Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maltská vína se vyrábí z italských hroznů

  10:26aktualizováno  10:26
Maltští vinaři neměli a nemají na růžích ustláno. Na celém území středomořského souostroví totiž nejsou řeky ani hory, maximálně nízké kopce. Navíc Maltu pokrývá kamenitá půda s nedostatkem vody, na které se révě příliš nedaří.
Největší úspěch slaví maltský sekt Cassar de Malte

Největší úspěch slaví maltský sekt Cassar de Malte | foto: Profimedia.cz

Kromě nepříznivých přírodních podmínek připravila maltským vinařům další těžkosti Evropská unie. Když se jim díky vládnímu programu "Réva pro víno" začalo před několika lety skutečně dařit a maltská vína se pomalu zabydlovala i na exportních trzích (zejména v Británii a Skandinávii), přišel vstup do Unie a s ním i odbourání vysokých cel na dovoz hotových vín z ciziny.

Charakteristickým znakem středomořského ostrova jsou malá políčka oddělená zdmi, terasovitě rozesetá na svazích. Révu na ostrovech Malta a Gozo pěstuje dohromady asi sedmdesát vinařů, řada dalších malopěstitelů vyrábí domácí, stolní vína.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Kromě řady mezinárodních odrůd sem patří místní odrůdy Gellewza a Ghirghentina, která často dávají překvapivě dobrá vína. Červená maltská vínka jsou ideálním doprovodem k tradičním ostrovním pokrmům: pepřenému kozímu sýru, toastu se sušenými rajčaty a s olivami nebo dušenému králíku.

Většina maltských vín je z italských hroznů
Jakýmsi "nešvarem z nutnosti" je dovoz hroznů ze zahraničí. Hrozny sklizené z místních vinic rozhodně nestačí uspokojit poptávku po maltských vínech, a proto se většina na Maltě vyrobeného vína pěstuje v jižní Itálii. Při nákupu maltských vín je proto třeba dobře číst etiketu. Pravdou nicméně je, že právě "dovozová maltská vína" už několikrát zvítězila v mezinárodních soutěžích.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Místnímu trhu dominují dva producenti: Marsovin a Delicata. Obě vinařství dělají poctivá, moderní a atraktivní vína za použití moderních technologií. V poslední době jim zdatně konkuruje i "třetí vzadu" – Meridiana s vinohrady "hluboko" v maltském vnitrozemí, poblíž někdejší metropole ostrova Mdiny.

Úspěch Marsovinu už od roku 1974
Rodina Cassarů vyrábí pod značkou Marsovin víno, které v posledních letech slaví nečekané úspěchy i v zahraničí. Nestor rodu Anthony Cassar začal s pěstěním révy na konci první světové války. Původně malá firma, zpracovávající hrozny od farmářů z okolí, si zajistila proslulost v roce 1974, kdy (už na vlastních vinohradech Wardija) přivedla na svět "svoji variantu" odrůdy Cabernet Sauvignon.

Vznešené víno výtečné specifické chuti, kterou mu dodalo vápencové podloží, mělo na trhu okamžitý úspěch. Mezi pozoruhodná vína firmy patří Cheval Franc a Antonin, bílé či červené víno nesoucí jméno zakladatele. Možná největší úspěchy však oprávněně sklízí sekt Cassar de Malte, vyrobený poprvé na přelomu tisíciletí podle tradičních metod používaných v Champagne.

Současný rozvoj značky Marsovin nejvíc ovlivňuje Tony Cassar, pravnuk zakladatele. Ten se dlouhou dobu zajímal o výrobu archivních vín a po prozkoumání možností začaly vyrůstat nové vinice v Marsaxlokku, zaměřená už čistě na ně. Vynikající zprávou z letošního veletrhu Víno & destiláty je, že marsovinská vína se k nám začala dovážet.

Delikátní Delicata je velmi vzácná
Prémiová řada vín "Gran Cavalier" vinařství Delicata je vysoce ceněná i v zahraničí a je poměrně obtížně k dostání. Vína zrají v nových francouzských sudech.

Za zvláštní pozornost stojí bílé známkové "Foir del Mondo", které je scelováno z hroznů Gellewza a Ghirghentina celé řady vinic, ovšem výlučně maltských. Dobrá je i řada červených vín "Grand Vin de Hauteville" a především "Victoria Heights of Gozo", zajímavých už jen tím, že se vyrábí výlučně z hroznů pocházejících z menšího maltského ostrova Gozo.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz