Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malí podílníci Unipetrolu chtějí víc peněz

  1:00aktualizováno  1:00
Polské společnosti PKN Orlen, která letos nákupem 63 procent akcií ovládla petrochemický holding Unipetrol, hrozí ve firmě potíže. Minulý týden ztratila hlasovací práva a menšinoví akcionáři se toho teď snaží využít.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Společnost Atlantik FT, která v Unipetrolu drží přes tři procenta akcií, už požádala o svolání mimořádné valné hromady Unipetrolu. Co na ní chce prosadit, zatím tají.

"Jde nám o ochranu investic našich akcionářů i našich vlastních. Víc zatím sdělit nelze," říká mluvčí Atlantiku Dagmar Adamcová.

Jan Schiesser z představenstva této firmy už minulý týden prohlásil, že na valné hromadě svolané menšinovými akcionáři Unipetrolu by mohlo dojít k "významným změnám", například k obměně dozorčí rady.

PKN Orlen přišel o hlasovací práva poté, co vypršel termín, do něhož měl podat novou nabídku na povinný odkup akcií menšinových podílníků Unipetrolu.

Původní nabídku, při níž Poláci nabízeli za jednu akcii 103 korun, zamítla Komise pro cenné papíry. Cena byla tehdy mnohem nižší, než jak ji odhadovali analytici, a o třetinu nižší, než za kolik se nyní prodávají akcie Unipetrolu na burze.

Nový návrh na odkup Poláci zatím nepodali. "Úmyslem PKN je předložit Komisi pro cenné papíry ke schválení nové nabídky do konce tohoto týdne," uvedl mediální zástupce polské firmy Jakub Hynek.

"Pokud by se do doby zveřejnění nové nabídky valná hromada přece jen konala, požádá PKN komisi, aby zákaz vykonávání vlastnických práv pozastavila, ta to může udělat," dodal.

Za krokem Atlantiku je podle všeho snaha donutit majoritního vlastníka, aby při odkupu nasadil co nejvyšší cenu.

"Menšinoví akcionáři budou chtít prosadit změnu stanov, podle níž by o důležitých krocích ve firmě musela rozhodovat výrazná většina akcionářů. PKN by pak nezbylo než vykoupit velký počet akcií. A museli by za ně nabídnout hodně, aby je byl vůbec někdo ochoten prodat," uvedl zdroj dobře informovaný o vztazích mezi akcionáři Unipetrolu.

Šéf Unipetrolu Pavel Švarc už potvrdil, že představenstvo firmy Atlantiku vyhoví a valnou hromadu do čtyřiceti dnů svolá. Zda v té době už bude mít PKN znovu právo hlasovat, není jasné. Záleží na tom, jak rychle novou nabídku na odkup podá a jak rychle o ní Komise pro cenné papíry rozhodne.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Neprůstřelné vesty české textilky možná obléknou i agenti FBI

(Ilustrační snímek)

O neprůstřelné vesty, které vyvíjí a vyrábí strakonická textilní firma Moira, má zájem americký Federální úřad pro...

CEFC možná propustí polovinu zaměstnanců, podíl v Rosněfti je stále ve hře

Logo společnosti CEFC

Zadlužený čínský konglomerát CEFC, který je aktivní i v České republice, možná propustí polovinu ze svých třiceti tisíc...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Najdete na iDNES.cz