Někteří státníci chtějí platy omezit jen v bankách, jiní u všech firem. Ilustrační foto.

Někteří státníci chtějí platy omezit jen v bankách, jiní u všech firem. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Manažeři zchudnou, chlácholí státníci voliče

  • 52
(Od zpravodajky MF DNES) - Jestli se příští týden domluví světoví státníci na tom, že na platy manažerů ve finančních institucích uvalí strop a dohled, možná vznikne nové úsloví: chudý jako bankéř. Zbavit bankéřů nadměrných odměn hodlají Němci, Francouzi i Američané.

Jednat o tom mají šéfové skupiny G20 v americkém Pittsburghu na konci příštího týdne. Chtějí se domluvit dohromady, aby firmy po světě měly podobné podmínky.

Jedni navrhují omezit platy ve všech bankách, další jen v bankách se státní pomocí, jiní u všech firem. Evropa regulovat chce. Jede do Ameriky s textem, na kterém se šéfové 27 vlád zemí EU shodli v noci na pátek. "Dneska v noci splaskla bonusová bublina," prohlásil předsedající švédský premiér Fredrik Reinfeldt. Text je obecný, konkrétní, je v něm jen zákaz odměn v akciích.

Než jim otrne

V České republice není tak obvyklá praxe jako třeba v Británii. U nás ji známe z praxe energetického kolosu ČEZ, omezení se však chystají převážně na finanční domy. "Opční programy mají svou roli, je to způsob, jak se podílet na úspěchu společnosti," popisuje hledač manažerů Richard Hes ze společnosti Alexander Hughes.

Je možné, že by konec opčních programů odvál talenty z bankovních domů jinam? "Podle mě by se tak moc nestalo, trh se s tím srovná. Myslím si, že manažeři jsou připraveni nechat se o nějaké programy, části benefitů připravit. Je jen otázka času, kdy jim otrne," dodává pro MF DNES.

Hon na bankéře rozpoutala finanční krize. Má se za to, že hleděli na vlastní platy a zisky, na kterých vydělávali, ale ztráceli opatrnost. Vrcholem bylo, když si vedení americké pojišťovny AIG rozdělilo prémie za 165 milionů dolarů poté, co dostalo od vlády pomoc v hodnotě 170 miliard dolarů.

Sněmovna reprezentantů proto odhlasovala, že uvalí na obří bonusy zachraňovaných firem 90procentní daň. Zákon však zatím nevznikl.

Utáhnout platy bankéřů chtějí i francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová, ale i Britové a Nizozemci. Mají na to už různé zákony a vymyšlené sankce.

V Británii budou muset bankéři vracet odměny zpětně, když se bance nepovede dobře. V Nizozemsku šly dolů zlaté padáky a odměny nesmějí být vyšší než 100 procent ročního platu.

Americký prezident Barack Obama na rozdíl od nich navrhuje postihnout i jiné firmy než banky. Jmenoval "platového cara", kterému dal moc vetovat bonusy manažerů firem, které dostaly státní berli včetně firem jako Citibank nebo automobilek General Motors a Chrysler. Má moc nad platy první stovky nejlépe placených lidí.

Krize holt zavazuje. A toto je voličsky vděčný počin, na rozdíl od složitých zákonů, které svážou ruce bankovním investorům. O těch se jednání protahují.