Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malivánková: Jako chudinka se necítím

  9:13aktualizováno  9:13
Blíží se jí Kristova léta a zažila to, co jiní nestihnou za život. Do dvou metrů Marcele Malivánkové chybí dvacet centimetrů, ke štěstí už jen děti. Teď se však naplno věnuje kariéře, která ji vynesla až na místo finanční ředitelky největšího českého mobilního operátora a dokonce do představenstva Českého Telecomu.
Marcela Malivánková

Marcela Malivánková | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

"Myslím, že pro ženy mojí generace je typické být napřed kariéristkou a potom matkou," říká Malivánková s tím, že by rozhodně nechtěla čtrnáct dní po porodu být zase v kanceláři. A navíc by chtěla mít děti tři.

Rodina podle ní kompletně přehází životní rytmus. "Mateřství prostě omezuje v práci, ale třeba i v cestování," vysvětluje. A cestuje ráda. Teď se šnorchlem a ostatní výbavou vyráží na potápění. Z podobné dovolené se nedávno vrátila.

"Je to úžasný sport, na kterém mám ráda to absolutní ticho," říká Malivánková. S manželem vyrazí i na kolo a lyže, ale místo dovolené prý vybírá zásadně muž.

Toho zná už od druhého ročníku na Slezské univerzitě v Karviné. Svatba však byla až před dvěma lety. Zasnoubeni sice byli Malivánkovi už dříve, ale do roka to nějak nevyšlo.

"Až když jsem doma vysvětlila, že každý další rok je třeba obnovit zásnuby včetně prstenu, to najednou šlo," vzpomíná. Stejně si ráda vzpomene i na studentská léta, která považuje za ta nejlepší.

"Aby ne, na škole se všichni znali, byl to tak trochu jeden velký mejdan," vzpomíná spolužák Petr Šindler, dnes mluvčí konkurenčního Oskara. "Zajímavé bylo soužití s horníky, kteří společné bydlení někdy, obzvláště před nástupem na šichtu, trochu hůře snášeli. Ale je fakt, že to studentům po své výplatě vraceli," dodává Šindler.

Po studiích vedla cesta Malivánkové přes velkou auditorskou pětku. Do Eurotelu odcházela z PriceWaterhouseCoopers. "Už jsem chtěla trochu změnit obor. Přestávalo mě bavit kontrolovat práci po někom, chtěla jsem ji dělat. Jenomže v Eurotelu chtěli někoho na vnitřní audit," vzpomíná Malivánková. Nakonec byla ráda, že do firmy šla.

Když ji viděla nová personalistka Telecomu, politovala ji, že je tu mezi samými chlapy taková chudinka opuštěná.

"Musím říct, že se ke mně chovají jako praví gentlemani a spíše se tu cítím tak trochu hýčkána než jako chudinka," říká Malivánková. Na jejím prvním zasedání představenstva ji však kolegové zase tak nehýčkali.

Finanční šéf Telecomu Juraj Šedivý ji po poznámce, že se už po šesti hodinách zasedání cítí unavená, komentoval slovy: "Myslel jsem, že ženy vydrží daleko víc než muži."

Jinak ji však kolegové berou jako profesionála. "Má sice jiný způsob řešení, ale její přístup je profesionální a pro jednání je přínosem. Její pohled je vítaným zpestřením," říká šéf Eurotelu a kolega v představenstvu Telecomu Michal Heřman. Podle něho má navíc přirozenou autoritu a velmi dobré analytické schopnosti.

"Dokáže přesně vyhmátnout slabé místo navrženého řešení, ale stejně tak je schopná přiznat chybu nebo říct, že něčemu nerozumí," říká jeden z jejích přímých podřízených Pavel Slosiarik. Kromě něho nepřímo vede dalších sto dvacet lidí. Podle Slosiarika dokáže navodit na jednáních vhodnou atmosféru - ani příliš oficiální, ani příliš ležérní. Kromě toho ambiciózní kolegy nijak neutlačuje.

"Chci mít dobré podřízené, u nichž mám jistotu a mohu se spolehnout, že to bude fungovat i beze mě. Nevadí mi, že by mohla nastat chvíle, kdy mi přerostou přes hlavu," říká Malivánková. Podle ní by si každý šéf měl během dvou let vybudovat přirozeného nástupce. Poslední slovo ve firmě má však zatím stále ona.

"I když často se stane, že ne vždy je stejné, jaké jsem měla na začátku," vysvětluje Malivánková.

Podle ní za své postavení vděčí i svému muži, který se často přizpůsobuje jejímu režimu práce. To, že je žena v tak vysoké funkci, jí údajně nikdo najevo nedává. "Americké ženy se často snaží potlačit svoji ženskost. Já to nedělám, nevadí mi toho i využít," říká Malivánková. "Na rozdíl od mužů nejsem tak ješitná, ale možná rafinovanější."

Kdyby si však měla vybírat, v jakém kolektivu bude pracovat, rozhodně by v něm převládali muži. Stejně se rozhoduje i v případě soukromých aktivit. "Chlapi jsou sice schopni si sprostě nadávat, ale po deseti minutách mohou vesele v čemkoliv pokračovat. Často se přes řadu věcí přenesou a to ženy moc neumí," vysvětluje Malivánková.

V čem vidí základ svého úspěchu? "Měla jsem být Robert," říká Malivánková, která má starší sestru. S personalistkou Telecomu Rostyou Gordon-Smithovou se shodly, že byly vychovávané spíše jako kluci. Dámských sešlostí se moc neúčastní a tatarákem nepohrdne. Otec ji naučil vrhat i koulí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

VSE koleje pred zacatkem semestru

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz