Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerky hledají schopné manžely

  1:00aktualizováno  1:00
Dámy vysokého byznysu se v úterý sešly, aby si promluvily o tom, proč jich ve vedení firem je tak málo a jak uřídit kariéru a domácnost. A vlastně o mužích. Nebyl to žádný kávový dýchánek nad zákuskem.

Ženy pořád berou za stejnou práci méně než muži. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Setkání pořádala prestižní čelákovická manažerská škola CMC Graduate School of Business na půdě České národní banky, v jejíž bankovní radě se za uplynulých bezmála sto let vystřídalo na 500 osobností.

"Mezi nimi však byla zatím jen jediná žena a ta stojí před vámi," zahájila konferenci bankéřka a vrchní ředitelka ČNB Michaela Erbenová.

Podle ní ekonomika nemůže fungovat efektivně, mrhá-li talentem poloviny své populace v době, kdy se místo fyzické síly cení jiné kvality.

"V dnešním byznysu jsou daleko důležitější měkké schopnosti - motivovat lidi nebo rychle a přesně chápat pocity zákazníků," dodala Erbenová. "A zde ženy nejsou o nic horší než muži," dodala.

V tom je ten rozpor. Ženy studují, pracovat chtějí a po kariéře touží stejně jako muži. To se jim nedaří. Navíc jsou stále ještě hůře placené při srovnání stejných pozic, v Česku až o čtvrtinu v průměru. Na vyšších postech přitom rozdíl ještě roste a to platí napříč Evropou s výjimkou severských zemí.

Život žen se točí kolem dětí a kariéry. Rovnice muž s dětmi znamená pro zaměstnavatele záruku stability. Když se o místo uchází žena s dětmi, čekají se jen komplikace, popisují personalisté zaběhnuté stereotypy.

"Ze škol nabíráme lidi v poměru půl na půl. Když pak jedu na konferenci vedoucích firmy (partnerů), ze tří tisíc je tam jen pět procent žen. Kam se poděly?" ptá se Magdalena Součková, personální šéfka a auditorka Ernst & Young, která žila i v USA.

Jak si kariéru udržela ona? Dobrou organizací domácnosti s manželem a také krátkou mateřskou dovolenou podle anglosaských pravidel firmy.

"Tři měsíce po porodu už jsem nastoupila do práce, u níž se nedá nikdy dopředu odhadnout, kdy večer skončí," říká.

Podobně rychle se do práce vrátila i Francouzka Mercedes Erra, šéfka reklamní agentury Euro RSCG a ředitelka společnosti Havas, matka čtyř dětí.

"Společnost nesmí ženám nalhávat, že když budou dlouho s dětmi doma, vše najdou jako dřív," říká a navrhuje ženám kariéru nepřerušovat.

"Já sama jsem v počátcích fakticky celý plat dávala za hlídání. Tím, že jsem si udržela kariéru, však mám dnes mnohonásobně víc," říká. V kapse má však trumf - její muž se stal jedním z prvních Francouzů na mateřské dovolené.

Cestou krátké nebo žádné mateřské šla i další matka čtyř dětí, podnikatelka Lucie Pilipová, která mimo jiné vlastní agenturu pořádající prestižní společenské akce.

"Špatné svědomí hraje svou roli. Ale mám pocit, že teď, když je dětem pět, sedm či devět let, potřebují oba rodiče více," popisuje Pilipová.

Manažerky se shodly na tom, že nebýt pomoci jejich mužů, pracovalo by se jim na vrcholových postech hůře nebo by se na ně nedostaly vůbec. Neskrývaly však ani to, že při rozhodování mají více peněz než jiní.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz