Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maltská vína se vyrábí z italských hroznů

  10:26aktualizováno  10:26
Maltští vinaři neměli a nemají na růžích ustláno. Na celém území středomořského souostroví totiž nejsou řeky ani hory, maximálně nízké kopce. Navíc Maltu pokrývá kamenitá půda s nedostatkem vody, na které se révě příliš nedaří.
Největší úspěch slaví maltský sekt Cassar de Malte

Největší úspěch slaví maltský sekt Cassar de Malte | foto: Profimedia.cz

Kromě nepříznivých přírodních podmínek připravila maltským vinařům další těžkosti Evropská unie. Když se jim díky vládnímu programu "Réva pro víno" začalo před několika lety skutečně dařit a maltská vína se pomalu zabydlovala i na exportních trzích (zejména v Británii a Skandinávii), přišel vstup do Unie a s ním i odbourání vysokých cel na dovoz hotových vín z ciziny.

Charakteristickým znakem středomořského ostrova jsou malá políčka oddělená zdmi, terasovitě rozesetá na svazích. Révu na ostrovech Malta a Gozo pěstuje dohromady asi sedmdesát vinařů, řada dalších malopěstitelů vyrábí domácí, stolní vína.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Kromě řady mezinárodních odrůd sem patří místní odrůdy Gellewza a Ghirghentina, která často dávají překvapivě dobrá vína. Červená maltská vínka jsou ideálním doprovodem k tradičním ostrovním pokrmům: pepřenému kozímu sýru, toastu se sušenými rajčaty a s olivami nebo dušenému králíku.

Většina maltských vín je z italských hroznů
Jakýmsi "nešvarem z nutnosti" je dovoz hroznů ze zahraničí. Hrozny sklizené z místních vinic rozhodně nestačí uspokojit poptávku po maltských vínech, a proto se většina na Maltě vyrobeného vína pěstuje v jižní Itálii. Při nákupu maltských vín je proto třeba dobře číst etiketu. Pravdou nicméně je, že právě "dovozová maltská vína" už několikrát zvítězila v mezinárodních soutěžích.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Místnímu trhu dominují dva producenti: Marsovin a Delicata. Obě vinařství dělají poctivá, moderní a atraktivní vína za použití moderních technologií. V poslední době jim zdatně konkuruje i "třetí vzadu" – Meridiana s vinohrady "hluboko" v maltském vnitrozemí, poblíž někdejší metropole ostrova Mdiny.

Úspěch Marsovinu už od roku 1974
Rodina Cassarů vyrábí pod značkou Marsovin víno, které v posledních letech slaví nečekané úspěchy i v zahraničí. Nestor rodu Anthony Cassar začal s pěstěním révy na konci první světové války. Původně malá firma, zpracovávající hrozny od farmářů z okolí, si zajistila proslulost v roce 1974, kdy (už na vlastních vinohradech Wardija) přivedla na svět "svoji variantu" odrůdy Cabernet Sauvignon.

Vznešené víno výtečné specifické chuti, kterou mu dodalo vápencové podloží, mělo na trhu okamžitý úspěch. Mezi pozoruhodná vína firmy patří Cheval Franc a Antonin, bílé či červené víno nesoucí jméno zakladatele. Možná největší úspěchy však oprávněně sklízí sekt Cassar de Malte, vyrobený poprvé na přelomu tisíciletí podle tradičních metod používaných v Champagne.

Současný rozvoj značky Marsovin nejvíc ovlivňuje Tony Cassar, pravnuk zakladatele. Ten se dlouhou dobu zajímal o výrobu archivních vín a po prozkoumání možností začaly vyrůstat nové vinice v Marsaxlokku, zaměřená už čistě na ně. Vynikající zprávou z letošního veletrhu Víno & destiláty je, že marsovinská vína se k nám začala dovážet.

Delikátní Delicata je velmi vzácná
Prémiová řada vín "Gran Cavalier" vinařství Delicata je vysoce ceněná i v zahraničí a je poměrně obtížně k dostání. Vína zrají v nových francouzských sudech.

Za zvláštní pozornost stojí bílé známkové "Foir del Mondo", které je scelováno z hroznů Gellewza a Ghirghentina celé řady vinic, ovšem výlučně maltských. Dobrá je i řada červených vín "Grand Vin de Hauteville" a především "Victoria Heights of Gozo", zajímavých už jen tím, že se vyrábí výlučně z hroznů pocházejících z menšího maltského ostrova Gozo.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz