Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé televize jdou do boje za licence

  1:00aktualizováno  1:00
Adepti na televizní vysílání podle moderního digitálního střihu začínají být prodlužujícím se čekáním na licenci nervózní. Zatím není jasné, kolik licencí zbude na soukromé televize poté, co velcí hráči na trhu, tedy Nova a Prima, lobbovali za stejný počet kanálů, jako má ČT.

Chtějí tedy také dostat čtyři kanály. Celkem je k dispozici dvanáct nových kanálů a na menší zájemce by se tak už nedostalo.

"Nic víc nechceme. A trochu důstojné podmínky. Vždyť nikdo z nás nemá jisté, že licenci nakonec dostane," říká režisér Fero Fenič, jeden ze zájemců o televizní licenci.

Jenomže podle žadatelů i několika dalších nadšenců, kteří chtějí dělat televize po svém, poslanci oddalují rozhodnutí, kdo licence dostane. A tím i start nových stanic.

"Teď se všichni schovávají za to, že není takzvaný vysílací zákon, a zase se čeká. Přitom podle usnesení vlády z března 2001 se mělo už od září 2003 digitálně vysílat," připomíná Jiří Balvín z hudební stanice Óčko.

"A hlavně ve výrazně vyšší kvalitě. I když se to zdá neuvěřitelné, v Česku a dokonce i v Praze je řada míst, kde stále není kvalitní příjem vysílaných programů," doplňuje Stanislav Holec, šéf multimédií společnosti MAFRA, k níž Óčko stejně jako MF DNES patří.

Průtahy s udělováním licencí stojí peníze
Uchazečům o šest až osm licencí, kterých je přes dvacet, průtahy způsobují problém s financováním. "Před investory si připadám jako podvodník, když každou chvíli musím vysvětlovat změny," říká Fenič. "Řadě z nich může dojít trpělivost a dají raději své peníze do jistějších míst, třeba do Polska," dodává.

Digitální televizní vysílání má divákům přinést kromě více programů i řadu doplňkových služeb, například více informací o programech či možnost sázení a posílání mailů prostřednictvím obrazovky.

Nejsledovanější česká stanice, TV Nova, má připravený filmový, seriálový, zpravodajský a sportovní kanál. O čtyřech stanicích uvažuje i televize Prima. Ve hře jsou další projekty zpravodajské stanice Z1, obdoby na Slovensku vysílané TA3, Febio TV Fera Feniče, hudební Óčko a TE2, ale i regionální a teleshoppingový kanál.

Podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Pospíchala je vidět, že zájemci o digitální licenci mají "nepředstíraný zájem".

Fero Fenič, filmař a tvůrce přehlídky Febiofest

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Najdete na iDNES.cz