Majitelé aut se nemusí bát, o servis ani náhradní díly by v případě krachu Saabu přijít neměli. Ilustrační foto.

Majitelé aut se nemusí bát, o servis ani náhradní díly by v případě krachu Saabu přijít neměli. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mám saaba. Co když firma padne?

  • 38
Švédská automobilka Saab je v ochraně před věřiteli a podle všeho jí hrozí krach. Pokud se rychle nenajde nový investor, kterých se zatím údajně přihlásilo osm, může to znamenat konec této svébytné značky.

Majitelé aut se však bát nemusí, náhradní díly by byly i při nejhorším scénáři k dispozici i nadále.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Saab můžete koupit na www.automodul.cz

"Pokud by Saab zkrachoval, byl by prodej nových aut tím jediným, co by se změnilo. Stávající majitelé by neměli přijít o náhradní díly ani o servis. Servisy jsou soukromé a pojedou dál. Náhradní díly nevyrábí přímo Saab, ale jeho dodavatelé. Pokud bude i nadále poptávka, všechno bude fungovat," prohlásil tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

To ostatně potvrzují zkušenosti majitelů vozů jiných značek, které dříve skončily.

Například britská automobilka MG Rover zkrachovala v roce 2005, ale náhradní díly i servis jsou stále běžně dostupné. "Díly jsou z druhovýroby, problémy bývají jen s některými atypickými součástkami," říká Jan Slaba z pražského servisu specializujícího se na rovery.

V České republice by měl hrozící krach automobilky zajímat 4 382 lidí. Právě tolik saabů totiž po českých silnicích podle statistik ministerstva vnitra loni jezdilo. Značka sice nemá v zemi své zastoupení, ale auta tu prodává a servis provádí několik dealerů. Loni prodali 116 nových aut a dodávají je i nyní.

Saabu ve středu celníci zastavili kvůli platební neschopnosti dodávky materiálu a továrna v Trollhättanu se zastavila. Včera ráno se sice výroba zase na den rozběhla, ale dnes linky opět stojí.

Firma se potýká s klesající poptávkou způsobenou krizí i zastaralou modelovou řadou. A jeho vlastník, americký gigant General Motors, nemá prostředky ji zachránit. Už několik let se snaží najít pro Saab kupce, nyní by se mu to údajně mohlo podařit.

"Zájem má osm subjektů," řekl zástupce importéra Saab pro Českou republiku Marek Šafarčík.

Automobilka je provázána s německým Opelem, který se potýká s podobnými problémy. Obě továrny sdílejí také mnoho součástek. Včera protestovali před sídlem Opelu v Rüsselsheimu jeho pracovníci. Chtějí, aby se automobilka od matky GM osamostatnila.

Saab chtějí fanoušci, na jeho koupi rozjeli sbírku

Značku sice může zachránit jiný vlastník, ale pokoušejí se o to také její skalní fanoušci. Saabu tak může pomoci kult, který se kolem něj vytvořil. V Česku jezdí saabem například režisér Jan Svěrák, donedávna ho měl i jeho otec Zdeněk nebo komik Bolek Polívka.

Německý dealer značky založil stránky, na kterých se mohou její příznivci registrovat a přes notáře také složit příspěvek na vykoupení akcií automobilky.

Autoři plánu počítají s tím, že by se jim mohlo podařit vybrat asi 200 milionů eur, ale to by musel přispět celý půldruhý milion majitelů saabů částkou kolem tří a půl tisíce korun. Za šest dní se na stránkách registrovalo necelých deset tisíc fanoušků značky. Jak vysokou částku dali dohromady, není jasné.

I pokud by se fanouškům nakonec podařilo automobilku převzít, museli by se vyrovnat s jejími mnohamiliardovými ztrátami.