Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí akcionáři Unipetrolu se bojí o své peníze

  1:00aktualizováno  1:00
Petrochemický kolos Unipetrol, jehož akcie patří k nejobchodovanějším na pražské burze cenných papírů, čelí ostré kritice malých akcionářů. Ti tvrdí, že firmě hrozí "koda velkého rozsahu".

Akcie Unipetrolu patří k nejobchodovatelnějším na pražské burze. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nizozemská investiční firma MEI oznámila, že podala ČNB podnět k prozkoumání možného porušení zákonů v Paramu, které patří do skupiny Unipetrol.

MEI má v Paramu téměř 15 procent. Unipetrol jako hlavní akcionář a spolu s ním i polský ropný gigant PKN Orlen, jež Unipetrol ze dvou třetin vlastní, jsou podle MEI "nepřípustně" zvýhodňovány na úkor ostatních majitelů a hrozí, že si PKN Orlen "přihraje" domů část lukrativní výroby Parama. Unipetrol to však odmítá.

Na Unipetrol si stěžuje i společnost Goldenfrazil, která má v ropné firmě podíl 3,6 procenta. Ta oznámila, že bude trvat na svolání mimořádné valné hromady, aby získala informace o zamýšlených prodejích firem Spolana a Kaučuk ze skupiny, celkem za více než pět miliard korun. Kupci mají být polské spřízněné firmy Anwil a Dwory, a to i přesto, že v tendrech nenabízely nejvíce peněz.

Unipetrol pochybení odmítá a k valné hromadě nevidí důvod. Goldenfrazil navíc podle něj firmě v pondělí oznámil, že již žádné akcie nemá.

"Akcie jsou jen u správce, na hlasování na valné hromadě je bude mít Goldenfrazil k dispozici," reagoval mluvčí firmy Radek Zeman. Kdo je majitelem Goldenfrazilu ani kdo je nyní správce nesdělil. Spekuluje se však, že jde o společnosti kolem Atlantik FT z říše podnikatele Karla Komárka. Atlantik vedl s majitelem Unipetrolu válku již loni, a  to kvůli nabízené ceně za akcie firmy. Od Goldenfrazilu se však distancuje.

"Atlantik nemá s touto společností žádné vazby," sdělila mluvčí firmy Dagmar Adamcová.

Podíl Atlantiku v Unipetrolu se nicméně letos z původních 6,04 procenta snížil na 3,43 procenta, naopak v minulých dnech získala přes 3 procenta firma I.F.B. v minulosti spřízněná s Atlantikem.

Analytici soudí, že minoritní akcionáři si chtějí válkou s Unipetrolem vybojovat lepší ceny za své akcie. "Chování Unipetrolu při tendrech nebo v Paramu bylo nějak nestandardní. Na ceny akcií to zatím nemá vliv," uvedl Radek Narovec z Wood & Company.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Další z rubriky

Dropbox vydělal zakladatelům miliardy dolarů, nápad vznikl v autobuse

Aplikace Dropbox

Drew Houston je jeden ze zakladatelů společnosti Dropbox. Ta již přes deset let slouží lidem jako internetové úložiště...

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Najdete na iDNES.cz