Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerka chce za údajnou diskriminaci milion korun

  11:59aktualizováno  13:05
Pražský soud začal projednávat první žalobu za diskriminaci v zaměstnání kvůli pohlaví. Marie Čauševićová se pře s Pražskou teplárenskou kvůli tomu, že nedostala post finanční ředitelky, přestože v konkurzu byla údajně nejlepší. Požaduje omluvu, milion korun odškodného a zmíněný post.

Marie Čauševićová u soudu (15. srpna 2006) | foto: David PortMF DNES

Obhájce Marie Čauševićové si chce navíc vyžádat posudek Evropského soudního dvora, který už v podobných případech rozhodoval. Pak by se mohlo stát, že by Pražská teplárenská musela prokázat, že Čauševićovou nediskriminovala. Zatím musí naopak žalobkyně prokazovat, že diskriminace skutečně nastala.

Právní zástupkyně Pražské teplárenské Marie Janšová před soudem uvedla, že neexistuje důkaz, že by Čauševićová byla ve výběrovém řízení nejlepší. Žalobkyně ale podle redaktora MF DNES tvrdí, že důkazy má.

U soudu manažerka také uvedla, že jeden z jejích protikandidátů měl k dispozici otázky a úkoly dříve a mohl se tak lépe připravit.

„Nakonec byl vybraný kandidát, který má zemědělskou školu, řídil podnik s obratem asi 180 milionů, zatímco já s obratem čtyři miliardy, tak já nevím, co byste si pomysleli,“ dodala.

Společnost se hájí i tím, že na úseku generálního ředitele a finančním převažují v současné době ženy nad muži. Větší podíl mužů pracuje jen v technických odděleních.

Klíčovými svědky jsou předsedkyně představenstva Pražské teplárenské Alena Vitásková a jeden z protikandidátů Čauševićové, který měl k dispozici seznam otázek. Ani jeden se ale tento týden k soudu nemůže dostavit, rozsudek proto v nejbližších dnech nepadne.

„Strašně bych si přála, ne kvůli sobě, ale kvůli všem dalším případům, které se dějou, abych zvítězila. Nejvíc mě zarazilo, že společnost se se mnou vůbec nesnažila komunikovat. Nechtěli se dohodnout, já bych chtěla, aby se takto společnost ke svým zaměstnancům nechovala,“ řekla manažerka.

Čauševićová požaduje kromě milionového odškodnění a omluvy ve čtvrteční MF DNES i zaměstnání v Pražské teplárenské na pozici finanční ředitelky. Podnik ale namítá, že toto místo není v současnosti volné.

„Šance na úspěch je velká, proto tady jsme a proto to děláme, doufáme, že se také změní vnímání diskriminace jako takové,“ řekl advokát Čauševićové Marek Odrobina.

Zástupci Pražské teplárenské případ nechtěli komentovat.

Vyhrála ve všech konkurzech
Na uvolněný post po finančním řediteli, který odstoupil loni v květnu, vyhlásila firma konkurz. V mezičase dostala Čauševićová nabídku na dočasný zástup. Společnost si pak najala specializovanou agenturu na výběr manažerů Kaufmann & Partner. Ta měla nejen najít vhodné kandidáty, ale také je pomoci ohodnotit.

Z pěti kandidátů dostala Čauševićová hodnocení jako jedna z nejvhodnějších, a to nejen od expertní firmy, ale i od dvou ze čtyř členů představenstva. V teplárenství pracovala už dříve a zastávala také post finanční ředitelky.

Pro neshodu mezi šéfy však Pražská teplárenská hledala další uchazeče. Do nového kola výběru dodala personální agentura další tři kandidáty. V součtu všech výběrů Čauševićová získala opět nejlepší známku od dvou členů představenstva. Zástupci anglického akcionáře ji však zamítli a prosadili kandidáta druhého výběru Pavla Pejřimovského z Teplárny Písek.

Oficiální důvod pro nepřijetí byl nesouhlas Richarda Lappina a Františka Hejčla, jak stojí v dopise, který dostala zaměstnankyně loni v září. První řekl, že vhodného kandidáta nenašel žádného, druhý uvedl, že paní Čauševićová „bude vždy na druhém místě, a to z hlediska informační asymetrie“.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz