Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerům zachráněných firem americká vláda rapidně snížila odměny

  22:13aktualizováno  22:13
Celkové odměny vedoucích pracovníků sedmi velkých státem zachráněných firem v USA se sníží o více než polovinu. Platy v hotovosti budou navíc proti loňsku nižší o více než 90 procent. Rozhodl o tom dnes prezidentův pověřenec pro firemní platy, takzvaný "platový car" Kenneth Feinberg.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Washington tím reaguje na pobouření veřejnosti nad vysokými odměnami zejména ve finančním sektoru, který díky vládní pomoci překonal těžkou krizi.

Feinberg nařídil radikální zkrácení manažerských platů bankám Citigroup a Bank of America, pojišťovně AIG a automobilkám General Motors a Chrysler spolu s jejich finančními pobočkami.

Firmy budou muset snížit platy a celkové odměny svých 25 nejlépe placených vedoucích pracovníků. Feinberg také nakázal, aby většina platů šla manažerům ve formě dlouhodobě držených firemních akcií.

Vysoké prémie uráží i Obamu

Feinberg přiznal, že jeho krok byl reakcí na rozhořčení veřejnosti nad platy ve velkých firmách. "Jsem mimořádně citlivý na veřejné pobouření," řekl "car" novinářům. Dodal, že plány odměn, které mu firmy předložily, nebyly do jednoho "v souladu se zájmy veřejnosti".

Prezident Barack Obama Feinbergův plán ještě před jeho oznámením přivítal a řekl, že ho uráží, když slyší o vysokých prémiích u státem zachraňovaných firem. Dodal, že je nutné udělat ještě více.

Ministr financí Timothy Geithner však upozornil, že rozhodnutí udržuje rovnováhu mezi nutností omezit nadměrné odměny a potřebou zachování silného managementu u firem, které se musí vymanit z krize.

Letošní peněžní platy 25 manažerů AIG podle nařízení klesnou o 91 procent a jejich celková přímá kompenzace se sníží o 58 procent. U Citigroup bude snížení činit 96, respektive 70 procent a u General Motors 31 a 20 procent.

Feinbergovo nařízení bude platit hlavně pro listopad a prosinec. V těchto měsících se určují prémie za celý rok, které zejména ve finančním sektoru tvoří hlavní část celkových odměn. Vláda nebude požadovat vrácení odměn, které již byly letos vyplaceny.

Snížené platy však budou základem pro rozhodování o odměnách v roce 2010, informoval Feinberg. Manažeři budou podrobeni platovým omezením, dokud jejich firmy budou čerpat podporu z vládního fondu na záchranu finančního sektoru, který vznikl loni v celkové sumě 700 miliard dolarů. Řada zdravějších bank tuto podporu již vrátila, zejména proto, aby nebyla svázána platovými limity, kvůli nimž by mohly ztratit nejlepší zaměstnance.

Drastické, ale u veřejnosti populární zásahy proti platům manažerů přijala vláda brzy poté, co řada bank oznámila vysoké manažerské bonusy. Zprávy o nich v posledních dnech zvýšily napětí mezi Bílým domem a Wall Streetem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Spolupracujte s námi, nebo zemřete, vyhrožoval údajně Facebook vydavatelům

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Šéfka zpravodajského obsahu sociální sítě Facebook Campbell Brownová vyhrožovala skupině vydavatelů, že nechá jejich...

Provoz letiště u Amsterodamu přerušily na hodinu potíže v řídicím systému

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu

Mezinárodní letiště Schiphol u Amsterodamu ve středu odpoledne dočasně přerušilo provoz. Krátce po jedné hodině...

Turecko přitvrdilo, některé americké zboží zatíží více než stoprocentním clem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řeční v Ankaře (24. prosince 2017)

Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz