Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé televize jdou do boje za licence

  1:00aktualizováno  1:00
Adepti na televizní vysílání podle moderního digitálního střihu začínají být prodlužujícím se čekáním na licenci nervózní. Zatím není jasné, kolik licencí zbude na soukromé televize poté, co velcí hráči na trhu, tedy Nova a Prima, lobbovali za stejný počet kanálů, jako má ČT.

Chtějí tedy také dostat čtyři kanály. Celkem je k dispozici dvanáct nových kanálů a na menší zájemce by se tak už nedostalo.

"Nic víc nechceme. A trochu důstojné podmínky. Vždyť nikdo z nás nemá jisté, že licenci nakonec dostane," říká režisér Fero Fenič, jeden ze zájemců o televizní licenci.

Jenomže podle žadatelů i několika dalších nadšenců, kteří chtějí dělat televize po svém, poslanci oddalují rozhodnutí, kdo licence dostane. A tím i start nových stanic.

"Teď se všichni schovávají za to, že není takzvaný vysílací zákon, a zase se čeká. Přitom podle usnesení vlády z března 2001 se mělo už od září 2003 digitálně vysílat," připomíná Jiří Balvín z hudební stanice Óčko.

"A hlavně ve výrazně vyšší kvalitě. I když se to zdá neuvěřitelné, v Česku a dokonce i v Praze je řada míst, kde stále není kvalitní příjem vysílaných programů," doplňuje Stanislav Holec, šéf multimédií společnosti MAFRA, k níž Óčko stejně jako MF DNES patří.

Průtahy s udělováním licencí stojí peníze
Uchazečům o šest až osm licencí, kterých je přes dvacet, průtahy způsobují problém s financováním. "Před investory si připadám jako podvodník, když každou chvíli musím vysvětlovat změny," říká Fenič. "Řadě z nich může dojít trpělivost a dají raději své peníze do jistějších míst, třeba do Polska," dodává.

Digitální televizní vysílání má divákům přinést kromě více programů i řadu doplňkových služeb, například více informací o programech či možnost sázení a posílání mailů prostřednictvím obrazovky.

Nejsledovanější česká stanice, TV Nova, má připravený filmový, seriálový, zpravodajský a sportovní kanál. O čtyřech stanicích uvažuje i televize Prima. Ve hře jsou další projekty zpravodajské stanice Z1, obdoby na Slovensku vysílané TA3, Febio TV Fera Feniče, hudební Óčko a TE2, ale i regionální a teleshoppingový kanál.

Podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Pospíchala je vidět, že zájemci o digitální licenci mají "nepředstíraný zájem".

Fero Fenič, filmař a tvůrce přehlídky Febiofest

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz