Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marche: kraj labužníka Rossiniho

  9:19aktualizováno  9:19
Jméno regionu Marche možná nebude znít každému povědomě. Mnozí však budou znát pláže Jaderského moře mezi Pesarou a Anconou nebo poutní místo Loreto. Vedle těchto turistických atrakcí však má Marche v zásobě i jeden vinařský trumf - víno nazvané Verdicchio dei Castelli di Jesi.

Kraj Marche se nachází ve středu Itálie na stejné rovnoběžce jako Toskánsko, se kterým sdílí i horský pás Apenin. Ale jestliže západně položené Toskánsko je hojně vyhledávanou a navštěvovanou oblastí, vnitrozemí východního souseda Marche je naopak dosud neobjeveným a turisty opomíjeným krajem.

Ten tvořil kdysi hranice mezi římským a papežským majetkem, proto dostal jméno podle latinských hranic - "marca", z nějž dodnes i nám zbylo v jazyce slovo "demarkační".

Stejně tak jako nese tento region punc neprobádané země, budou znít vinařskému sluchu tajemně i jména zdejších odrůd -Bianchello, Maceratino, Focara, Roncaglia, které jsou jen v malé míře doplňovány známějším Sangiovese či Pinotem. Skutečným králem vinic Marche je však odrůda Verdicchio, která se na celkové ploše téměř 30 tisíc hektarů vinic podílí celou polovinou.

Verdicchio poskytuje nazelenalé, minerální a překvapivě svěží víno, jež bude uprostřed Itálie pro mnohé velkým překvapením.

Tajemství jeho mladistvého charakteru tkví v blízké přítomnosti poměrně vysokých hor i vlhkého vzduchu vanoucího od jaderského pobřeží.

Pověstné Verdicchio dei Castelli di Jesi se prodává v pozoruhodných lahvích, připomínajících tvarem starověké amfory. Historický tvar lahve je však na ústupu a stále více výrobců raději přechází na typizované lahve typu Bordeaux.

Příliš mnoho bídných vinařství z celé Evropy se v nedávné minulosti pokoušelo "dohnat" mizernou kvalitu vína atraktivním, netradičním tvarem lahve, a tak se postupně téměř každá atypická láhev ocitla u zákazníků už dopředu v podezření. Doplatily na to historické krajové speciality a logický ústup od jejich používání se stal smutnou realitou.

Nejznámějším propagátorem vína z Marche byl zdejší rodák a hudební skladatel Gioacchino Rossini, autor Lazebníka sevillského a Viléma Tella. Rossini si získal světový věhlas jak svými operami, tak pověstným labužnictvím. Dodnes nese jedna z úprav hovězího masa jméno "tournedos Rossini".

Víno rodného kraje mu bylo velkou inspirací, ale při pozdějším pobytu v Paříži se zdaleka nevyhýbal ani vínu francouzskému. Když obdržel zásilku hroznů ze skleníku barona Rothschilda, v děkovné odpovědi uctivě připomenul, že vínu v pilulkách neholduje. Odpověď byla správně pochopena a vzápětí následovala zásilka s exkluzivním Chateau LafiteRothschild.

Gastronomie kraje Marche je postavena na rybí kuchyni, s níž tvoří Verdicchio ideální kombinaci. Při dosažení takové harmonie lze snadno pochopit slova zmiňovaného velikého mistra: "Žaludek je dirigent, který řídí velký orchestr našich vášní."

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Najdete na iDNES.cz