Šéf newyorského Uberu má problém, v „božském“ režimu sledoval novinářku

  9:36aktualizováno  9:36
Alternativní taxislužba Uber vyšetřuje nevhodné chování šéfa své pobočky v New Yorku. Josh Mohrer pomocí nástroje, který zaměstnancům umožňuje sledovat kompletní provoz služby, špehoval reportérku zpravodajského serveru BuzzFeed. Manažerovi teď hrozí výpověď.

Aplikace Uber | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Novinářka internetového magazínu Johana Bhuiyanová si před časem domluvila rozhovor s šéfem newyorské pobočky Uberu. Když ovšem vystoupila z černého „alternativního taxíku“, Josh Mohrer už na ni čekal před centrálou firmy. „Tady jste! Sledoval jsem vás,“ zněla první slova manažera, který reportérce serveru BuzzFeed mával před obličejem svým iPhonem.

Tím si však zadělal na problém. Vedení firmy teď vyšetřuje, zda Mohrer neporušil zásady ochrany soukromí klientů. Novinářku sledoval prostřednictvím speciálního režimu „God View“ (Božský pohled), která zaměstnancům firmy umožňuje sledovat přesnou polohu vozidel i zákazníků, a to včetně těch, kteří teprve čekají na odvoz. Pracovníci Uberu však mohou tuto aplikaci používat jen k obchodním účelům. A sledování novinářů mezi ně patrně nespadá.

Jak v říjnu upozornil časopis Forbes, kvůli „božskému“ režimu se Uber údajně dostal do potíží už před třemi lety. Firma tehdy v Chicagu pořádala večírek na oslavu rozšíření služby. Hosté, které vedení Uberu na akci pozvalo, mohli na jedné z obrazovek sledovat „přímý přenos“ provozu alternativních taxíků v New Yorku. Julia Allisonová však mezi třemi desítkami zobrazených zákazníků poznala svého známého Petera Simse. Poslala mu SMS s jeho přesnou polohou a rozčílený podnikatel kvůli tomu přestal Uberu věřit.

Pojďme na novináře vytahovat špínu, nadhodil šéf Uberu

Reportéři serveru BuzzFeed se možným problémům s ochranou soukromí klientů Uberu věnují často. Ve středu navíc informovali o kontroverzním prohlášení jeho viceprezidenta Emila Michaela. Ten prý na jedné z firemních akcí prohlásil, že by si Uber měla najmout soukromé detektivy na „vytahování špíny“ proti nepohodlným novinářům. Michael chtěl reportéry nechat „ochutnat svou vlastní medicínu“, později se však od svých slov distancoval. Padla prý jen v neformální debatě.

Uber vznikl před pěti lety v San Franciscu, rychle se rozšířil po Spojených státech a v poslední době expanduje i ve světě. Tržní hodnota značky podle expertů dosahuje až 30 miliard dolarů, tedy přes 660 miliard korun. Firma o sobě mluví jako o zprostředkovateli kontaktu mezi klienty a řidiči, neoznačuje se za přepravní službu. Proti Uberu protestují klasičtí taxikáři a mnohdy se nelíbí ani úřadům. Německé soudy službu na začátku září zakázaly (více čtěte zde).

V Praze Uber působí od poloviny srpna. Během podzimu se v tuzemsku chystá spustit svou klíčovou aplikaci UberPop, díky níž se může stát taxikářem v podstatě každý. Zákazníky, kteří si ji stáhnou do telefonu, spojuje přímo s registrovanými řidiči. Za zprostředkování si Uber bere 20 procent z ceny, aplikace zároveň slouží jako taxametr. Jiří Bureš z oddělení taxislužeb pražského magistrátu však upozorňuje, že „lidové taxikaření“ je nelegální (více čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Bílý dům chce zrušit podporu elektromobilů. Neví ještě, kdy tak učiní

Americký prezident Donald Trump

Trumpova správní rada chce zrušit Obamovy dotace na elektromobily a další ekologické iniciativy. Trump tímto krokem...

Farmaceutický megaobchod za 1,4 bilionu. Japonci kupují britský Shire

Ilustrační foto

Britové prodávají farmaceutickou společnost Shire japonské firmě Takeda. Historicky největší zahraniční obchod Japonska...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Najdete na iDNES.cz