Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malivánková: Jako chudinka se necítím

  9:13aktualizováno  9:13
Blíží se jí Kristova léta a zažila to, co jiní nestihnou za život. Do dvou metrů Marcele Malivánkové chybí dvacet centimetrů, ke štěstí už jen děti. Teď se však naplno věnuje kariéře, která ji vynesla až na místo finanční ředitelky největšího českého mobilního operátora a dokonce do představenstva Českého Telecomu.
Marcela Malivánková

Marcela Malivánková | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

"Myslím, že pro ženy mojí generace je typické být napřed kariéristkou a potom matkou," říká Malivánková s tím, že by rozhodně nechtěla čtrnáct dní po porodu být zase v kanceláři. A navíc by chtěla mít děti tři.

Rodina podle ní kompletně přehází životní rytmus. "Mateřství prostě omezuje v práci, ale třeba i v cestování," vysvětluje. A cestuje ráda. Teď se šnorchlem a ostatní výbavou vyráží na potápění. Z podobné dovolené se nedávno vrátila.

"Je to úžasný sport, na kterém mám ráda to absolutní ticho," říká Malivánková. S manželem vyrazí i na kolo a lyže, ale místo dovolené prý vybírá zásadně muž.

Toho zná už od druhého ročníku na Slezské univerzitě v Karviné. Svatba však byla až před dvěma lety. Zasnoubeni sice byli Malivánkovi už dříve, ale do roka to nějak nevyšlo.

"Až když jsem doma vysvětlila, že každý další rok je třeba obnovit zásnuby včetně prstenu, to najednou šlo," vzpomíná. Stejně si ráda vzpomene i na studentská léta, která považuje za ta nejlepší.

"Aby ne, na škole se všichni znali, byl to tak trochu jeden velký mejdan," vzpomíná spolužák Petr Šindler, dnes mluvčí konkurenčního Oskara. "Zajímavé bylo soužití s horníky, kteří společné bydlení někdy, obzvláště před nástupem na šichtu, trochu hůře snášeli. Ale je fakt, že to studentům po své výplatě vraceli," dodává Šindler.

Po studiích vedla cesta Malivánkové přes velkou auditorskou pětku. Do Eurotelu odcházela z PriceWaterhouseCoopers. "Už jsem chtěla trochu změnit obor. Přestávalo mě bavit kontrolovat práci po někom, chtěla jsem ji dělat. Jenomže v Eurotelu chtěli někoho na vnitřní audit," vzpomíná Malivánková. Nakonec byla ráda, že do firmy šla.

Když ji viděla nová personalistka Telecomu, politovala ji, že je tu mezi samými chlapy taková chudinka opuštěná.

"Musím říct, že se ke mně chovají jako praví gentlemani a spíše se tu cítím tak trochu hýčkána než jako chudinka," říká Malivánková. Na jejím prvním zasedání představenstva ji však kolegové zase tak nehýčkali.

Finanční šéf Telecomu Juraj Šedivý ji po poznámce, že se už po šesti hodinách zasedání cítí unavená, komentoval slovy: "Myslel jsem, že ženy vydrží daleko víc než muži."

Jinak ji však kolegové berou jako profesionála. "Má sice jiný způsob řešení, ale její přístup je profesionální a pro jednání je přínosem. Její pohled je vítaným zpestřením," říká šéf Eurotelu a kolega v představenstvu Telecomu Michal Heřman. Podle něho má navíc přirozenou autoritu a velmi dobré analytické schopnosti.

"Dokáže přesně vyhmátnout slabé místo navrženého řešení, ale stejně tak je schopná přiznat chybu nebo říct, že něčemu nerozumí," říká jeden z jejích přímých podřízených Pavel Slosiarik. Kromě něho nepřímo vede dalších sto dvacet lidí. Podle Slosiarika dokáže navodit na jednáních vhodnou atmosféru - ani příliš oficiální, ani příliš ležérní. Kromě toho ambiciózní kolegy nijak neutlačuje.

"Chci mít dobré podřízené, u nichž mám jistotu a mohu se spolehnout, že to bude fungovat i beze mě. Nevadí mi, že by mohla nastat chvíle, kdy mi přerostou přes hlavu," říká Malivánková. Podle ní by si každý šéf měl během dvou let vybudovat přirozeného nástupce. Poslední slovo ve firmě má však zatím stále ona.

"I když často se stane, že ne vždy je stejné, jaké jsem měla na začátku," vysvětluje Malivánková.

Podle ní za své postavení vděčí i svému muži, který se často přizpůsobuje jejímu režimu práce. To, že je žena v tak vysoké funkci, jí údajně nikdo najevo nedává. "Americké ženy se často snaží potlačit svoji ženskost. Já to nedělám, nevadí mi toho i využít," říká Malivánková. "Na rozdíl od mužů nejsem tak ješitná, ale možná rafinovanější."

Kdyby si však měla vybírat, v jakém kolektivu bude pracovat, rozhodně by v něm převládali muži. Stejně se rozhoduje i v případě soukromých aktivit. "Chlapi jsou sice schopni si sprostě nadávat, ale po deseti minutách mohou vesele v čemkoliv pokračovat. Často se přes řadu věcí přenesou a to ženy moc neumí," vysvětluje Malivánková.

V čem vidí základ svého úspěchu? "Měla jsem být Robert," říká Malivánková, která má starší sestru. S personalistkou Telecomu Rostyou Gordon-Smithovou se shodly, že byly vychovávané spíše jako kluci. Dámských sešlostí se moc neúčastní a tatarákem nepohrdne. Otec ji naučil vrhat i koulí.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz