Manažery Komerční banky čeká obžaloba

  19:06aktualizováno  19:06
Vyšetřování největšího finančního skandálu v Komerční bance by mělo po více než roce skončit obžalobou bývalých nejvyšších představitelů banky. Policie v těchto dnech ukončila vyšetřování odpovědnosti někdejšího vedení za osmimiliardovou ztrátu, kterou banka utrpěla při obchodech s rakouskou společností B.C.L. Trading podnikatele Baraka Alona.

Vyšetřovatel ČTK sdělil, že již začal připravovat pro státního zástupce návrh na podání obžaloby. Ta by mohla být připravena do konce září.

Devět členů představenstva a dvě vysoké manažerky loni policie obvinila z porušování povinností při správě cizího majetku a dalších trestných činů.

Při obchodech s B.C.L. Trading totiž banka porušovala vnitřní předpisy, někteří pracovníci ignorovali informace varující před půjčováním velkých částek rakouské firmě a v řadě obchodů figurovaly falešné dokumenty.

Provalení obrovských ztrát z obchodů s B.C.L. koncem roku 1999 bylo i hlavním důvodem, proč stát loni na jaře vyměnil prakticky celé vedení Komerční banky.

Noví manažeři pak k policejnímu obvinění přidali loni v červnu i žalobu o náhradu škody v občansko-právním sporu.

Bývalým šéfům banky tak kromě případného odnětí svobody hrozí i ztráta majetku. Podle obchodního zákoníku totiž manažeři ručí za ztráty, které způsobí porušením svých povinností, celým svým majetkem.

Přestože jeden z nejzávažnějších finančních skandálů skončí s největší pravděpodobností obžalobou, během vyšetřování to tak vždy nevypadalo.

První komplikací bylo, když téměř po roce práce odešel od případu vyšetřovatel Oldřich Šulák, který koncem loňského roku nastoupil k firmě Delloitte & Touche.

Přestože právě tato firma prováděla v Komerční bance rozsáhlé forenzní šetření všech transakcí spojených s případem B.C.L., v zaměstnání vyšetřovatele nevidí šéf banky Radovan Vávra žádný konflikt.

Případ převzal vyšetřovatel Jaroslav Šimák, který se v tomto týdnu pro týdeník Respekt vyjádřil, že by se stíhání bankéřů mělo zastavit. Proti tomu ovšem ostře vystoupil státní zástupce Pavel Suchánek a podle týdeníku naopak vyšetřovatelům doporučil rozšířit obvinění na další zaměstnance Komerční banky.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Od větrníků přes naftu až ke kotelně. ČEZ investuje ve velkém

ČEZ má v Německu také větrníky, aktuálně s instalovaným výkonem 133 megawatt....

Společnost na výrobu syntetických paliv nebo topení pomocí datového centra. To je jen několik z řady projektů, do...

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

Najdete na iDNES.cz