Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerky hledají schopné manžely

  1:00aktualizováno  1:00
Dámy vysokého byznysu se v úterý sešly, aby si promluvily o tom, proč jich ve vedení firem je tak málo a jak uřídit kariéru a domácnost. A vlastně o mužích. Nebyl to žádný kávový dýchánek nad zákuskem.

Ženy pořád berou za stejnou práci méně než muži. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Setkání pořádala prestižní čelákovická manažerská škola CMC Graduate School of Business na půdě České národní banky, v jejíž bankovní radě se za uplynulých bezmála sto let vystřídalo na 500 osobností.

"Mezi nimi však byla zatím jen jediná žena a ta stojí před vámi," zahájila konferenci bankéřka a vrchní ředitelka ČNB Michaela Erbenová.

Podle ní ekonomika nemůže fungovat efektivně, mrhá-li talentem poloviny své populace v době, kdy se místo fyzické síly cení jiné kvality.

"V dnešním byznysu jsou daleko důležitější měkké schopnosti - motivovat lidi nebo rychle a přesně chápat pocity zákazníků," dodala Erbenová. "A zde ženy nejsou o nic horší než muži," dodala.

V tom je ten rozpor. Ženy studují, pracovat chtějí a po kariéře touží stejně jako muži. To se jim nedaří. Navíc jsou stále ještě hůře placené při srovnání stejných pozic, v Česku až o čtvrtinu v průměru. Na vyšších postech přitom rozdíl ještě roste a to platí napříč Evropou s výjimkou severských zemí.

Život žen se točí kolem dětí a kariéry. Rovnice muž s dětmi znamená pro zaměstnavatele záruku stability. Když se o místo uchází žena s dětmi, čekají se jen komplikace, popisují personalisté zaběhnuté stereotypy.

"Ze škol nabíráme lidi v poměru půl na půl. Když pak jedu na konferenci vedoucích firmy (partnerů), ze tří tisíc je tam jen pět procent žen. Kam se poděly?" ptá se Magdalena Součková, personální šéfka a auditorka Ernst & Young, která žila i v USA.

Jak si kariéru udržela ona? Dobrou organizací domácnosti s manželem a také krátkou mateřskou dovolenou podle anglosaských pravidel firmy.

"Tři měsíce po porodu už jsem nastoupila do práce, u níž se nedá nikdy dopředu odhadnout, kdy večer skončí," říká.

Podobně rychle se do práce vrátila i Francouzka Mercedes Erra, šéfka reklamní agentury Euro RSCG a ředitelka společnosti Havas, matka čtyř dětí.

"Společnost nesmí ženám nalhávat, že když budou dlouho s dětmi doma, vše najdou jako dřív," říká a navrhuje ženám kariéru nepřerušovat.

"Já sama jsem v počátcích fakticky celý plat dávala za hlídání. Tím, že jsem si udržela kariéru, však mám dnes mnohonásobně víc," říká. V kapse má však trumf - její muž se stal jedním z prvních Francouzů na mateřské dovolené.

Cestou krátké nebo žádné mateřské šla i další matka čtyř dětí, podnikatelka Lucie Pilipová, která mimo jiné vlastní agenturu pořádající prestižní společenské akce.

"Špatné svědomí hraje svou roli. Ale mám pocit, že teď, když je dětem pět, sedm či devět let, potřebují oba rodiče více," popisuje Pilipová.

Manažerky se shodly na tom, že nebýt pomoci jejich mužů, pracovalo by se jim na vrcholových postech hůře nebo by se na ně nedostaly vůbec. Neskrývaly však ani to, že při rozhodování mají více peněz než jiní.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz