Manažeři ČEZ vydělali za týden prodejem akcií 362 milionů

  15:17aktualizováno  15:17
Vedoucí představitelé polostátní elektrárenské společnosti ČEZ prodali během týdne přes půl milionu akcií z motivačního opčního programu. Utržili za ně přibližně 691 milionů korun. Po odečtení nákladů a daní si přišli zhruba na 362 milionů. Uvedla to ČTK s odvoláním na údaje ČNB.

Ne všichni akcie prodávali. Například generální ředitel ČEZ Martin Roman si zatím akcie z letos uplatněných opcí nechal. | foto: Michal Sváček

Manažeři musí České národní bance obchody hlásit. Dosud prodali zhruba 37 procent akcií, o něž v lednu požádali.

Nejvíce peněz si v rámci v lednu uplatněných opcí připsal na účet člen Řídicího výboru ČEZ Bohumil Mazač. Prodejem padesáti tisíc akcií vydělal zhruba 47 milionů.

Největší počet akcií pak zpeněžil člen představenstva a ředitel divize personalistika Zdeněk Pasák, prodej devadesáti tisíc cenných papírů mu vynesl přes 40 milionů.

O uplatnění části akcií z motivačního programu informovala firma v pondělí. Manažeři v lednu uplatní opce na 1,378 milionu akcií, což je zhruba 0,23 procenta všech akcií firmy.

Vedení společnosti ČEZ ale již dříve informovalo, že manažeři nehodlají obratem prodat všechny akcie, které jim díky opcím připadly. Například generální ředitel ČEZ Martin Roman si zatím akcie z letos uplatněných opcí nechal.

V prvním lednovém týdnu však Roman podle webu ČNB zpeněžil část svých akcií z loňských opcí. Za první funkční období mu náleží celkem 750 tisíc akcií, stejné množství mu zajistilo i opětovné jmenování na další čtyři roky, počínaje letošním únorem.

Cenu akcií srazily i obchody manažerů
Akcie ČEZ během týdne na pražské burze klesly o 8,7 procenta, když v pátek uzavíraly na 1 266 korunách za kus. Důvodem poklesu akcií byly podle makléřů vedle negativního sentimentu na celém trhu i prodeje manažerů ČEZ.

Opční program byl v ČEZ zaveden v roce 2001. Členům představenstva a asi dvacetičlenného výkonného výboru umožňuje zakoupit akcie firmy za cenu před jejich nástupem do funkce a následně je při růstu akcií prodat.

Cílem programu je zainteresovat manažery na zhodnocování firmy pro akcionáře. Obdobně motivují vrcholové představitele i jiné firmy; někteří experti však u společnosti ČEZ kritizují vysoký příděl akcií pro jednotlivé manažery.

Firma předloni pravidla programu zpřísnila. Nová pravidla omezují potenciální výnos maximálně na dvojnásobek růstu ceny akcií.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další z rubriky

Bakala prodal Karlín fondu Amundi CR, jeho firmy na adrese ale zůstanou

Forum Karlín

Podnikatel Zdeněk Bakala prodal skupinu nemovitostí v pražském Karlíně realitnímu fondu Amundi Czech Republic. Součástí...

Rozděl a panuj. Amazon se rozroste do metropolí na východě USA

Ilustrační snímek

Technologický gigant Amazon v úterý oznámil umístění svého nového sídla. Po více než roce rozhodování vybral variantu...

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

Najdete na iDNES.cz