Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerům zachráněných firem americká vláda rapidně snížila odměny

  22:13aktualizováno  22:13
Celkové odměny vedoucích pracovníků sedmi velkých státem zachráněných firem v USA se sníží o více než polovinu. Platy v hotovosti budou navíc proti loňsku nižší o více než 90 procent. Rozhodl o tom dnes prezidentův pověřenec pro firemní platy, takzvaný "platový car" Kenneth Feinberg.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Washington tím reaguje na pobouření veřejnosti nad vysokými odměnami zejména ve finančním sektoru, který díky vládní pomoci překonal těžkou krizi.

Feinberg nařídil radikální zkrácení manažerských platů bankám Citigroup a Bank of America, pojišťovně AIG a automobilkám General Motors a Chrysler spolu s jejich finančními pobočkami.

Firmy budou muset snížit platy a celkové odměny svých 25 nejlépe placených vedoucích pracovníků. Feinberg také nakázal, aby většina platů šla manažerům ve formě dlouhodobě držených firemních akcií.

Vysoké prémie uráží i Obamu

Feinberg přiznal, že jeho krok byl reakcí na rozhořčení veřejnosti nad platy ve velkých firmách. "Jsem mimořádně citlivý na veřejné pobouření," řekl "car" novinářům. Dodal, že plány odměn, které mu firmy předložily, nebyly do jednoho "v souladu se zájmy veřejnosti".

Prezident Barack Obama Feinbergův plán ještě před jeho oznámením přivítal a řekl, že ho uráží, když slyší o vysokých prémiích u státem zachraňovaných firem. Dodal, že je nutné udělat ještě více.

Ministr financí Timothy Geithner však upozornil, že rozhodnutí udržuje rovnováhu mezi nutností omezit nadměrné odměny a potřebou zachování silného managementu u firem, které se musí vymanit z krize.

Letošní peněžní platy 25 manažerů AIG podle nařízení klesnou o 91 procent a jejich celková přímá kompenzace se sníží o 58 procent. U Citigroup bude snížení činit 96, respektive 70 procent a u General Motors 31 a 20 procent.

Feinbergovo nařízení bude platit hlavně pro listopad a prosinec. V těchto měsících se určují prémie za celý rok, které zejména ve finančním sektoru tvoří hlavní část celkových odměn. Vláda nebude požadovat vrácení odměn, které již byly letos vyplaceny.

Snížené platy však budou základem pro rozhodování o odměnách v roce 2010, informoval Feinberg. Manažeři budou podrobeni platovým omezením, dokud jejich firmy budou čerpat podporu z vládního fondu na záchranu finančního sektoru, který vznikl loni v celkové sumě 700 miliard dolarů. Řada zdravějších bank tuto podporu již vrátila, zejména proto, aby nebyla svázána platovými limity, kvůli nimž by mohly ztratit nejlepší zaměstnance.

Drastické, ale u veřejnosti populární zásahy proti platům manažerů přijala vláda brzy poté, co řada bank oznámila vysoké manažerské bonusy. Zprávy o nich v posledních dnech zvýšily napětí mezi Bílým domem a Wall Streetem.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Po osmé bez počítače. Jižní Korea bojuje s přesčasy vypínáním techniky

Jihokorejci čekají, až budou moci opustit severokorejské město Kaesong. KLDR

Jižní Korea přišla s nápadem, jak bojovat proti workoholismu zaměstnanců, kteří odpracují skoro tři tisíce hodin ročně....

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Elon Musk bude pracovat 10 let bez mzdy. Pokud splní cíle, získá bilion korun

Šéf Tesly Elon Musk v Adelaide představuje svůj projekt obří baterie pro...

Miliardář a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk nebude příštích deset let dostávat stálou mzdu ani...

Najdete na iDNES.cz