Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manželé mohou poprvé přiznat daně spolu. Vydělají?

  9:13aktualizováno  9:13
Rodiny s dětmi, kde muž vydělává výrazně více než manželka, mají v dubnu příštího roku zaručený premiérový jackpot. Manželé si budou moci mezi sebou poprvé rozdělit příjmy, a ušetřit tak na daních několik tisíc až desítek tisíc korun. Poprvé půjde využít loni schválené společné zdanění manželů
Rodina, děti

Rodina, děti | foto: Rodina, dětiProfimedia.cz

Nejvýhodnější bude pro páry, kde je žena doma s dětmi a nemá žádné příjmy. Například při velmi vysokém platu partnera - blížícímu se stu tisíc korun měsíčně - získají manželé od finančního úřadu přes 50 tisíc korun.

Příkladem takové rodiny je shodou okolností ministr financí Bohuslav Sobotka. Jeho manželka je doma s malým dítětem a Sobotka jako ministr a místopředseda vlády má měsíčně přes 100 tisíc korun. Ministr dříve uvedl, že tuto novou výhodu nevyužije.

Pustit se do společného zdanění naopak nemá smysl pro rodiny, kde je rozdíl v příjmech menší než pět tisíc korun. Při tomto rozdílu jim stát vrátí několik set korun. Kvůli tomu už pouštět se do vypisování daňového přiznání, což je ze zákona nutnost, a běhat na úřad nemá asi pro většinu lidí smysl.

"Zajímám se o to, protože se mě to týká," říká živnostník Roman Snopek, jehož žena je od letoška na mateřské s čerstvě narozenými dvojčaty.

Větší smysl to pro něj bude mít zřejmě až napřesrok, kdy už manželka nebude mít vůbec žádné příjmy. Jako podnikatel také musí Roman Snopek splnit další podmínku - vydělávat více než polovinu průměrné mzdy, a tudíž neplatit jen minimální daň.

Všichni žadatelé o společné zdanění musí být oddáni a mít dítě, které živí. Čas na splnění obou podmínek mají ještě do konce roku. Pokud mají oddací list i dítě pohromadě, musí do konce března příštího roku muž i žena podat daňové přiznání. To platí i pro ženu, která je doma na mateřské dovolené. Využít společného zdanění mohou i manželé, kde je jeden nezaměstnaný.

Dvakrát měřit, jednou dělit
V každém případě musí manželé zvážit, jak si příjmy rozdělí. Ne vždy totiž platí, že dělba příjmů přesně napůl je nejvýhodnější.

Dvakrát počítat musí hlavně ti, co mají hypotéku, úvěr ze stavebního spoření, penzijní připojištění či životní pojistku.

"Už nemusí být nejvýhodnější, aby vše měl na sobě napsané manžel vydělávající více," říká daňový poradce z firmy České daně.

Zejména bohatším se nevyplatí automaticky vše převést na "chudšího" partnera, protože tím v praxi klesá výhodnost například odpočtů za životní pojistku či úroků z hypotéky. Kolik lidí společného zdanění využije, vláda netuší. Neví, kolik je párů s rozdílnými příjmy. Počítá však, že příští rok ukousne z příjmů v rozpočtu jednu miliardu korun.

vlakCO ZNAMENÁ SPOLEČNÉ ZDANĚNÍ MANŽELŮ
* manželé s alespoň jedním dítětem si mohou (není to povinnost) rozdělit mezi sebe příjmy a snížit si daně
* vyplatí se to párům, které mají výrazné rozdíly v příjmech - alespoň pět tisíc korun
* oba musí podat daňové přiznání za rok 2005; základní lhůta je do konce března 2006
* v něm si mezi sebe rozdělí příjmy, vypočtou daň z příjmů za celý rok
* přeplatek na dani (v průběhu roku totiž platí zaměstnanci zálohy na daň) jim finanční úřad obvykle vrátí do konce dubna Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz