Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maloobchod v květnu táhlo nepotravinářské zboží

  9:08aktualizováno  10:18
Nábytek, elektronika a další nepotravinářské zboží přineslo v květnu obchodníkům rekordní růst obratu. V celém maloobchodě vzrostly tržby o 7,3 procenta, v sektoru nepotravinářského zboží o 9,8 procenta. Jen za nábytek utratili v květnu čeští zákazníci o 23 procent více než loni.
Největší růst obratu zaznamenali prodejci nábytku a spotřební elektroniky.

Největší růst obratu zaznamenali prodejci nábytku a spotřební elektroniky. | foto: MF DNES

Obchodníci tak svými výnosy předčili očekávání trhu. "Výsledek tak byl lepší i než můj optimistický odhad 6,5 procenta, trh čekal pět procent," říká David Navrátil z České spořitelny.

Podle Navrátila mohlo do vysokých čísel poptávky po elektronice promluvit i kromě sílící koruny a levnějších dovozů mistrovství světa ve fotbale, které přimělo lidi ke koupi nových televizí.

Růst zájmu o nábytek a železářské výrobky podle experta ze spořitelny znamená zvýšené investice do bydlení.

Navrátil očekává, že zrychlí i spotřeba domácností. "Pro tento rok čekáme růst o 3,8 procenta a v příštím roce dokonce 4,8 procenta. Důvodem je jednak rostoucí reálná mzda, letos nižší daně z příjmů a od příštího roku platnost balíčku sociálních výdajů, kam patří například porodné," uvedl Navrátil.

Lidé otevírají peněženky
"Chuť spotřebitelů utrácet se v posledním roce zvýšila," shoduje se s Navrátilem Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

David Navrátil se domnívá, že růst spotřeby bude tlačit na vznik poptávkové inflace. "To bude působit jako červený hadr na ČNB," naznačuje reakci centrální banky na poptávkovou inflaci expert z České spořitelny.

"Čekám zpřísnění měnové politiky. Nicméně jejich urychlování inflace bude jen postupné, ČNB navíc zvolí opatrnou taktiku ze strachu z reakce koruny: čekáme zvýší o 25 bazických bodů na 2,25 procenta tento měsíc a do konce roku stabilitu," předpovídá pohyb základní sazby David Navrátil.

Inflace se dotkne i změna DPH
"Zajímavé bude sledovat dopad snížení DPH u vybraných potravin na inflaci a maloobchodní tržby. Obchodník má na výběr, zda si s nižší DPH nezvýší marži, či zda plně zlevní zboží," upozorňuje analytik z Raiffeisenbanky Aleš Michl.

Kdyby totiž pokles sazby DPH donutil obchodníky zlevnit, mohlo by takové snížení cen zpomalit inflaci. Podle Michla lze ale spíše čekat, že větší část úspory ze snížení sazby DPH půjde do kapsy obchodníků, čili ceny zůstanou stejné a obchodům vzroste zisk.

"Nečekáme dramatický pokles cen, i když konkurence mezi hypermarkety donutí prodejce alespoň částečně zlevnit (například čokoláda, bonbony, káva, čaj). Dopad na inflaci to nebude mít ale prakticky žádný," uvádí Michl.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Najdete na iDNES.cz