Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mám od ČEZ platný dodatek na neplatnou smlouvu. A byla jsem bez proudu

  14:44aktualizováno  18:42
Večery při svíčkách, případně s "čelovkou" na hlavě, roztátý mrazák a žádná teplá voda. A to všechno kvůli společnosti ČEZ. Před týdnem nám totiž řekli, že máme od května 2008 vypovězenou smlouvu. A v úterý nám odstřihli elektroměr. O vypovězené smlouvě slyším poprvé a v ruce mám navíc platný dodatek smlouvy z letošního února.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Celý problém má bohužel mnohem hlubší kořeny, než se na první pohled zdá. Všechno totiž začalo špatnou fakturační adresou ve smlouvě a nedoplatkem z roku 2007. O tom jsme se kvůli špatné adrese samozřejmě nedozvěděli, takže první, co začátkem tohoto roku přišlo, byla soudní žádost o zaplacení nedoplatku i soudních výloh přesahujících 11 tisíc korun.

Po snaze o domluvu ale začalo být čím dál více jasné, že se soudnímu poplatku nevyhneme. Samozřejmě, uznali jsme, že smlouvu se špatnou adresou jsme neměli podepisovat, tudíž je chyba na naší straně. Proto jsme se domluvili s právníkem ČEZ na splacení soudních výloh a v únoru 2009 vyrovnali nedoplatek.

Zdálo se, že celá situace je vyřešená. Před měsícem jsme si nechali zaslat smlouvu se správnou adresou a doufali, že tím je problém u konce. Omyl.

ČEZ radí

Vámi popsaný případ ukazuje, jak může zdánlivá maličkost, jakou je špatně uvedená kontaktní adresa, zkomplikovat situaci.

Rádi bychom využili této situace, abychom připomněli zákazníkům, že je důležité dávat si pozor na údaje, které uvádí ve smlouvě a vždy si pozorně přečíst obchodní podmínky.

Dále je zapotřebí v případě, že mám pochybnost o tom, zda je vše v pořádku, ihned kontaktovat dodavatele elektřiny, ať už prostřednictvím telefonu, e-mailu či návštěvy na kontaktním místě.

Pozornost je třeba věnovat i údajům na faktuře a respektovat datum splatnosti uvedený na fakturách, resp. na platebním kalendáři. A v neposlední řadě prosíme zákazníky, aby kontrolovali elektroměr – zda je v pořádku a zda spotřeba uvedená na faktuře odpovídá té skutečné. Problém je prostě zapotřebí vždy řešit, nenechat jej dojít tak daleko.

Co se týče konkrétního případu, jsme rádi, že se nám podařilo se zákazníkem rychle dohodnout a že i přes všechny peripetie naším zákazníkem zůstal.

Eva Nováková, mluvčí ČEZ

"Musíme vám odpojit elektroměr, protože kvůli nedoplatku máte od května 2008 vypovězenou smlouvu," odůvodňoval technik pokyn ČEZ k odpojení. Stejně argumentovali na zákaznické lince společnosti. To, že mám v ruce platný dodatek smlouvy z letošního února se správnou fakturační adresou, odůvodnili chybou kolegyně. Neměla ji vystavit.

Zvláštní je, že ani při jednom z mnoha telefonátů, které jsme se společností ČEZ učinili, se o vypovězené smlouvě nikdo nezmínil. Řešili s námi všechny problémy tak, jako bychom byli zákazníci. A ne černí odběratelé, jak nás později označili.

Druhý den bez elektřiny

Přišla další snaha o domluvu: "My vám v osm ráno odpojíme elektroměr a v 11 nainstalujeme nový. Mezitím si skočíte na ČEZ a vyřešíte problém s fakturací."

Dobře, v úterý v osm ráno pouštíme technika odpojit elektroměr. Ve středu odpoledne jsme byli stále bez proudu. Důvod? Abychom dostali nový elektroměr, musíme zaplatit zálohy za celý rok (12 tisíc korun) a podepsat papír, že jsme celý rok odebírali elektřinu načerno.

"To v žádném případě nepodepisujte," poradil nám právník Jan Rytíř, který se zabývá kauzami ČEZ. "Pokud si nejste jistí a nesouhlasíte s černým odběrem a podepsali byste, ČEZ by vás měl v hrsti," dodal.

Společnost ČEZ však tvrdí, že ze zákona má právo chtít po nás podpis neoprávněného odběru. Podle zákona je však neoprávněným odběratelem ten, kdo aspoň dvakrát nedodrží smluvní platební podmínky, nebo ten, kdo nemá platnou smlouvu. A tu my díky chybě pracovnice ČEZ naštěstí máme. Nebo minimálně platný dodatek.

ČEZ se snažil situaci vyřešit

ČEZ našel řešení překvapivě rychle. Ve středu odpoledne telefonoval právník ČEZ. Zatímco ještě včera chtěli zaplatit zálohy za celý rok, dnes jim stačí zhruba tři tisíce. Tento návrh je rozumnější, přesto však stále platí, že jsme porušili smlouvu.

A to proto, že jsme dvakrát porušili smluvní podmínky, tedy dvakrát nezaplatili. Ve výpisech však původně nechyběla žádná jiná platba kromě nedoplatku za předchozí rok. Ve středu večer se však bohužel ukázalo, že dvě zálohy odešly se zpožděním.

Uznávám, že to na celou situaci vrhá jiné světlo. Přesto ale stále platí, že nám o tom, že  máme neplatnou smlouvu nikdo neřekl a navíc nám pracovnice na tuto neplatnou smlouvu vystavila platný dodatek.

Náš případ má nyní v rukou Státní energetická inspekce. Ještě tedy stále můžeme doufat, že se nám podaří třeba neplatit soudní výlohy.

Jak se problémy nabalovaly

1. Při nastěhování do nového domu listopadu 2007 jsme podepsali smlouvu se společností ČEZ. Bohužel se špatnou fakturační adresou.

2. Kvůli tomu nám nedošlo roční vyúčtování za rok 2007, kde byl vykázán nedoplatek kolem 5 000 korun.

3. První, co jsme začátkem tohoto roku našli ve schránce, byla soudní výzva k zaplacení částky a požadavek zaplacení soudních výloh.

4. Nedoplatek jsme v únoru vyrovnali a dál platili měsíční zálohy.

5. Poštou jsme letos v březnu obdrželi novou smlouvu se správnou fakturační adresou.

6. Minulý týden nám přišli odpojit elektroměr. Smlouva je prý od května 2008 vypovězená kvůli nezaplacení nedoplatku.

7. Když vyrovnáme faktury, nebude problém elektroměr znovu zapojit.

8. Sedmého dubna v 8:00 nám sundávají elektroměr.

9. Sedmého dubna v 9:00 po nás ČEZ nečekaně chce, abychom zaplatili zálohy za celý rok, protože jsme nebyli vedeni jako zákazníci (kvůli vypovězené smlouvě). Zálohy jsme ale platili, což nám je ČEZ schopný vytisknout. Dále chce, abychom podepsali prohlášení, že jsme rok odebírali elektřinu neoprávněně.

10. To však na radu právníka neuděláme.

11. Osmého dubna ve 14:00 jsme stále bez proudu.

12. Osmého dubna v 17:00 telefonuje právník ČEZ, že když zítra zaplatíme tři tisíce korun, elektroměr nám zapojí. Překvapivý obrat. Přesto však otázka vypovězené smlouvy zůstává nevyřešená.

13. Osmého dubna večer dostanu mail, kde vidím, že dvě zálohy odešly se zpožděním. Tento dokument vidím poprvé. Přesto však stále platí, že mám v ruce platný dodatek neplatné smlouvy.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz