostávají nejmenší obce až o stovky procent více ze sdílených daní. Petrus však dodává, že stohlavá obec dostává stejně jako třicetitisícové město. Za touto hranicí se rozdíly propastně zvyšují.

Ministerstvo podle mluvčího připravuje nový zákon o rozpočtovém určení daní, který vytvořila komise odborníků. "Má platit od ledna 2010, ale není politická vůle. Nikdo neviděl ani věcný záměr. Ministerstvo nám řeklo: 'tak ho připravte a my vám ho budeme připomínkovat'," uvedl Polčák. Zároveň ministerstvo doporučuje, aby se největší sídla s městečky a obcemi mezi sebou dohodla, což podle Polčáka není možné. SMS je pro ministerstva stejným připomínkovým místem jako Svaz měst a obcí, který má podle Petruse zhruba dvojnásobek členů.

Protestní cedule oznamující řidičům, že vjíždějí do daňově diskriminované obce, se objeví 26. května v 08:00 u vjezdů do více než 1000 míst v ČR. Zhruba tolik radnic je ve sdružení registrováno a další přibývají. "Hlásí se nám hodně i nečlenové, kteří si vytvářejí cedule na svůj náklad," řekl Polčák.