Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marche: kraj labužníka Rossiniho

  9:19aktualizováno  9:19
Jméno regionu Marche možná nebude znít každému povědomě. Mnozí však budou znát pláže Jaderského moře mezi Pesarou a Anconou nebo poutní místo Loreto. Vedle těchto turistických atrakcí však má Marche v zásobě i jeden vinařský trumf - víno nazvané Verdicchio dei Castelli di Jesi.

Kraj Marche se nachází ve středu Itálie na stejné rovnoběžce jako Toskánsko, se kterým sdílí i horský pás Apenin. Ale jestliže západně položené Toskánsko je hojně vyhledávanou a navštěvovanou oblastí, vnitrozemí východního souseda Marche je naopak dosud neobjeveným a turisty opomíjeným krajem.

Ten tvořil kdysi hranice mezi římským a papežským majetkem, proto dostal jméno podle latinských hranic - "marca", z nějž dodnes i nám zbylo v jazyce slovo "demarkační".

Stejně tak jako nese tento region punc neprobádané země, budou znít vinařskému sluchu tajemně i jména zdejších odrůd -Bianchello, Maceratino, Focara, Roncaglia, které jsou jen v malé míře doplňovány známějším Sangiovese či Pinotem. Skutečným králem vinic Marche je však odrůda Verdicchio, která se na celkové ploše téměř 30 tisíc hektarů vinic podílí celou polovinou.

Verdicchio poskytuje nazelenalé, minerální a překvapivě svěží víno, jež bude uprostřed Itálie pro mnohé velkým překvapením.

Tajemství jeho mladistvého charakteru tkví v blízké přítomnosti poměrně vysokých hor i vlhkého vzduchu vanoucího od jaderského pobřeží.

Pověstné Verdicchio dei Castelli di Jesi se prodává v pozoruhodných lahvích, připomínajících tvarem starověké amfory. Historický tvar lahve je však na ústupu a stále více výrobců raději přechází na typizované lahve typu Bordeaux.

Příliš mnoho bídných vinařství z celé Evropy se v nedávné minulosti pokoušelo "dohnat" mizernou kvalitu vína atraktivním, netradičním tvarem lahve, a tak se postupně téměř každá atypická láhev ocitla u zákazníků už dopředu v podezření. Doplatily na to historické krajové speciality a logický ústup od jejich používání se stal smutnou realitou.

Nejznámějším propagátorem vína z Marche byl zdejší rodák a hudební skladatel Gioacchino Rossini, autor Lazebníka sevillského a Viléma Tella. Rossini si získal světový věhlas jak svými operami, tak pověstným labužnictvím. Dodnes nese jedna z úprav hovězího masa jméno "tournedos Rossini".

Víno rodného kraje mu bylo velkou inspirací, ale při pozdějším pobytu v Paříži se zdaleka nevyhýbal ani vínu francouzskému. Když obdržel zásilku hroznů ze skleníku barona Rothschilda, v děkovné odpovědi uctivě připomenul, že vínu v pilulkách neholduje. Odpověď byla správně pochopena a vzápětí následovala zásilka s exkluzivním Chateau LafiteRothschild.

Gastronomie kraje Marche je postavena na rybí kuchyni, s níž tvoří Verdicchio ideální kombinaci. Při dosažení takové harmonie lze snadno pochopit slova zmiňovaného velikého mistra: "Žaludek je dirigent, který řídí velký orchestr našich vášní."

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz