Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažer ČEZ vydělal na akciích podniku

  1:00aktualizováno  1:00
Alan Svoboda, obchodní ředitel polostátní elektrárenské firmy ČEZ, dokázal dobře zpeněžit informace z práce a za dva měsíce vydělat na akciích podniku jeden milion a 635 tisíc korun. Do obchodu vložil své vlastní peníze.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

Říká, že je měl připravené na nákup nemovitostí a nechtěl je nechat ležet volně ladem.

Proto koupil a vzápětí prodal akcie ČEZ. Na burzu dal přes šest milionů korun, ale měl klidnější spaní, než kdyby totéž udělal běžný obchodník z ulice. Lépe věděl, kdy nakupovat a kdy prodávat.

Manažerské obchody se ve světě pečlivě sledují a stává se, že za ně padají i velké tresty.

Když manažer ví o akciích a chystaných krocích podniku víc, může na burze vydělat na úkor ostatních. Svobodův případ ukazuje, že v Česku zřejmě bude potřeba pravidla pro manažerské obchody zdokonalit.

Svoboda zavolal svému makléři v pátek 29. dubna a nařídil, ať pro něj hned pořídí 7500 akcií bezmála za tři miliony korun.

Hned po víkendu, v pondělí 2. května, se ČEZ chystal zveřejnit výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Svoboda připouští, že už při pátečním nákupu mohl vědět, jak na tom ČEZ je a co se v pondělí oznámí. Lidé zvenčí mohli jen odhadovat. Finanční analytici pozorující ČEZ čekali zisk okolo 3,5 až čtyř miliardy korun.

ČEZ však v pondělí oznámil, že vydělal 4,6 miliardy korun. Akcie ten den zdražily skoro o pět korun, což pro Svobodu znamenalo za den výnos 37 tisíc korun

Svoboda: Můžu obchodovat jak chci, zákon to povoluje
"Nikde zákon neříká, že bych nesměl obchodovat s akciemi z toho důvodu, že vím něco zevnitř firmy," říká Svoboda. "Jako manažer vím nejen o ziscích, ale také o dalších věcech, proto se musí jakékoli manažerské obchody ihned ohlásit. To jsem udělal," říká Svoboda.

Manažeři musí neprodleně oznamovat obchody s akciemi svých firem Komisi pro cenné papíry, která je zveřejňuje na internetu.

Logika je taková, že když nakupuje nebo prodává manažer, měli by o tom vědět všichni. Svoboda říká, že informaci poslal hned v pátek poštou a zároveň na komisi poslal řidiče s disketou.

"Na internetu se hlášení objevují až po uplynutí technické lhůty," říká mluvčí Komise pro cenné papíry Ivana Sedláčková.

Nemělo by to sice trvat déle než jeden pracovní den, to v případě ČEZ bylo pondělí, kdy o vyšších ziscích stejně už všichni věděli.

Pak byla informace bezcenná i pro ty, kdo v pátek prodávali, zatímco Svoboda nakupoval. Svoboda má pravdu v tom, že růst akcií po zveřejnění výsledků nebyl nijak výjimečný.

V pondělí o pět korun stouply, ale během dvou týdnů zase o dvacet korun poklesly.
Protože je považoval za podhodnocené, přikoupil ještě další za 3,7 milionu korun.
Risk se vyplatil: v půlce června už byly akcie o další stokorunu cennější.

O obchodech svého ředitele neinformoval ani ČEZ, podle mluvčího firmy Ladislava Kříže se případ bral jako Svobodova soukromá věc.

V USA by takové jednání bylo na hraně zákona. Manažeři v některých případech smějí akcie koupit nebo prodat až určitou dobu poté, co o tom burzu informují.
Sedláčková říká, že i v Česku lze manažery trestat, prokáže-li se zneužití informací pro vlastní obohacení.

Zákony mluví o pokutě až deset milionů korun, nebo dokonce o vězení. Prokázat zlý úmysl je však obtížné a zatím žádný závažný případ Česku není znám, na rozdíl třeba od USA, kde jsou zákony přísnější.

V Americe se takto proslavila Martha Stuartová
Nedávno podobným skandálem žila celá Amerika, když za zneužití tajných informací šla do vězení populární televizní hvězda Martha Stuartová. Říci, kdy český manažer dělá něco nepoctivého, je těžké.

"Podrobný rozbor by přesáhl několik stran," říká Sedláčková. Pokud jde o Svobodu, komise nesmí k žádnému konkrétnímu případu nic říci. Když se rozhodne věc vyšetřit, smí o tom mluvit, až když má výsledek.

Obecně platí, že se nesmí zneužít informace, která není veřejně známá a která by mohla poté, co by se stala veřejně známou, významně ovlivnit kurz," říká mluvčí komise. Obchod samotný vypadá navenek zpravidla normálně, od ostatních obchodů se liší právě v tom, že jedna ze stran má určité informace navíc," dodává.

Prokázat zneužití neveřejných informací však podle ní není snadné a komise v současné době nedisponuje dostatečnými pravomocemi pro získávání některých konkrétních údajů potřebných pro vyšetření případů.

Autoři:


Témata: ČEZ, Zisk

Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz