O2 arena v pražské Libni

O2 arena v pražské Libni | foto: Profimedia.cz

Manažeři Bestsportu se přiživili na stavbě arény, policie prověřuje tunel

  • 49
Objevila se další příčina předražení arény, která stáhla k bankrotu loterijní společnost Sazka. Zaměstnanci společnosti Bestsport, která stavbu haly řídila, nechali vyplatit 60 milionů korun svým firmám. MF DNES zjistila, že policie prověřuje tunelování během výstavby stadionu v letech 2002 až 2004.

Manažerům a klíčovým pracovníkům společnosti Bestsport, jež zajišťovala stavbu, zřejmě nestačil jeden plat ve firmě.

Pět z nich si proto buď udělalo živnostenské listy, nebo založilo firmy, s nimiž pak uzavřeli smlouvy na totožnou činnost. Většinou šlo o poradenské a inženýrské služby. "Všechny smlouvy, které my jsme měli uzavřeny, byly odsouhlaseny představenstvy jak Bestsportu, tak Sazky. Bylo to s vědomím všech, já jsem nikoho netuneloval," brání se tehdejší šéf Bestsportu Antonín Surka, jenž své agentuře Fairma poslal půl milionu.

Na nejvíc si přišel Karel Hudera, tehdejší koordinátor výstavby - fakturoval zhruba 40 milionů. Jako živnostníci fakturovali také Oldřich Kračmer z administrativního oddělení Bestsportu (půl milionu) a Ivan Hurník z investičního (deset milionů).

Poradenská agentura tehdejšího šéfa Bestsportu Fairma získala půl milionu a společnost E-Kit Jana Bláhy z investičního odboru fakturovala deset milionů.

"Něco jsem zaslechl"

Dlouholetý šéf Sazky Aleš Hušák, jenž byl zároveň předsedou představenstva Bestsportu, pojmenování těchto transakcí jako tunelování označil za "klasické nepochopení celého procesu výstavby arény".

"Přesné částky nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, protože si je jednoduše po deseti letech nemohu pamatovat," řekl Hušák, tím však nepopřel samotný princip dvojího odměňování.

Proč to umožňoval? Patrně si potřeboval zavázat klíčové pracovníky, kteří dohlíželi a koordinovali stavbu libeňské arény. Aby nezpochybňovali jeho vysněnou podobu "chrámu" či "obýváku", jak arénu nazýval, a bez řečí tam vždy dali to nejlepší a nejdražší, co viděl ve světě a co si naporoučel.

Kdo co inkasoval

Karel Hudera - 40 000 000 Šéf koordinace výstavby arény ve firmě Bestsport. Odměna byla za inženýrskou činnost ve výstavbě.

Jan Bláha - 10 000 000 Pracoval v investičním oddělení Bestsportu. Suma šla jeho firmě E-Kit též za inženýrskou činnost v investiční výstavbě.

Ivan Hurník - 10 000 000 Dělal v investičním oddělení Bestsportu, s Bláhou byli oba Huderovi podřízení. Sumu inkasoval na své IČO za projektovou činnost ve výstavbě.

"Já o tom nic nevím. Šlo to striktně přes Bestsport, něco jsem o těch věcech zaslechl. Firmy, o nichž mluvíte, nebyly součástí výběrových řízení," řekl Karel Malý, tehdy člen představenstva Sazky, jenž byl odpovědný za všechna výběrová řízení na stavbě.

Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality aféru prověřují už od roku 2008, kdy dostali trestní oznámení na předlužení stavby. Nechali si proto udělat vlastní znalecké posudky, které byly dokončeny až letos v březnu - a domněnky se potvrdily.

"Tuto věc prověřujeme i pro podezření ze spáchání trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Vyzvali jsme odpovědné zástupce zmíněných firem k vydání věcí důležitých pro trestní řízení. Výzvu akceptovali, požadované věci dobrovolně vydali," uvedla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Vyšetřovatelé informace kolem případu tají. Pokud podezřelé opravdu obviní, bude jim hrozit až osm let vězení.

Ceny se vymkly z rukou

Kriminalisté na síť vztahů přišli náhodou. Začalo to posudkem společnosti Lefkosia, že jenom hrubá betonová část stavby byla předražena o 586 milionů korun. Lefkosii si před lety najal Bestsport na nátlak akcionářů, aby dělala cenový audit - prostě hlídala náklady. Když však firma upozornila na předražený beton, uražený Bestsport s ní přestal komunikovat a platit za služby. Firma podala žalobu, čímž se téma předražení dostalo do rukou policistů.

"Bestsportu se přiměřené ceny zcela vymkly z rukou. Zvlášť v závěru výstavby arény, když jednal pod tlakem a uzavíral s dodavateli dodatky o navýšení. Bez jakéhokoliv rozboru," říká majitel společnosti Lefkosia Květoslav Hanel.