Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malvasia: víno ze stínu vulkánu Stromboli

  8:55aktualizováno  8:55
Za slavným a vzácným vínem Malvasia delle Lipari je nutno se vypravit na drobné souostroví severně od Sicílie. Liparské či Eolské ostrovy by většina našich obyvatel dříve jen stěží hledala na mapě, dnes však patří do stálé nabídky mnoha cestovních kanceláří.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Svým návštěvníkům mohou nabídnout mnoho zajímavostí, k nimž patří mimo jiné pověstná produkce kaparů, nezralých poupat keře kaparovníku. Všechny turistické karty na Liparech přebíjí trumf z kategorie nepřemožitelných - aktivní vulkán Stromboli.

Charakter jihoevropských sopek je velmi rozdílný. Jestliže Vesuv připomíná podřimujícího obra a Etna naopak trvale rozzuřenou fúrii, pak z moře vystupující Stromboli vychází v tomto vulkanickém porovnání téměř jako domácí mazlíček.

Oheň a síru dští v pravidelných intervalech a do rozumné vzdálenosti. Zájemci o fantaskní podívanou z pravěku našeho světa si ji však musí řádně zasloužit -od mořské hladiny je třeba k bezpečnému výhledovému bodu urazit 900 výškových metrů.

Ačkoli révu bychom našli téměř na všech sedmi Liparských ostrovech, významnější charakter má vinohradnictví pouze na ostrůvku Salina.

Jeho výsledky stojí za to. Vedle běžných vín se zde již dva tisíce let pěstuje odrůda Malvasia, z níž místní výrobci prakticky nezměněným řemeslným způsobem vytvářejí vynikající a ušlechtilé sladké víno se sytou zlatou barvou a intenzivní broskvovou vůní. Bez zajímavosti není ani historická cesta prapůvodní odrůdy Malvasia celou Evropou.

Do Rakouska se nakonec dostala ze severoitalského údolí Val Tellina, odkud si přinesla i nové jméno, jež později dalo vznik našemu veltlínskému. Vinařství hraje velmi významnou roli také v životě obyvatel ostrova Pantellería, ležícího na opačné straně Sicílie než Liparské souostroví.

Tato nejvzdálenější evropská výspa směrem k africkému kontinentu bývá nazývána "černou perlou Středomoří", ale možná ještě přiléhavější přezdívku představuje její arabské pojmenování Ben Rye, "Dcera větru". Horký saharský vítr Sirocco tu vane s ničící silou a nutí vinaře neustále budovat, opravovat a zvyšovat ochranné zídky, za nimiž se na vulkanických půdách krčí vinná réva.

Také zde dosahuje nejvyšší kvality sladké víno, nesoucí název Moscato di Pantellería. Má několik variant s různým obsahem cukru i alkoholu, ale největší dokonalosti a slávy dosahuje jeho špičková a velmi vzácná verze Passito di Pantelería. Vyrábí se z přezrálých a částečně vysušených hroznů odrůdy Zibibbo, patřící do rodiny muškátů a nazývané též Moscato d'Alessandria.

Ta nezapře arabský původ, jméno Zebib se vztahuje k dávnému tuniskému vládci z dob, kdy Pantellería byla pod arabskou nadvládou. Ani tehdy vinohradnictví neupadalo - Zibibbo bylo muslimy ceněno jako chutná stolní odrůda.

Její obliba v podobě konzumních hroznů nakonec přetrvala až do nedávných časů, kdy ji z trhu vytlačily "bezsemínkové" odrůdy. Žádná škoda - alespoň jí zbude mnohem více pro výrobu skvělého passita.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz