I když aerolinky skončí ve ztrátě, manažeři budou mít vysoké odměny.

I když aerolinky skončí ve ztrátě, manažeři budou mít vysoké odměny. | foto: ČSA

Manažeři ČSA dostanou vyšší odměny, i když skončí ve ztrátě

  • 102
Manažeři a nejvýše postavení zaměstnanci Českých aerolinií si sice snížili a zmrazili na letošní rok mzdy, ale nakonec mají šanci si za letošní rok vydělat více díky novým pravidlům pro vyplácení ročních bonusů. Za rok 2009 se bonusový rozpočet závislý na hospodaření firmy zvětší a pro rozhodující manažery bude i snáze dostupný než v předchozím roce.

Vyplývá to z pravidel odměňování manažerů za poslední dva roky, které má MF DNES k dispozici. Základní balík peněz k rozdělení pro klíčové zaměstnance firmy včetně nejvyššího vedení bude v letošním roce sedmdesát procent z ročního platu, pokud hospodaření firmy skončí větší ztrátou než 450 milionů.

Pokud ČSA uzavře v plánované ztrátě 450 milionů a menší, posouvá se měřítko na sto procent, v případě nuly a zisku na 130 procent. Loni byl tento bonusový pool, tedy základní balík prostředků k rozdělení na ročních odměnách, pro manažery nastaven vzhledem k lepším ekonomickým podmínkám výrazně tvrdším způsobem.

Vnejhorším případě bylo k rozdělení jen čtyřicet procent ročního výdělku, což se také v případě managementu stalo. Měsíční mzda 300 tisíc korun tak Lašákovi stoupla po započtení bonusu na 420 tisíc korun měsíčně.

Přesná výše ročního bonusu pro konkrétního zaměstnance závisí na jeho postavení ve firmě a plnění osobních úkolů. Nová pravidla odměňování schválil prezident ČSA Radomír Lašák jen krátce poté, co se vedení aerolinek po dlouhých tahanicích dohodlo se zaměstnanci kvůli krizi na plošném snížení základních platů o pět procent.

V prosinci si představenstvo základní platy snížilo o patnáct procent, ale vzhledem k novým pravidlům je možné, že celkový příjem manažerů přes toto snížení základních platů nakonec vzroste. Mluvčí ČSA Hana Hejsková na konkrétní dotaz k výši a pravidlům vyplácení bonusů uvedla, že maximální výše bonusu bude letos 70 procent, což je podle ní méně než loni.

Systém odměňování manažerů pobouřil řadu odborových organizací v ČSA.

Odměny v krizi? Spíš ne

"Je to o důvěře zaměstnanců. Pokud nás přesvědčují, že je potřeba si snížit platy, ale pak si zvýší odměny, není to rozhodně v pořádku," říká šéf odborové organizace pilotů CZALPA Filip Gaspar.

"Nelíbí se nám to," dodal šéf odborů leteckých techniků a inženýrů Petr Voldán.

Ministerstvo financí, které v ČSA vlastní většinový podíl, včera uvedlo, že interpretace výše odměn MF DNES není správná. Předseda dozorčí rady Ivan Kočárník včera nezvedal telefon.

Podle lidí, kteří se odměňováním manažerů zabývají, není obvyklé, aby měli šéfové v době, kdy je podnik ve ztrátě, vyšší odměny.

"Záleží to na atmosféře ve firmě. Je nespočet příkladů, kdy si šéfové snížili plat na symbolickou úroveň," podotkl Blake Wittman, šéf společnosti SpenglerFox v Česku, která se zabývá hledáním vrcholových manažerů pro firmy.

Nastavovat bonusy každý rok navíc už není také tolik časté.

"Celosvětově je trend určovat bonusy na základě střednědobých výsledků, například ze tří let," říká Poul Pedersen, zakladatel a šéf headhunterské společnosti Pedersen and Partners.

,